Artykuły

Warszawa. Janda, Zadara, Szczepkowska i Smolar o Marcu'68

Krystyna Janda sięga po wspomnienia Sabiny Baral, Anna Smolar opowie o Marcu'68 z perspektywy dzieci emigrantów, a Joanna Szczepkowska przypomni postać Idy Kamińskiej. W 50. rocznicę Marca'68 w Warszawie odbędzie się kilka premier teatralnych.

"Sprawiedliwość" w Teatrze Powszechnym

Michał Zadara przygotowuje spektakl, w którym pod okiem prawników i historyków bada możliwość przypisania odpowiedzialności karnej lub cywilnej osobom, które doprowadziły do emigracji osób pochodzenia żydowskiego w 1968 i 1969 roku. Wystąpią: Ewa Skibińska, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski i Wiktor Loga-Skarczewski. Premiera 7 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

***

"Zapiski z wygnania" w Teatrze Polonia [na zdjęciu]

Krystyna Janda sięga po wspomnienia Sabiny Baral, która w 1968 roku jako niespełna 20 letnia dziewczyna wraz z rodzicami musiała opuścić Polskę. Współautorką adaptacji i reżyserką spektaklu jest Magda Umer. Krystynie Jandzie na scenie towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Janusza Bogackiego. Premiera 9 marca w Teatrze Polonia w Warszawie.

***

"Kilka obcych słów po polsku" w Teatrze Polskim

Reżyserka Anna Smolar i dramaturg Michał Buszewicz pracują nad spektaklem inspirowanym wywiadami przeprowadzonymi z dziećmi marcowych emigrantów. Przedstawienie powstaje we współpracy Teatru Żydowskiego i Polskiego. W obsadzie m.in.: Grażyna Barszczewska, Katarzyna Herman, Marta Kurzak, Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Jerzy Walczak i Paweł Sakowicz. Premiera 10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie.

***

"Obcy w domu. Wokół Marca'68"

Z okazji 50. rocznicy wydarzeń marcowych, TR Warszawa i Muzeum POLIN ogłosiły zamknięty konkurs dla młodych twórców sztuk teatralnych na projekt spektaklu inspirowanego żydowskim doświadczeniem Marca '68. Wybrane zostały trzy, które zobaczymy na specjalnych pokazach w TR Warszawa i POLIN: "Second-hand' 68" Patrycji Kowańskiej (5-7 marca, Muzeum Polin) o znalezionym po 50 latach lifcie, do którego emigrujący z Polski Żydzi zmuszeni byli pakować swój dobytek, "4 tygodnie" (9-11 marca, TR Warszawa) Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego, w którym współczesna dziewczyna, próbuje wyobrazić sobie, że jest młodą Żydówką wypędzoną z własnego kraju oraz "Juden (R) aus Arras" (24-25 marca, TR Warszawa) Jędrzeja Piaskowskiego - o niepełnosprawnym intelektualnie adoptowanym chłopcu, który podczas antysemickiej nagonki 1968 roku musi zmierzyć się ze swoim żydowskim pochodzeniem.

***

"Ida Kamińska" w Teatrze Żydowskim

Joannę Szczepkowską zobaczymy w monodramie "Ida Kamińska" według scenariusza i w reżyserii Gołdy Tencer. Teatr Żydowski przypomni w ten sposób jedną ze swoich patronek, wieloletnią dyrektorkę artystyczną Teatru Żydowskiego, która w 1968 roku opuściła Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci. Ida Kamińska była uznaną artystką teatralną i filmową. Za kreację w czechosłowackim filmie "Sklep przy głównej ulicy" w reżyserii Jana Kadara i Elmara Klosa, została w 1967 roku nominowana do Oscara. Autorem muzyki do spektaklu jest Paweł Szamburski. Premiera odbędzie się 15 marca w na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie przy ul. Senatorskiej 35.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji