Artykuły

Poznań. "Legenda Bałtyku" premierowo w Wielkim

Premiera opery "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się 8 grudnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Reżyserem i choreografem jest Robert Bondara, kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Kozłowski.

Opera opowiada historię rybaka Domana, starającego się o rękę Bogny. Jej ojciec, sprzyjający bogatemu kupcowi Luborowi, wysyła Domana po skarb Juraty, legendarnej władczyni zatopionego miasta. W roli Domana wystąpi Pavlo Tolstoy. W obsadzie znaleźli się też m.in. Wioletta Chodowicz, Aleksander Teliga, Szymon Komasa, Magdalena Wilczyńska-Goś i Robert Gierlach.

- Ze względu na to, że historia opowiada o nurkowaniu w głąb Bałtyku, pierwszym pomysłem na który wpadłem było wykorzystanie do projekcji freediverów (freediving - nurkowanie na wstrzymanym oddechu - PAP). Historia Domana, który wpada do wody i poszukuje zatopionego miasta to dla mnie nurkowanie nie tyle w głąb Bałtyku, co bardziej w głąb swojej psychiki; próba zmierzenia się ze swoimi słabościami - powiedział o swojej realizacji Robert Bondara.

Jak dodał, muzyka i spektakl skojarzyły mu się z "szerokimi kadrami z czarno-białych filmów kina skandynawskiego". Zaznaczył, że to był punkt wyjścia do całego kształtu estetycznego spektaklu.

Bogata w ludowe motywy, zainspirowana słowiańską legendą o zatopionym mieście Wineta opera miała swoją prapremierę 28 listopada 1924 r. w Poznaniu. Później była wystawiana we Lwowie, w Katowicach i Warszawie. Po wojnie jej nowa wersja, rozszerzona przez autora do 4 aktów, grana była w Poznaniu i Wrocławiu.

Arię Domana "Czy ty mnie kochasz" rozsławił Jan Kiepura, wykonując ją na całym świecie.

Autorką scenografii poznańskiej realizacji jest Julia Skrzynecka, autorką kostiumów - Martyna Kander. Premiera będzie zwieńczeniem tegorocznych obchodów 140. rocznicy urodzin związanego z Poznaniem kompozytora.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.

Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", oratorium "Quo vadis", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji