Artykuły

Poznań. Biuro Podróży inauguruje 30-lecie działalności

W podróż do Indii wyruszył Teatr Biuro Podróży. Weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu ITFOK w Thrissur, gdzie pokaże dwa spektakle "Miasto zła" i "Silence - Cisza w Troi", inspirowany upadkiem Aleppo, który zamknie festiwal. - Będzie jednym z najważniejszych punktów programu - nie kryje radości Paweł Szkotak, szef teatru.

Dla mnie kolejny już wyjazd do Indii ze spektaklami ma szczególny charakter. Pierwszy raz poleciałem tam czytając w samolocie "Ścieżkami jogów" Paula Bruntona - opowiada Szkotak. - To była jedna z ulubionych książek Jerzego Grotowskiego i udało mi się częściowo podążać jego śladem. Prowadzenie warsztatów i reżyserowanie w Indiach było dla mnie poruszającym doświadczeniem. Okazało się, że mimo różnych języków, kultur i religii przynależymy do jednej wielkiej rodziny ludzkiej.

Na festiwalu ITFOK (International Theatre Festival of Kerala), odbywającym się w Thrissur w Indiach, Biuro Podróży zagra "Złe miasto" oraz plenerowy "Silence - cisza w Troi" (na zdjęciu). Pierwszy jest opowieścią o mieście, rozumianym jako organizm, który toczą liczne choroby (pokazany zostanie 25 i 26 stycznia). Drugi - to ważny głos artystów w sprawie uchodźctwa. Historia upadku Aleppo jest pretekstem do opowieści o losie wygnańca, człowieka wplątanego w konflikt wojenny, któremu pozostają tylko marzenia o ucieczce - właśnie to widowisko komisja festiwalowa wybrała na finał festiwalu (29 stycznia). - Będzie jednym z najważniejszych punktów programu i przyciągnie szczególną uwagę gości festiwalowych - cieszy się Szkotak.

Biuro Podróży od kilku lat współpracuje z festiwalem ITFOK. - Dzięki plenerowym spektaklom: "Carmen Funebre", "Makbetowi" i reżyserowanemu przeze mnie spektaklowi "7 Dreams of a Woman" z indyjską obsadą, festiwal zdobył nową publiczność, otworzył się na miasto i szeroki odbiór społeczny - mówi szef TBP. - Wyszedł poza elitarną widownię teatralną. Spektakle Teatru Biuro Podróży w pewien sposób zrewolucjonizowały tradycyjne podejście do teatru i jego formy na tym festiwalu.

W tym roku przypada 10. edycja festiwalu, na który organizatorzy zapraszają teatry z całego świata. Do tej pory pokazano 250 spektakli z różnych rejonów świata, podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji widzowie obejrzą 30 przedstawień m.in. z Afryki Południowej, Chile, Izraela, Sri Lanki, Egiptu, Iranu. Oprócz spektakli zaplanowano też sympozja z udziałem indyjskich teatrologów i krytyków, spotkania artystów z widownią i krytykami oraz wystawę fotografii, dokumentujących dotychczasowe edycje festiwalu.

Wyjazd do Indii rozpoczyna rok obchodów 30-lecia działalności Biura Podróży. Założony przez Pawła Szkotaka teatr jest jednym z bardziej rozpoznawalnych na świecie polskich teatrów offowych i jednym z najchętniej zapraszanych na międzynarodowe festiwale. Postaci na szczudłach, ogień, dudniąca muzyka stały się jego znakami rozpoznawczymi. Zrealizowana w 1994 roku "Carmen Funebre" do dziś pozostaje jednym z ważniejszych spektakli inspirowanych i opowiadających o wojnie (w Bośni). Podczas przygotowań do przedstawienia członkowie zespołu spotykali się z uchodźcami z byłej Jugosławii i to właśnie ich relacje legły u podstaw opowieści o losie wygnańców. Spektakl pokazywany był na całym świecie, wszędzie spotykając się z zachwytem krytyków i publiczności. The Guardian pisał: "Ten zwięzły spektakl jest niezapomnianym przedstawieniem, przerażającym, elektryzującym, elokwentnym pomimo braku słów, granym z ogromną energią i poświęceniem", Edinburgh Evening News zauważało: "Przy użyciu masek, szczudeł, reflektorów, biczy, świateł i ognia, powtarzając kilka zdań po angielsku, stworzyli jedno z najbardziej godnych zapamiętania wydarzeń teatralnych w historii festiwalu Fringe".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji