Artykuły

Szczecin. Bursztynowe Pierścienie dla Opery na Zamku

Opera na Zamku w Szczecinie została wyróżniona dwoma Bursztynowymi Pierścieniami podczas XXXVI edycji tego plebiscytu organizowanego przez Kurier Szczeciński.

Publiczność uznała, że najlepszym spektaklem minionego sezonu artystycznego jest musical Opery "Crazy for You" Georges'a i Iry Gershwinów, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka, a najlepszą aktorką/aktorem - Joanna Tylkowska-Drożd za rolę Neddy - Kolombiny w przedstawieniu "Pajace" Ruggera Leoncavalla w reżyserii Michała Znanieckiego. Nagrody odebrali: dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel i dyrektor ds. artystycznych Jerzy Wołosiuk oraz laureatka Joanna Tylkowska-Drożdż.

Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel podczas uroczystej Gali wręczenia nagród mówił: "Z okazji 60-lecia teatru chcieliśmy znaleźć teatralną przenośnię, która pokaże, że z niczego można zrobić coś. "Crazy for You" to jest historia o nadziei, o miłości, która spełnia tę nadzieję. O tym, że jeżeli się coś bardzo chce, to można tego dokonać. Historię zapyziałego, prowincjonalnego teatrzyku, który nagle staje się sceną światowego formatu. Powiedziałem Jerzemu: "Robimy to. Odpalmy wszystkie fajerwerki, niech ludzie zobaczą, co można zrobić, jak kultura dostanie trochę kasy". (za Gazetą Wyborczą)

W pierwszej dziesiątce wyróżnionych przez publiczność artystów znaleźli się także artyści Opery na Zamku - Monika Marszałek została wyróżniona za rolę matki Klary w "Dziadku do orzechów" w inscenizacji i choreografii Karola Urbańskiego, pod kierownictwem muzycznym Jerzego Wołosiuka, a Pedro Rizzi zdobył uznanie za rolę siostrzeńca Radcy w tym spektaklu.

Widzowie docenili także przedstawienia Opery na Zamku: "Dziadka do orzechów" i "Pajace", które znalazły się w gronie najwyżej wyróżnionych.

*"Crazy for You"

Najwspanialsza klasyka gatunku. Musical, który nawiązuje do najlepszych tradycji "Złotych czasów Broadwayu" lat 20. i 30. Ciekawa fabuła, zabawne dialogi i całe mnóstwo najpiękniejszej muzyki George'a Gershwina to przepis na hit, który tak czaruje widzów na całym świecie. Historia miłości bogatego chłopaka z Nowego Yorku, a raczej syna bogatej matki, który ponad wszystko ukochał taniec, śpiew i muzykę oraz prostej dziewczyny z Nevady - córki byłego dyrektora upadłego teatru Brzmi banalnie, jednak fabuła ta, którą śmiało można określić komedią muzyczną naszpikowana jest pełnokrwistymi postaciami, przewrotnymi sytuacjami oraz olbrzymią ilością śpiewu i tańca.

To wszystko powoduje, że śmiało już teraz - 25 lat po premierze światowej możemy uznać dzieło braci Gershwinów (brat George'a - Ira jest autorem tekstów piosenek) za ponadczasowe i jedno z najważniejszych przedstawień musicalowych w historii.

*Joanna Tylkowska-Drożdż

sopran

Związana z Operą na Zamku od 2005 r. jako śpiewak - solista. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych z zakresu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2010 r. jest pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w 2012 r. obroniła pracę doktorską na temat postaci kobiecych w operach Mozarta. Kunszt wokalny doskonaliła uczestnicząc w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. R. Karczykowskiego, prof. A. Pearce, prof. Ch. Elssnera, a także Festiwalach Muzycznych (m.in. Kangasniemi Music Festival - Finlandia, Międzynarodowy Festival Muzyki Wiedeńskiej - Wrocław, Festival " Dotknięcie Żywiołów" - Kraków, organizowany przez Europäische Festspielinitiative.

W 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku partią Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Od roku 2005 jest solistką tej Opery. Współpracuje również z Operą Krakowską (Traviata G. Verdiego , Rigoletto G. Verdiego, Halka S. Moniuszki, Orfeusz i Eurydyka G.W. Glucka ) oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu (Paria S. Moniuszki).

Od czasu debiutu w 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż wzięła udział w wielu ważnych projektach koncertowych (m.in. gali Opera Night w Szanghaju, gdzie wystąpiła z solistami Shanghai Grand Theatre), spektaklach operowych oraz operetkowych. Z zespołem Opery na Zamku odbyła kilkukrotne zagraniczne tournée po krajach Europy, m.in. w Belgii i Holandii (Wesele Figara W.A. Mozarta, Lunatyczka V. Belliniego, Fidelio L. van Beethovena), w Hiszpanii (Kawaler Srebrnej Róży R. Straussa) oraz w Niemczech, (Wiedeńska krew J. Straussa, La serva padrona G.B. Pergolesiego). W 2009 r. artystka gościła we Włoszech, w sycylijskim Teatro San Giorgio, gdzie wykonała partię solową w Requiem dla pewnej Polki i Good Night H.M. Góreckiego. Niezwykle znacząca była również możliwość zadebiutowania na scenie Opery Narodowej w Warszawie podczas prestiżowego koncertu Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora w 2008 r. W roku 2012 Joanna Tylkowska-Drożdż otrzymała nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora roku za rolę Rosalindy w Zemście nietoperza J. Straussa. W 2017 roku odznaczona przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Na zdjęciu: od lewej: dyr. Opery na Zamku Jacek Jekiel, Joanna Tylkowska-Drożdż - laureatka Bursztynowego Pierścienia i Jerzy Wołosiuk, dyr. artystyczny Opery na Zamku)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji