Artykuły

Gdynia. Robert Gliński i Paweł Huelle o nowej "Blizie"

Przed nami premiera 30. numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza, tym razem zatytułowanego "Adaptacje". Na spotkaniu inauguracyjnym gościem redaktora naczelnego Pawła Huellego będzie Robert Gliński, wykładowca szkół filmowych, a także wielokrotnie nagradzany reżyser, m.in. "Wróżb kumaka" na podstawie powieści Grassa, autor tekstu "Adaptacja na siedem kroków" w numerze.

Na co dzień nie uświadamiamy sobie, jak ważną rolę odgrywa i jak wszechobecna jest adaptacja. To nie tylko mniej lub bardziej skomplikowane próby przetworzenia choćby literatury na spektakl, film czy serial, to wszelkie usiłowania opowiedzenia jednej formy przez drugą, także odzwierciedlenia w kompozycji ogrodu elementów Wszechświata czy wprowadzenia pluszowego misia w możliwie wiele sfer ludzkiego życia, gdy adaptacja dotyczy kultury pop. I o tym także piszą nasi autorzy.

- Adaptacja - mówi Adam Kamiński, redaktor "Blizy" - wymaga finezji, wyczucia i talentu tłumacza. Rozumienia pierwszego języka i umiejętności wyrażania się w drugim. Adaptujący ma do dyspozycji kilka filozofii i wiele możliwości. Musi wybierać i potwierdzać swój wybór, udaje się to różnie, a rezultaty działań oceniają eksperci i publiczność. My także pochyliliśmy się nad różnymi formami tej sztuki. Oprócz współpracujących z nami krytyków i recenzentów w numerze opowiadają o nich także sami twórcy, wybitni pisarze, filmowcy, plastycy.

W numerze m.in.: Robert Gliński: Adaptacja na siedem kroków; Patrycja Bukalska: Po drugiej stronie ogrodu; Marek Gajdziński: Pochwała niewierności; Krzysztof Lichtblau, Komiksowe adaptacje wspomnień wojennych; Piotr Kurpiewski: O polityce historycznej w adaptacjach filmowych; Krystyna Rybicka: Alicja w krainie filmu; Monika Samsel-Chojnacka: Julia o wielu twarzach; Rafał Chojnacki, Na tropie Wallandera. Adaptacja jako sequel; Michał Trusewicz: Adaptacja w twórczości Xaviera Dolana; Małgorzata Major: Literatura na małym ekranie; Wanda Dittrich, Mariusz Wirski: Batman w różnych odcieniach czerni; Aleksandra Zając-Kiedysz: Adaptacje w świecie teatru muzycznego; Przemysław Gulda: O inspiracjach trójmiejskich muzyków; Marta Maliszewska: Zabawki dla dorosłych; Krzysztof Kornacki: O 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych; Adam Wiedemann: Żywot własny kompozytora-amatora; Lech Stangret, Multiparty Tadeusza Kantora. O adaptacji i nie tylko opowiadają też: Janusz Majewski, Paweł Huelle, Andrzej Krakowski, Marcin Borchardt, Wilhelm Sasnal, Ela Sidi.

Kwartalnik zawiera także arkusz malarski z twórczością Jacka Kornackiego, przygotowany we współpracy z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

"Bliza" to pierwszy w historii ogólnopolski magazyn artystyczny wydawany w Gdyni. Pismo ukazuje się od listopada 2009 r. "Bliza" stara się łączyć wysoki, ogólnopolski poziom kulturalny z ukazywaniem ważnych lokalnych zdarzeń i osobowości. Jako magazyn artystyczny prezentuje zjawiska z różnych dziedzin sztuk: plastycznych, muzycznych, teatralnych, filmowych, literatury, architektury. Interesuje się także obyczajowością i semiotyką rzeczywistości.

***

data: 24 listopada 2017 (piątek)

godzina: 18:00

miejsce: Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2, Gdynia

bilety: wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji