Artykuły

Mijający rok w szczecińskiej kulturze obfitował w nagrody

Szczecin już od lat może się pochwalić świetnymi spektaklami i teatrami, więc podsumowanie zaczynamy właśnie od tej dziedziny - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Teatr

To już niemal tradycja, że Teatr Współczesny każdego roku przywozi sporo nagród z różnych festiwali. Podobnie było w 2017 roku. Najważniejszą i najbardziej cenną otrzymała Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie. Za reżyserię "Ślubu" [na zdjęciu] Witolda Gombrowicza otrzymała nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera. To wyjątkowe wyróżnienie, reżyserka jest bowiem pierwszą kobietą z nagrodą im. Konrada Swinarskiego w 4l-letniej historii nagrody przyznawanej przez miesięcznik "Teatr".

To był też dobry rok dla Macieja Litkowskiego, aktora Teatru Współczesnego. W tym roku zrobił swój pierwszy monodram "kalifornia nieśmiertelni" (według tekstu napisanego przez Justynę Litkowską) w reżyserii Szymona Kaczmarka. Spektakl został zwycięzcą XV Wałbrzyskich FANABERII Teatralnych, Festiwalu organizowanego przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nagrodę otrzymały także zdjęcia Piotra Nykowskiego, autora zdjęć do spektaklu "Bzik. Ostatnia minuta". Fotograf teatralny zdobył główną nagrodę w III Konkursie Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut Teatralny w Warszawie.

W 2017 roku 20-lecie obchodził Czarny Kot Rudy, scena kabaretowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Do stałych współpracowników tej sceny zaliczają się m. in. Andrzej Poniedzielski, Artur Andrus, Stanisław Tym, Janusz Józefowicz. Mimo zawirowań w teatrach repertuarowych w całej Polsce, ta scena trzyma wysoki poziom nawiązując do najlepszych kabaretów literackich polskich i zagranicznych, a przy tym nie narzeka na publiczność.

W 2017 roku zmieniło się też kierownictwo najstarszego festiwalu teatralnego Kontrapunkt. Po wielu latach z funkcji dyrektora festiwalu zrezygnowała Anna Garlicka, a nowym dyrektorem został Marek Sztark, który wprowadził kilka nowości w formule tego festiwalu.

Opera na Zamku po raz pierwszy w swojej 60-letniej historii otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury. Statuetkę szczecińska instytucja otrzymała za spektakl "Dokręcanie śruby". Artyści związani z operą otrzymali też indywidualne nagrody. To najważniejsza nagroda przyznawana operom i teatrom muzycznym.

Sztuki wizualne

To był dobry rok dla Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po ubiegłorocznej serii nagród architektonicznych dla Centrum Dialogu Przełomy, w tym roku przyszedł czas na nagrody za wystawy.

Najważniejsza z nich to Sybilla 2016. 1 Nagroda w XXXVII Konkursie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Wydarzenie Muzealne Roku w kategorii Wystawy historyczne i archeologiczne za wystawę stałą Muzeum Narodowego w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy. Warto przypomnieć to taka ranga nagród w dziedzinie muzealnictwa jak Fryderyki w muzyce czy Orły w kinie.

Muzeum Narodowe może się pochwalić także kilkoma świetnymi wystawami jak wystawy afrykańskie, "Szczecińskie awangardy na 100 lat awangardy w Polsce" czy wystawa z wybranymi pracami Zdzisława Beksińskiego.

W tym roku nowych dyrektorów wyłonionych w konkursie zyskały dwie instytucje - klub 13 muz i Trafostacja Sztuki. W klubie 13 muz dyrektorem został Waldemar Kulpa. W ten sposób obiekt przestał być obiektem, w którym odbywają się festiwale sztuki współczesnej, stał się domem kultury, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. A to oznacza, że teraz odbywają się w nim spotkania literackie, pokazy filmowe, spektakle, warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów oraz imprezy taneczne. Natomiast Trafostacja Sztuki, której dyrektorem został Stanisław Ruksza, w końcu zaczęła być galerią sztuki współczesnej. Podczas niecałego roku rządów nowego dyrektora odbyło się tutaj zdecydowanie więcej wydarzeń artystycznych niż podczas pierwszych 3 lat działalności tej instytucji. Kolejny rok zapowiada się równie interesująco.

Warto też odnotować sukcesy studentów i pracowników naukowych Akademii Sztuki, którzy w mijającym roku otrzymali wiele ważnych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Muzyka

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych było zawieszeni działalności przez zespół Hey. Chociaż zespół jest "zbyt warszawski dla Szczecina i zbyt szczeciński dla Warszawy", to jednak uważamy Hey za nasz zespół. W listopadzie zespół odbył ostatnią trasę koncertową "Fayrant" z udziałem Piotra Banacha, założyciela zespołu.

Natomiast szczeciński raper Łona został Młodym Ambasadorem Polszczyzny 2017. Nagroda może mało muzyczna, ale dla muzyka i to przede wszystkim za jego wyjątkowe teksty. Łona jest zresztą nazywany raperem dla wykształciuchów, co może tłumaczyć ten fakt.

Ciekawie też się działo w muzyce klasycznej. International Classical Music Awards (ICMA) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. Nominację do nagrody otrzymała płyta Filharmonii w Szczecinie "Karłowicz. Philarmonic. Szczecin", którą filharmonicy nagrali wraz ze znakomitym szczecińskim skrzypkiem Bartkiem Niziołem oraz dyrygentem Łukaszem Borowiczem. To nie pierwsze wyróżnienie dla płyty "Karłowicz.

Philharmonic. Szczecin". W marcu 2017 r. płyta otrzymała nominację do nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii "album roku muzyka symfoniczna i koncertująca".

Ponadto na konto sukcesów filharmonii można zaliczyć także to, że dołączyła do instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co oznacza większy prestiż i większe pieniądze w budżecie.

Literatura

W literaturze triumfy święci Leszke Herman, autor powieści historycznych, których akcję umieszcza w naszym regionie. Leszek Herman. Ma na koncie już dwie książki, a w tym roku otrzymał także tytuł Ambasadora Szczecina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji