Artykuły

Katowice. "Conrad" Ingmara Villqista w Śląskim

Kończący się rok 2017 sejm ustanowił m.in. Rokiem Josepha Conrada. Sylwetkę tego wielkiego brytyjskiego pisarza polskiego pochodzenia, który urodził się 160 lat temu, przypomni Teatr Śląski.

Nadarza się więc okazja, aby przypomnieć widzom, że Joseph Conrad (1857-1924) był Polakiem - choć nie pisał w ojczystym języku, tylko po angielsku. I wtedy - w czasach, w których żył - i dzisiaj to jeden z najbardziej poważanych twórców na Wyspach. W Polsce jest mało znany, mimo że trafił do kanonu literatury światowej. Potrafimy wymienić kilka tytułów jego książek (zwykle są to "Lord Jim" i "Jądro ciemności") oraz filmów powstałych na kanwie jego powieści ("Smuga cienia" w reż. Wajdy i "Czas apokalipsy" w reż. Coppoli).

A przecież Joseph Conrad urodził się jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Nałęcz w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). Jego rodzice, po przeprowadzce do Warszawy, zostali aresztowani za działalność patriotyczną i zesłani do Rosji. Rok później wrócili na Ukrainę, ale zmarli. Korzeniowski w wieku 12 lat został więc sierotą. Opiekował się nim wuj. Mając lat 17, Józef wyjechał do Marsylii, gdzie zaciągnął się na statek. Ostatecznie na swój dom wybrał Anglię, tam założył rodzinę. Na chleb, z różnym skutkiem, zarabiał, pływając po morzach i oceanach. Doświadczenia z tych zamorskich wypraw stały się kanwą jego powieści i opowiadań, choć przygodę z literaturą zaczął późno. Debiutancką powieść, "Szaleństwo Almayera", napisał, będąc koło czterdziestki (ukazała się w 1895 roku). Książka zdobyła uznanie krytyki, ale sława i płynące z niej korzyści przyszły do Conrada dopiero, kiedy ten miał prawie 60 lat. Sukces komercyjny odniósł powieścią "Gry losu" z 1914 roku. Do Polski wracał kilkukrotnie, ale na krótko, w odwiedziny.

Z okazji Roku Conrada w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się premiera spektaklu "Conrad". Autorem scenariusza oraz reżyserem jest Ingmar Villqist. Pierwsze pokazy zaplanowano na dni między 1 a 5 grudnia. Uroczysta premiera w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 19 - w dzień urodzin pisarza. Bilety: 30-35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji