Artykuły

Katowice. Lalki Mydlarskiej-Kowal i Andrzej Wajda w MŚ

Muzeum Śląskie w Katowicach do końca kwietnia musi opuścić dawny budynek przy ulicy Korfantego, gdzie mieszczą się jeszcze trzy jego działy. Od maja wszystkie będą zlokalizowane już przy ulicy Dobrowolskiego. Pod tym adresem obejrzymy też do jesieni cztery różnorodne wystawy.

- Miniony rok przebiegał pod znakiem nowych inwestycji. Zakończyliśmy drugi etap rewitalizacji, udostępniliśmy dwa nowe budynki na cele ekspozycyjno-biurowe oraz parking naziemny - informuje Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Chodzi o budynek stolarni i łaźni głównej, gdzie obecnie znajdują się dwie wystawy: edukacyjna "Na tropie Tomka" i przyrodnicza "Zaczęło się od ziarna".

Miejsca na terenie po byłej kopalni jest sporo

Otwarcie wyremontowanych budynków oraz poszerzenie oferty o nowe wystawy sprawiły, że katowickie muzeum odwiedziło w minionym roku o 35 tys. więcej ludzi niż dwa lata temu. W sumie Muzeum Śląskie odwiedziło 211 239 osób (w 2016 roku 176 071). - Dostaliśmy też cztery nagrody, m.in. EMYA za opowiadanie o historii regionu, zorganizowaliśmy sporo ciekawych wystaw i innych wydarzeń, udało nam się też z sukcesem przeprowadzić kampanię promocyjną z udziałem zwiedzających - dodaje dyrektorka muzeum. Jej efektem jest kilkudziesięciosekundowy filmik złożony z nadesłanych selfie.

W tym roku muzeum w całości przeniesie się do budynków przy ulicy Dobrowolskiego. Trzy działy, które wciąż rezydują w starej siedzibie przy Korfantego (archeologia, etnologia i historia), opuszczą dawną siedzibę do końca kwietnia. Miejsca na terenie po byłej kopalni jest na szczęście sporo. Budynek przy Korfantego przejmie miasto.

Świadomość lalki

Alicja Knast zapewnia, że Muzeum Śląskie w tym roku również nie zwolni tempa. Na zwiedzających czekają spotkania, wykłady, cykle edukacyjne i wystawy. Pierwszą z nich jest otwarta w miniony weekend "Świadomość lalki", prezentująca dorobek jednej z najważniejszych reformatorek polskiego teatru lalkowego XX wieku - Jadwigi Mydlarskiej-Kowal. Dzięki niej lalkarstwo stało się sztuką przemawiającą własnym językiem, a sama lalka przestała być jedynie obiektem poddanym animatorowi, stała się "bytem samodzielnym".

Artystka (zmarła w 2001 roku) związana była z Wrocławskim Teatrem Lalek, który za sprawą spektakli zrealizowanych w jej scenografii zyskał nowatorski wyraz. - Na tej wystawie chcemy pokazać niezwykle oryginalną ideę teatru Jadwigi Mydlarskiej-Kowal - informuje Sylwia Ryś, kuratorka ekspozycji.

Wystawa "Świadomość lalki" została podzielona na dwie przestrzenie, z których jedna pokazuje działania artystki w teatrach lalkowych, druga - jej twórczość związaną z przedstawieniami na deskach teatrów dramatycznych. Ekspozycję będzie można oglądać do 22 kwietnia w budynku Centrum Scenografii Polskiej oraz na parterze stolarni. Dodatkowo w przestrzeni foyer na poziomie -2 głównego budynku muzeum stanęła instalacja złożona z lalek grających w spektaklu "Akropolis wrocławska. Szopka".

Stereotyp wizerunku mężczyzny

Na początku wakacji na odwiedzających czekają kolejne ciekawe ekspozycje. Wystawa "Perspektywa wieku dojrzewania", której kuratorką będzie Anda Rottenberg, zaprezentuje twórczość trojga przedstawicieli pokolenia "zarażonych wojną": malarza Andrzeja Wróblewskiego, rzeźbiarki Aliny Szapocznikow i reżysera Andrzeja Wajdy. Artystów tych łączy nie tylko zbliżona data urodzenia i wczesna utrata ojca, ale też podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania - II wojną światową w Polsce. - Oni mieli również na siebie i swoją twórczość bardzo duży wpływ - mówi Knast. Wernisaż 23 czerwca.

W lipcu w przestrzeniach muzeum zagości ekspozycja "Męska rzecz", która podejmie temat stereotypu wizerunku mężczyzny w polskiej tradycji i kulturze - trochę na przekór, ponieważ dziś najczęściej debatuje się raczej o roli kobiety. Wystawa pokaże, jak zmieniało się pojęcie męskości w sztuce czy w sferze publicznej. Kuratorkami wystawy będą Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko i Małgorzata Paul.

Miłośników sztuki współczesnej na pewno zainteresuje wystawa prezentująca wyniki najbardziej prestiżowej ogólnopolskiej imprezy poświęconej grafice. Mowa oczywiście o Triennale Grafiki Polskiej, którego celem jest wychwycenie aktualnych i najbardziej wartościowych postaw oraz trendów w grafice. Inauguracja wystawy zaplanowana jest na 26 października. Przygotowywana jest wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych z Katowic.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji