Artykuły

Poznań. Szykuje się intensywny rok w kulturze

Poznański instytut prognozowania zjawisk teatralnych, muzycznych oraz tych, które zaobserwować można w muzeach i galeriach, informuje, że rok 2018 będzie... ciekawy i różnorodny. Pierwszy deszcz atrakcji już niebawem.

WIOSNA

"Ikonografia katedry poznańskiej. Wystawa z okazji jubileuszu 1050-lecia wzmianki o pierwszym polskim biskupie Jordanie", Muzeum Historii Miasta Poznania, 9.03-31.08

W ramach wystawy zaprezentowany zostanie szeroki wybór wizerunków katedry poznańskiej, od najstarszego zachowanego - ryciny z dzieła A. Hogenberga i G. Brauna z 1618 roku, aż po zdjęcia dokumentujące zniszczenia z okresu II wojny światowej oraz odbudowę i regotyzację katedry.

10. Short Waves Festiwal, 20-25.03

Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina gościć będzie m.in. w kinie Rialto, Muza, Pałacowym i w Domu Tramwajarza. Na program wydarzenia składa się 5 konkursów: Konkurs Międzynarodowy, Konkurs Polski, Konkurs Dances with Camera, Urban View i Best OF Ten. Co roku w sekcji Focus pojawia się zestaw filmów przybliżających krótkie metraże z wybranego kraju - tym razem będzie to Wielka Brytania.

NieKongres Animatorów Kultury, CK ZAMEK, 9-11.04

III Ogólnopolski NieKongres poświęcony będzie tematowi relacji animacji i samorządu, współpracy pomiędzy samorządem a instytucjami kultury i NGO, kreowaniu i realizowaniu polityk kulturalnych. Jego uczestnikami będą samorządowcy różnego szczebla, m.in. prezydenci, burmistrzowie oraz animatorzy kultury i artyści.

"Wielki Fryderyk" w reżyserii Jana Klaty - premiera w Teatrze Polskim

Pierwszy spektakl Jana Klaty od czasu, kiedy przestał kierować krakowskim Starym Teatrem. Premiera w kwietniu. - "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego to sztuka dość brutalna, krytyczna wobec polskich aspiracji. To gorzki test pokazujący polskie kompleksy - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego.

"Footloose" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego - premiera w Teatrze Muzycznym, 21.04

Fabuła musicalu nawiązuje do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80. z Kevinem Baconem w roli głównej. Ren McCormack po rozwodzie rodziców wraz z matką przeprowadza się z Chicago do małej teksańskiej miejscowości Bomont. Tam poznaje Ariel, córkę pastora Shawa, który wprowadził zakaz tańca po tym, jak jego syn z grupą przyjaciół zginęli w wypadku samochodowym podczas powrotu z potańcówki. Poznańską wersję musicalu reżyseruje Jerzy Jan Połoński.

Koncerty Rafała Blechacza, Filharmonia Poznańska

Pierwszy z koncertów pianisty zaplanowany został na 18 maja - usłyszymy wtedy jedno z arcydzieł W.A. Mozarta - Koncert fortepianowy A-dur KV 488. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Paul McCreesh. Na miłośników kameralnych koncertów czeka z kolei Nadzwyczajny suplement, czyli wieczór, podczas którego artysta zagra z Bomsori Kim, laureatką II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

III Festiwal Fabuły, CK ZAMEK, 22-26.05

Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy. Organizatorzy zapraszają autorów najciekawszych i najważniejszych, według nich, książek prozatorskich wydawanych w Polsce, przedstawicieli różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów.

LATO

Ethno Port 2018, CK ZAMEK, 7-10.06

Podczas czterodniowego wydarzenia poświęconego prezentacji gatunku world music odbędzie się szesnaście koncertów oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących imprezie, m.in. warsztaty muzyczne, spotkania i dyskusje, projekcje filmowe oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Koncert King Crimson, Sala Ziemi, 13 i 14.06

King Crimson - w składzie z Frippem, Belewem, Treyem Gunnem i Patem Mastelotto - zagrał już koncert w poznańskiej Arenie w czerwcu 2000 roku. Osiemnaście lat później formacja przybywa do Polski, w ramach trasy Uncertain Times European Tour 2018. King Crimson powstał w 1969 roku na gruzach formacji Giles, Gilesand Fripp. Ich debiutancka płyta In the Court of the Crimson King stała się wielkim wydarzeniem i dziś zaliczana jest do kręgu ikonicznych dzieł nie tylko rocka progresywnego, ale w ogóle muzyki rockowej.

Malta Festiwal Poznań 2018, 15-24.06

Idiom Skok w wiarę będzie wiodącym tematem tegorocznej Malty. Program przygotują: Grace Ellen Barkey, Jan Lauwers - zdobywca Złotego Lwa w Wenecji i Maarten Seghers z belgijskiego kolektywu Needcompany, który powróci do Poznania z nowym spektaklem w reżyserii Lawuersa. Malta wraz z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu szykuje też premierę spektaklu Mesjasze - inscenizację powieści Györgyego Spira w reżyserii Anety Groszyńskiej. Na finał z kolei planowany jest koncert muzyki Zygmunta Koniecznego Konieczny Koniecznie z udziałem wybitnych artystów jak Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski i Bartek Wąsik.

JESIEŃ

Koncerty Orkiestry Amadeus i Maksima Vengerova

Bisy Amadeusa - tak zatytułowano październikowy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie Maksim Vengerov, światowej sławy skrzypek, który dwukrotnie przewodniczył Międzynarodowym Konkursom Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Artysta zagra rzadko wykonywany Koncert skrzypcowy Maxa Brucha.

ZIMA

"Życie codzienne w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku", Galeria Miejska Arsenał, 9.11-30.12

Artyści, m.in. Hubert Czerepok, Wojciech Dada i Diana Lelonek, poprzez różne media - film, rzeźbę, fotografię i rysunek eksplorują rozmaite aspekty życia codziennego, odkrywając przy tym jego paradoksy i niezwykłość. Zagadnienie to jednak omawiają w kontekście obchodów 100-lecia niepodległości Polski.

Koncert Arturo Sandovala, Sala Ziemi, 17.02

Historia tego legendarnego trębacza i pianisty jazzowego nierozerwalnie związana jest z Kubą, gdzie urodził się w 1949 roku. Muzyk w wieku 16 lat dołączył do kubańskiej Orkiestry Narodowej, a następnie kontynuował swoją karierę w najlepszym kubańskim zespole jazzowym Irakere. W wyniku prześladowań ze strony reżimu w 1990 r. uciekł z rodziną do USA, gdzie jego talent został doceniony. Kolejne albumy przyniosły mu m.in. 19 nominacji do nagrody Grammy (w tym 10 zwycięstw) i 6 nagród Billboard.

"Wielkopolskie znaki zwycięstwa. W stulecie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, 2.12-03.2019

Wystawa poświęcona będzie jubileuszowi 100-lecia powstania wielkopolskiego. Jej cel to przypomnienie działań powstańczych na terenie samego Poznania, jak i Wielkopolski oraz najwybitniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. chorągwie, mundury, broń, odznaczenia, dokumenty, fotografie i pamiątki powstańcze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji