Artykuły

Kraków. "Wyspiański. Restart". Konferencja performatywna

Kraków jest miastem Stanisława Wyspiańskiego, zagarniętym przez jego literaturę, malarstwo, myśl i ducha. W tym roku obchodzimy bowiem 110. rocznicę śmierci tego twórcy. W dniach 20 - 22 listopada Muzeum Historyvzne zaprasza do Pałacu Krzysztofory na konferencję performatywną "Wyspiański. Restart".

Stanisław Wyspiański należy do najbardziej znanych i cenionych polskich artystów. Działając w wielu różnych dziedzinach: literaturze, teatrze, sztukach plastycznych stworzył oryginalne, do dziś inspirujące i frapujące dzieła. Dlaczego więc "Wyspiański. Restart?" Skąd pomysł, że o Wyspiańskim trzeba mówić na nowo? Jego twórczość jest o wiele bardziej złożona i wielowymiarowa, zaś walka, którą toczył całe swoje zbyt krótkie życie, o wiele nam bliższa, niż to się wydaje. Chcielibyśmy uświadomić, że Stanisław Wyspiański nie tylko jest bliski współczesności, ale że jego postawa, jego wymykające się prostym podziałom twórcze myślenie jest czymś (w) dzisiejszej Polsce niezwykle potrzebnym.

Proponujemy formułę konferencji performatywnej, opartej na dialogu

i interakcji pomiędzy wybitnymi badaczami twórczości Wyspiańskiego i reprezentantami różnych dziedzin wiedzy i sztuki. Wierzymy, że zderzenie w trakcie trzydniowej konferencji skoncentrowanych wokół postaci Stanisława Wyspiańskiego badawczych poszukiwań i artystycznych wizji pozwoli na głębsze poznanie, wniknięcie w jego twórczość; zupełnie nowe i w głębszym wymiarze odkrycie jej dla współczesności.

Podczas konferencji odbędą się wykłady mistrzowskie: prof. dr hab. Ewy Miodońskiej-Brookes (UJ), prof. dr hab. Franciszka Ziejki (UJ) oraz prof. dr hab. Marii Prussak (IBL PAN).

W debatach udział wezmą m.in.: prof. dr hab. Włodziemierz Szturc (UJ, PWST), prof. dr hab. Dariusz Kosiński (UJ), dr Anna Róża Burzyńska (UJ), dr Tomasz Plata (AT), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ), prof. dr hab. Jacek Purchla (UEK), Bartosz Szydłowski, prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel (UJ), Kazimiera Szczuka, dr Agata Adamiecka-Sitek (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl (UJ), ks. Andrzej Draguła, Zuzanna Radzik, Paweł Passini oraz Michał Niezabitowski (dyrektor MHK).

Nie zabraknie również pokazów artystycznych powstałych w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego: Legion, Legenda oraz Klątwa.

W takcie konferencji będą prezentowane kostiumy zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego do prapremiery jego dramatu "Bolesław Śmiały" wystawionego 7 maja 1903 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na miejsce, będą relacje na żywo w Internecie.

**

WYSPIAŃSKI. RESTART

20-22 listopada 2017

Pałac Krzysztofory

Rynek Główny 35, Kraków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji