Artykuły

Warszawa. Trzy kobiety i diabeł wcielony w Teatrze Syrena

Jeden z najsłynniejszych musicali będziemy mogli oglądać od soboty 3 marca w Teatrze Syrena. Przedstawienie "Czarownice z Eastwick" reżyseruje nowy dyrektor sceny - Jacek Mikołajczyk.

acek Mikołajczyk kieruje Teatrem Syrena od jesieni. Chce, by w repertuarze znalazły się muzyczne dzieła zarówno rodzimych twórców, którzy będą tu przygotowywali prapremiery, jak i musicale znane na całym świecie - taką propozycją jest właśnie spektakl "Czarownice z Eastwick". Musical powstał na podstawie powieści Johna Updike'a oraz filmu George'a Millera, który wszedł do kin w 1987 roku. Szalone, pełne magii i kobiecej siły kino jest w dużej mierze oparte na osobowościach i talencie obsady - główne kobiece role zagrały Cher, Susan Sarandon, Michelle Pfeiffer, a męską - Jack Nicholson.

Reżyser warszawskich "Czarownic z Eastwick" od dawna chciał wystawić ten musical. Teatr Syrena wydał mu się dobrym do tego miejscem, bo jego repertuar w ostatnich latach bazował na wielkiej literaturze i filmach - były premiery "Skazanych na Shawshank", "Frankensteina", "Dogville".

"Czarownice z Eastwick" mogą więc przyciągnąć do teatru nowych widzów, miłośników musicali, ale też zainteresować tych przyzwyczajonych do dotychczasowego repertuaru sceny przy Litewskiej.

Akcja "Czarownic z Eastwick" rozgrywa się w latach 60. w małym amerykańskim miasteczku. Rządzi nim zaborcza i konserwatywna Felicia. W tej atmosferze duszą się trzy silne, niezależne kobiety: rzeźbiarka Alex-andra, wiolonczelistka Jane oraz niespełniona poetka Sukie. Doświadczone przez życie, opuszczone przez mężów marzą, by w Eastwick pojawił się ktoś, kto zmieni ich świat i przywróci wiarę w stłumioną kobiecość.

Nie spodziewają się jednak, że gdy tylko wszystkie o tym pomyślą, marzenie może zmienić się w rzeczywistość, a do miasteczka przyjedzie demoniczny Daryl van Horne.

- John Updike chciał napisać w latach 80. powieść feministyczną, ale wyszło z tego coś w rodzaju wariacji na temat feminizmu opartej na pragnieniach, fantazjach mężczyzny - mówi Jacek Mikołajczyk. - Twórcy filmu zmienili relacje między postaciami; więcej jest tu kobiecości, uwaga skierowana jest na trzy czarownice, czyli panie w różnych etapach wieku średniego, które uwięzione w małym miasteczku próbują odnaleźć i zaakceptować siebie na nowo. Ich przemiana jest uruchamiana przez mężczyznę, którego sobie wyczarowały, ale z czasem pozbywają się go - dodaje.

Takie wyraziste postaci kobiet to wymarzone role dla aktorek. Aby zebrać obsadę, dyrekcja Syreny ogłosiła casting i nie zawiodła się - na przesłuchaniach do spektaklu pojawiło się ponad 500 osób. Kogo finalnie zobaczymy na scenie? - Olga Szomańska, piosenkarka i aktorka, niedawno Deloris w "Zakonnicy w przebraniu" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i Ewa Lorska, znana m.in. z Teatru Rampa, zagrają Alex, czyli przywódczynię naszego sabatu czarownic. Jako Jane zobaczymy Barbarę Melzer, która jest związana z Syreną, występowała w "Karierze Nikodema Dyzmy"; w tej roli wystąpi także Anita Steciuk, aktorka musicalowa znana ze spektakli w Gdyni i Warszawie, a ostatnio również grająca w Operze w Białymstoku. W roli Sukie wystąpi Magda Placek-Boryń, która przyjechała do nas właściwie prosto z Londynu, gdzie skończyła musicalowy kierunek na Royal Academy of Music oraz Paulina Grochowska, którą mogliśmy ostatnio oglądać w Teatrze Rampa w roli Candeli w "Kobietach na skraju załamania nerwowego". Mamy więc sześć świetnych aktorek z doświadczeniem i temperamentem - zapowiada reżyser spektaklu.

***

PREMIERA W SYRENIE

"CZAROWNICE Z EASTWICK"

adaptacja: John Dempsey, przekład: Jacek Mikołajczyk, autor John Updike, reżyseria: Jacek Mikołajczyk, muzyka: Dana P. Rowe, libretto i teksty piosenek: John Dempsey, choreografia: Jarosław Staniek, kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak, scenografia: Grzegorz Policiński, kostiumy: Ilona Binarsch, efekty iluzjonistyczne: Maciej Pol. Występują m.in.: Przemysław Glapiński/Tomasz Steciuk, Ewa Lorska/Olga Szomańska, Barbara Melzer/Anita Steciuk, Paulina Grochowska /Magdalena Placek-Boryń, Beata Olga Kowalska/Jolanta Litwin-Sarzyńska, Michał Konarski/Piotr Siejka, Katarzyna Domalewska/Agnieszka Tylutki, Karol Drozd/Maciej Pawlak, Krzysztof Broda-Żurawski /Dawid Pelowski. Tancerze: Katarzyna Gocał, Nika Warszawska, Arkadiusz Jarosz, Patryk Rybarski, Anna Gigiel, Dawid Pelowski. Zespół muzyczny: Grzegorz Poliszak, Jan Malecha, Paweł Bomert, Maciej Tomaszewski, Piotr "Ziarek" Ziarkiewicz, Andrzej Rękas, Mariusz Mielczarek, Mariusz Kozłowski, Anna Kuczok.

Spektakl wystawiony przy współpracy z Music Theatre International (Europe) i CAMERON MACKINTOSH LTD.

Premiera: 3 marca, godz. 19. Kolejne spektakle: 4, 6-11 marca, godz. 19. Bilety: 80-120 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji