Artykuły

Warszawa. Biennale Warszawa o demokracji i puszczy

Wykłady o sposobach samoorganizacji, seminarium o współczesnych miastach, Instytucja Spraw Obywatelskich stworzona przez dzieci. Biennale Warszawa to nowa formuła działania Teatru Scena Prezentacje. Jego siedzibę otwarto we wtorek przy Mokotowskiej 29a.

Biennale Warszawa to nowa odsłona Teatru Scena Prezentacje, który od niedawna prowadzi Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak - tandem kierujący dotychczas Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Zaplanowany przez nich program wydarzeń znacząco różni się od tradycji, z której do tej pory znaliśmy teatr Romualda Szejda. Wodziński i Frąckowiak we współpracy z artystami i badaczami chcą stworzyć nowoczesną instytucję publiczną nastawioną zarówno na działania transnarodowe, jak i lokalną społeczność. - Zależało nam, by działania w ramach Biennale uwzględniały potrzeby i interesy warszawiaków - tłumaczy Bartosz Frąckowiak. Biennale będzie współpracować z innymi warszawskimi instytucjami sztuki i nauki, m.in. z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa czy Instytutem Kultury Polskiej UW. Dwuletni cykl działań zamknie kilkutygodniowy festiwal poświęcony tematyce przyszłości, który odbędzie się wiosną 2019 r.

Utopijna hiperinstytucja

Teatr Scena Prezentacje w nowej formule ma mieć charakter interdyscyplinarny i łączyć działania artystyczne, naukowe i aktywistyczne. Organizatorzy wychodzą bowiem z założenia, że na gruncie pojedynczych dyscyplin nie da się zrozumieć złożoności współczesnego świata. Nie odżegnują się także od polityki, ekonomii i spraw społecznych i w ramach działań artystycznych chcą wypracować alternatywne modele współpracy w zglobalizowanej rzeczywistości.

Co wydarzy się w ramach dwuletniego Biennale? Ciekawie zapowiada się przede wszystkim program warsztatów "RePrezentacje" kierowany przez Agatę Siwiak, kuratorkę znaną z głośnego projektu performatywnego "Wielkopolska: Rewolucje". - Warsztaty będą skierowane do tych, którzy często są wymazywani i przezroczyści. Do działania zaprosimy dzieci i młodzież z ośrodka dla uchodźców, domu dziecka i różnych dzielnic Warszawy - zapowiada Siwiak. Efektem zajęć prowadzonych przez artystów będzie Instytucja Spraw Obywatelskich. Siwiak: - To utopijna hiperinstytucja stworzona przez dzieci, która będzie zarazem centrum sztuki, instytucją prawną i miejscem publicznych debat i sporów.

Atlas planetarnej przemocy

Rozpoczynający się właśnie cykl wykładów "Solidarność 2.0", który poprowadzi filozof i socjolog Jan Sowa, będzie dotyczyć różnych form życia demokratycznego i szukania alternatyw dla liberalnego parlamentaryzmu. W jego ramach odbędą się spotkania m.in. o Obozie dla Puszczy, kurdyjskim aktywizmie, ruchu Occupy i tradycji polskiego kooperatywizmu. - Chcemy przyjrzeć się konkretnym praktykom demokracji, samoorganizacji, autonomii i antyhierarchicznego działania - wyjaśnia Sowa.

"Antropologia planetarnej urbanizacji" to całoroczny cykl seminariów Kacpra Pobłockiego o współczesnym mieście i jego przemianach przestrzennych. Seminarium zwieńczy konferencja oparta na serii miejskich wycieczek, w czasie których badaczki, aktywiści i urbaniści z całego świata dokonają wielopoziomowej diagnozy przestrzeni Warszawy. We współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Biennale przygotowuje również cykl "Atlas planetarnej przemocy", który będzie dotyczyć m.in. nowoczesnych form niewolnictwa, zwrotu prawicowego oraz nowych form elastycznej pracy.

Więcej o Biennale na stronie biennalewarszawa.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji