Artykuły

Poznań. Premiera "Polki" inauguruje "Rok Bogów" w PTT

Spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego i z choreografią Iwony Pasińskiej ma skłonić do refleksji nad współczesnym i rzeczywistym portretem "Polki". Premiera spektaklu Polskiego Teatru Tańca odbędzie się w sobotni wieczór w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.

Spektakl "Polka" rozpoczyna fragment tekstu reżysera i dramaturga spektaklu Igora Gorzkowskiego - "A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan - będzie Polka. I była".

Realizatorzy spektaklu podkreślają jednak, że mimo, iż tytułowa "Polka", szczególnie w Polskim Teatrze Tańca, kojarzy się przede wszystkim z tańcem i muzyką, to sztuka ma prowokować do pytań o współczesny portret Polki - kobiety, która urodziła się, wychowała i żyje w tym kraju.

- Długo podejmowaliśmy decyzję, jaką Polkę pokażemy na scenie - stereotypową, statystyczną, taką, o której myślimy, że jest, a nie jest. W pewnym momencie zaczęliśmy się odbijać od rzeczywistości, ale nie od naszych marzeń, choć te marzenia też są tam wplecione. Zaczęliśmy jednak w trakcie procesu tworzenia rozumieć, że nie wolno nam pokazywać czegoś, czego nie ma, a powinniśmy raczej wzbudzić refleksję nad tym, jaki jest i dlaczego akurat taki jest portret Polki - powiedziała dyrektorka Polskiego Teatru Tańca (PTT), choreograf Iwona Pasińska.

Jak tłumaczyła, w spektaklu portret Polki przedstawi 7 tancerek. - Będą one pokazywały, że każda jedna kobieta i każda jedna Polka ma wiele twarzy. Każdą z nas stać na różne emocje, na różne działania, ale w pewnych momentach pokrywamy się ze swoimi czynami. Rodzimy się, umieramy, żyjemy, ale w tym okresie tych punktów stycznych, które nas łączą jest więcej. Te punkty są często z pozoru błahe, ale niekiedy stają się tymi przełomowymi w naszym życiu - mówiła Pasińska.

Dodała jednak, że kiedy sama zaczęła się zastanawiać nad tym, jaki portret kobiety często przedstawiają one same - zasmuciła się i zrobiło jej się "przykro". Jak tłumaczyła, w jej odczuciu "współczesna Polka nie jest smutna, ale jest bezbarwna, bo nie robimy nic żeby była barwna".

- Sama jestem kobietą, ale musiałam się z tym godzić i przyjmowałam z bólem to, co wyłaniało się z naszej wspólnej pracy nad spektaklem. Dyskutowaliśmy, na salach były awantury, ale tak wyszło. Pozostaje więc pytanie: co możemy zrobić, żeby ten portret był inny? Jak przechodzimy przez swoje życie - jako człowiek, jako kobieta i jako Polka. Gdzie te rzeczy są zbieżne, a gdzie są rozbieżne. O to chcemy pytać w tej sztuce - podkreśliła dyrektorka PTT.

Premiera spektaklu "Polka" odbędzie się w sobotni wieczór w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Muzykę do spektaklu skomponował Zbigniew Kozub, scenografię stworzył natomiast Andrzej Grabowski. Przed publicznością wystąpią tancerze Polskiego Teatru Tańca.

Premiera "Polki" zainauguruje "Rok Bogów", czyli tegoroczny motyw w PTT. Idea idiomu zogniskowana jest wokół polskich i boskich spraw, postaci oraz symboliki. "Rok Bogów" jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło "Polski/wielko-polski", który ma za zadanie promować i gloryfikować polską sztukę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji