Artykuły

Gdańsk. "Strings & Veins" premierowo w Żaku

10 lutego w klubie Żak, w ramach Trójmiejskiego Punktu Tanecznego X Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się premiera spektaklu Anny Achimowicz i Anny Haracz pt. "Strings & Veins".

Autorki o spektaklu piszą: zainspirowane szeroko pojęta muzyką rockową odnosimy się do dwóch skrajnych biegunów tej samej sztuki jaką jest muzyka gitarowa. Rock (strings) i poezja śpiewana (veins), zostaną połączone w jednym spektaklu. Ekspresyjny, skodyfikowany i skomponowany choreograficznie taniec współczesny zostanie połączony z kontemplacyjną improwizacją tworzoną tu i teraz. A ciało potraktowane zostanie nie tylko jako medium dla tańca ale również stanie się instrumentem muzycznym, natomiast gitara stanie się również mobilnym rekwizytem, wokół którego zbudowana zostanie dramaturgia spektaklu. Jest to również ukłon w kierunku artystów tworzących wielowymiarowe i ponadczasowe dzieła jak PJ Harvey, Alice Cooper, Nick Cave, Laurie Anderson, Glen Hansard czy Jacques Brel.

Spektakl przygotowały Anna Achimowicz i Anna Haracz, na co dzień pracujących w zupełnie innych estetykach tanecznych i muzycznych. Anna Achimowicz uprawiająca fizyczny taniec współczesny, inspirująca się muzyką i estetyką rockową, a Anna Haracz tancerka współczesna, improwizatorka używająca również głosu, poruszająca się w regionach duchowości i poetyki, stworzą spektakl będący zderzeniem i połączeniem dwóch odmiennych, ale uzupełniających się światów, w których zadadzą pytanie: struny i żyły - co je łączy a co dzieli? Co z ideologii owych stylów muzycznych uda się zaaplikować do pracy choreograficznej?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji