Artykuły

Poznań. "Opowieści z niepamięci" otworzą Festiwal Konteksty

Już dziś pierwszy dzień Festiwalu Teatralnego Konteksty - Redefinicje. Rozpoczną go o godz. 18 "Opowieści z niepamięci" w reżyserii Dudy Paivy, spektakl Teatru Animacji w Poznaniu. Kolejne dni to spektakle, koncerty i dźwiękoczytania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Współczesny teatr podejmuje się nazywać i rozumieć, kontestować i afirmować, burzyć stare konteksty i tworzyć nowe w ich miejsce, kierując swoje narracje zarówno do tych, którzy w ową rzeczywistość dopiero wchodzą, jak i do tych, którzy przytłoczeni są zachodzącą zmianą. Redefiniuje się też sam teatr - a teatr lalki i ożywionej formy w sposób szczególny, czego dowodem są zaproszone na Festiwal realizacje z pogranicza estetyki teatru dramatycznego, tańca aż po formułę koncertu. Mamy nadzieję sprowokować do dyskusji starszych i poruszyć nowe struny w duszach młodszych.

***

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie!

Z największą radością (i równie wielką tremą) witam Was w naszych progach przy okazji nowej odsłony Festiwalu Teatralnego KONTEKSTY. To wydarzenie przeszło w swojej historii wiele przemian, przybierało różne formuły, zakładało różne maski i serwowało Widzom przeróżne menu. Naszym marzeniem jest, aby w tym roku stało się wspaniałą ucztą, złożoną z ciekawych dań, które wyszukaliśmy dla Was w teatralnych spiżarniach Polski i Europy. Proponowany przez nas jadłospis posiada jeden szczególny smak, harmonijnie łączący posiłki na pozór bardzo od siebie odległe: składnik Ponownego Nazywania Rzeczy. Idea Redefinicji wydała nam się szczególnie istotna w narracji współczesnego teatru i szczególnie ważna w narracji naszej codzienności. Wokół nas Świat określa się na nowo - od nowa podejmujemy na pozór dawno wyeksploatowane dyskursy; na nowo definiujemy najważniejsze pojęcia: Rodzina, Bóg, Wojna, Ojczyzna, Państwo, Naród (ale również te bardziej przyziemne: odległość, przestrzeń publiczna, praca, sztuka, widz, nadawca i odbiorca). Na naszych oczach określa się nowy Porządek i nowy Obywatel, przebudowuje się rzeczywistość - od stref klimatycznych po przekroje społeczne. Współczesny teatr podejmuje się nazywać i rozumieć, kontestować i afirmować, burzyć stare konteksty i tworzyć w ich miejsce nowe, kierując swoje narracje zarówno do tych, którzy w ową rzeczywistość dopiero wchodzą, jak i do tych, którzy przytłoczeni są zachodzącą zmianą. Redefiniuje się też sam teatr - a teatr lalki i ożywionej formy w sposób szczególny, czego dowodem są zaproszone na Festiwal realizacje z pogranicza estetyki teatru dramatycznego i tańca czy sięgające po formułę koncertu muzycznego. Być może zatem ponownemu określeniu i nazwaniu podlegać powinny nasze artystyczne smaki i teatralne gusta? Mamy nadzieję sprowokować do dyskusji Starszych i poruszyć nowe struny w duszach Młodszych. Mamy nadzieję wystawić Wasze kubki smakowe na nowe doznania, a podniebienia na nowe rodzaje rozkoszy. A wszystko to zamierzamy wywołać wielojęzyczną kuchnią Teatru, smakującą na tyle różnych sposobów, że aż wymykającą się jednej prostej definicji.

Życzę Wam smakowitej uczty!

Piotr Klimek

Dyrektor Teatru Animacji

***

Drodzy Widzowie,

Tworząc program Festiwalu Teatralnego KONTEKSTY, zależało nam na tym, by stał się on początkiem rozmowy. Rozmowy, która - osadzona w bardzo aktualnej sytuacji teatralnej - otworzy nas na przyszłości pozwoli snuć plany o tym, jakiego teatru dla młodej widowni szukamy. Festiwal Teatralny KONTEKSTY, tak jak i cały Teatr Animacji, zmienia się, poszukuje. Chcemy zaprosić Państwa do współuczestnictwa w tym procesie. W programie znalazło się wiele pozycji muzycznych. Każdy festiwalowy dzień zakończymy propozycją z pogranicza koncertu i spektaklu - najpierw premiera płyty "Miłość nie boli, kolano boli", którą wydaliśmy w naszym teatrze tuż przed końcem minionego sezonu; następnie spotkamy się z psychodelicznym monstrum w spektaklu "The Monstrum Band", który przyjedzie do nas z Kielc jako koprodukcja teatru "Kubuś" i Grupy Coincidentia; wybierzemy się także na spotkanie duchów puszczy i posłuchamy "Puszczańskich opowieści" Kooperacji Flug i Białostockiego Teatru Lalek. Duchy i opowieści to temat, którym jesteśmy żywo zainteresowani, dlatego festiwal rozpoczniemy naszymi "Opowieściami z niepamięci", dzięki czemu słowiańskie legendy staną się klamrą całego festiwalu. Myśl tę rozwijać będzie "Remus" z gdańskiej Miniatury, który opowie o ojczyźnie Kaszubów; i wreszcie spektakl "Ojczyzna" Teatru Polskiego w Poznaniu traktujący o jeszcze inaczej rozumianej ojczyźnie - tej bliskiej i bardzo indywidualnie postrzeganej. Ojczyzna to także dom, a dom to rodzina, dlatego zaprosiliśmy spektakl(e) "Tiger / Tiger Tale" szkockiego zespołu Barrowland Ballet. To taneczne historie portretujące rodzinę, która na nowo szuka nie tylko swojej tożsamości, ale przede wszystkim codzienności. Spektakl zagrany zostanie w dwóch wersjach: dla dorosłych - jako opowieść o kryzysie małżeństwa, i dla dzieci - o kryzysie rodziny. Nie będzie to rzecz jasna jedyny spektakl, jaki przygotowaliśmy dla dzieci. Młodszych widzówzaprosimy w teatralną podróż, która rozpocznie się od pięknej historii bez słów pt. "Samograj" z Teatru Pinokio; następnie wejdziemy w szaloną opowieść o "35 maja" z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora; a na koniec trafimy do świata dziewczynki, która, w niezwykle subtelny sposób, opowie o swoim doświadczeniu wojny w spektaklu "Somewhere else" teatru Lutkovno gledališče Ljubljana ze Słowenii. Uzupełnieniem programu będą dźwiękoczytania, czyli czytania najnowszych dramatów w towarzystwie improwizowanej muzyki na żywo. To również część naszych poszukiwań i bardzo jesteśmy ciekawi tej formuły.

Zapraszam Was, Drodzy Goście, do wspólnej podróży. I rozmowy.

Barbara Małecka

Dyrektor Artystyczna Festiwalu KONTEKSTY

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji