Artykuły

Warszawa. Premiera "Superspektaklu" w Teatrze Powszechnym

- Ten spektakl wnosi wiele nowego i jest takim mocnym komunikatem dla teatru jako instytucji publicznej, wzywa do dzielenia się przestrzenią publiczną - powiedziała Justyna Sobczyk, współtwórczyni "Superspektaklu" w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera w sobotę na Scenie Małej.

Autorami scenariusza "Superspektaklu", który powstał na podstawie improwizacji aktorów z Teatru Powszechnego i artystów z zespołem Downa z Teatru 21, są Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk i Jakub Skrzywanek.

- Punktem wyjścia do realizacji tego spektaklu były dwa incydenty, które mocno oddziałały na naszą wyobraźnię. Pierwszy - to osobista historia jednego z aktorów, który podczas pracy nad innym spektaklem Teatru 21 powiedział, że marzyłby, żeby zostać Jamesem Bondem i superbohaterem, ale on ma na całe życie jedną maskę i już nie może założyć innej - powiedział jeden z reżyserów przedstawienia Jakub Skrzywanek.

- A drugą była sytuacja, którą przeżyliśmy mocno, czyli zdemolowanie niecałe pół roku temu na warszawskiej Ochocie restauracji, która zatrudnia osoby autystyczne - dodał. Podkreślił, że jego zdaniem "tego typu sytuacji pojawia się w Polsce ostatnio coraz więcej, np. zapowiedź likwidacji szkół integracyjnych".

- Zaczęliśmy rozmawiać o sytuacjach społecznych i egzystencjalnych, w których każdy z nas jest. Zadawaliśmy sobie pytanie: jakiego bohatera stwarza dzisiejszy kryzys - wyjaśniła współtwórczyni spektaklu Justyna Sobczyk.

- Rozpoczęliśmy długi proces rozmów z aktorami obu zespołów o tym, czy potrzebujemy superbohaterów i jakich - dodał Skrzywanek.

- Pojawiły się tematy społeczno-polityczne, które wnosili aktorzy Teatru Powszechnego, poprzez tematykę bardziej osobistą osób z niepełnosprawnościami, które proponowali aktorzy Teatru 21. Pozwoliło nam to wydobyć krajobraz, w którym ten nasz superbohater się pojawia. Stworzyło też wspólny mianownik, czyli sytuację wspólnego lęku, w którym możemy się spotkać - powiedziała Sobczyk, prowadząca od dwunastu lat w Warszawie Teatr 21, w którym występują osoby z zespołem Downa i autyzmem.

Reżyserzy podkreślili, że ich współpraca rozpoczęła się podczas Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu w 2016 r. W ich działalności artystycznej inspirują się m.in. dokonaniami włoskiego reżysera teatralnego i filmowego Pippo Delbono, który pracuje z osobami z zespołem Downa, oraz spektaklami i projektami niemieckiego reżysera Christopha Schlingensiefa, który tworzył rodzaje reality show m.in. z osobami wykluczonymi, chorymi i azylantami.

- Ten spektakl na wielu poziomach wnosi wiele nowego i jest takim mocnym komunikatem dla teatru jako instytucji publicznej, wzywa do dzielenia się przestrzenią publiczną, realizacji całkiem innych w formie przedstawień - powiedziała Sobczyk.

- Liczymy na to, że taki spektakl zostanie przyjęty z otwartością. Zarazem badamy teren i myślę, że to będzie po premierze obszar do szerszej rozmowy z dyrekcją, widzami, aktorami - dodała.

- Ten spektakl na wielu poziomach wnosi wiele nowego i jest takim mocnym komunikatem dla teatru jako instytucji publicznej, wzywa do dzielenia się przestrzenią publiczną, realizacji całkiem innych w formie przedstawień - powiedziała Sobczyk.

Scenografię "Superspektaklu" zaprojektowała Barbara Hanicka, ruch sceniczny przygotowała Justyna Wielgus, a muzykę opracował Kamil Tuszyński. Autorką kostiumów jest Wisła Nicieja. W przedstawieniu zobaczyć będzie można multimedialne projekcje Wojciecha Kaniewskiego.

Występują: Magdalena Koleśnik, Aleksandra Skotarek (Teatr 21), Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Grzegorz Falkowski, Adam Kowalewski (Teatr 21), Michał Pęszyński (Teatr 21) i Piotr Swend (Teatr 21).

Premiera odbędzie się 11 listopada na Scenie Małej Teatru Powszechnego w Warszawie. Kolejne pokazy: 12, 13, 14 i 15 listopada br.

Przedstawienie zrealizowano w ramach projektu: "NIEwidzialni. TP + T21". Koprodukcja Teatru 21 i Teatru Powszechnego została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji