Artykuły

Kraków. Do Groteski nadchodzi "Piękna i Bestia"

Sztukę "Piękna i Bestia", wersji familijnej, zrealizowaną na podstawie francuskiej baśni "La Belle et la Bete" pokaże krakowski Teatr Groteska. Premiery przedstawienia zaplanowano na 2 i 3 marca.

- Nasz spektakl, to nie jest ta znana większości wersja Walta Disneya, ale sztuka oparta na oryginalnym tekście "La Belle et la Bete", autorstwa francuskiej powieściopisarki, Jeanne-Marie Leprince de Beaumont - powiedział reżyser spektaklu Jerzy Jan Połoński, związany od wielu lat z Groteską.

Połoński zaznaczył, że udało mu się ściągnąć do tego projektu znanych w Polsce twórców, z którymi pracował już wcześniej: autorem muzyki jest Łukasz Damrych, twórcą scenografii - Mariusz Napierała, a choreografię zaprojektował Jarosław Staniek.

- Jesteśmy w teatrze animacji, wszystkie te dekoracje, łącznie z lalkami i rekwizytami są animowane przez samych aktorów. Dla mnie inspirująca jest sama przestrzeń Groteski - mały rozmiar sceny, który kryje w sobie tajemnicę - powiedział scenograf Mariusz Napierała.

- Staramy się w naszym teatrze eksponować wieloznaczny język metafory, przenośni i poezji - czyli rzeczy, których brak zaczynamy odczuwać coraz boleśniej w przestrzeni dzisiejszej codziennej kultury masowej. Próbujemy przeciwdziałać temu kryzysowi kulturowemu, bo za nim - czy się tego chce czy nie, czai się kryzys cywilizacyjny - "Hunowie u bram" - powiedział PAP dyrektor Teatru Groteska, Adolf Weltschek.

Dyrektor zaznaczył, że chce robić teatr koherentny a nie tak modny obecnie "postdramatyczny". - Teatr koherentny respektuje zapisy tekstu, jego ideę, jest też wierny danej epoce - wyjaśnił Weltschek.

- Uważam, że od czasów antyku, w naszej świadomości nic się nie zmieniło - towarzyszą nam te same lęki, nadzieje i potrzeby emocjonalne. Pokazując życie osób w odległych czasach mówimy o tym, co uniwersalne w nas samych dzisiaj, a to buduje uniwersalne poczucie człowieczeństwa - podkreślił Weltschek.

Dyrektor podkreślił, że choć adresatem spektaklu "Piękna i bestia" są dzieci (od lat sześciu), to także i dorośli znajdą tu dodatkowe sensy i znaczenia, wynikające z tekstu.

Bestią będzie Dominik Gorbaczyński, jako Bella wystąpią zamiennie: Julia Dyga i Dominika Guzek; w pozostałych rolach - Paweł Mróz, Katarzyna Kopczyk, Monika Filipowicz, Adam Godlewski, Zbigniew Kozłowski, Lech Walicki i Bartosz Watemborski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji