Artykuły

Elbląg. Wręczono Aleksandry w Teatrze im. Sewruka

Rozpoczęła się Elbląska Wiosna Teatralna. W piątek podczas inauguracji poznaliśmy Laureatów Aleksandrów 2018 za męską i żeńską rolę roku. Statuetki trafiły do Aleksandry Wojtysiak i Piotra Boratyńskiego za grę w "Amadeuszu".

Aleksandry, czyli statuetki z brązu, są nie tylko wyróżnieniem dla aktorów za kreacje aktorskie, ale również upamiętniają wieloletniego dyrektora olsztyńsko-elbląskiej sceny, Aleksandra Sewruka. W piątkowy wieczór nagrody trafiły do Aleksandry Wojtysiak oraz Piotra Boratyńskiego. Oboje zostali wyróżnieni za grę w spektaklu "Amadeusz". Aktorka odebrała Aleksandra za rolę Konstancji Weber, a Piotr Boratyński został nagrodzony za kreację Amadeusza Mozarta [oboje na zdjęciu].

- Ta rola była dla mnie wyzwaniem. Praca z reżyserem i kolegami była olbrzymią radością - mówiła Aleksandra Wojtysiak. - Ale zagrać to jedno, a dostać taką możliwość, to drugie. Dziękuje Teatrowi za możliwość wcielenia się w tę postać. Aleksandra będę na pewno dzieliła z moim mężem, bo z nim dzielę także mój zawód, ale tę nagrodę chcę zadedykować mojej babci, od której wszystko się zaczęło - dodała.

Radości z otrzymanego wyróżnienia nie ukrywał także Piotr Boratyński. To jego pierwszy Aleksander w karierze. Wcześniej był nominowany do tej nagrody pięć razy. - Żyjemy w takich czasach, gdzie zewsząd jesteśmy karmieni bardzo prostą treścią. Zwykle jest to telewizja, także internet. Dlatego tym bardziej jestem dumny z tego, że nasz teatr może pokazać "Amadeusza". Bo to nie jest zwykły spektakl - mówił. - Jest coś niezwykłego w tej historii: mistrza, geniusza, który tworzył wspaniałą muzykę, a który przez zawiść i zazdrość innych został zniszczony. Tym bardziej cieszę się, że mogłem się do niego zbliżyć w ten sposób - grając mistrza. Mam nadzieję, że mu się podobało... Wspierajmy mistrzów, wspierajmy ludzi, którzy mają potencjał... Niech to będzie dziś takie moje przesłanie z tej sceny - dodał wzruszony.

Statuetki zostały także wręczone w kategorii przyjaciel teatru oraz najwierniejszy widz zbiorowy. Pierwsza nagroda trafiła do firmy Stokota, a druga do Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Ostródzie. Uhonorowano również Publiczną Bibliotekę Gminy Gronowo Elbląskie.

Kapituła w tym roku postanowiła także przyznać specjalne wyróżnienie dla Izy Toroniewicz za kostiumy do spektaklu "Czarodziejskie krzesiwo". Aleksandry zostały wręczone podczas inauguracji 17. Elbląskiej Wiosny Teatralnej, którą otworzył spektakl "Allo, Allo". Święto teatru to niepowtarzalna okazja do obejrzenia i zapoznania się z głośnymi i widowiskowymi spektaklami z najlepszych teatrów w całej Polsce, bo wzorem lat ubiegłych dopasowano repertuar w taki sposób, żeby spełniał on różnorodne oczekiwania widzów. Podczas tegorocznej wiosny, która potrwa do 15 kwietnia, na dużej scenie zobaczymy osiem spektakli. Miłośnicy sceny obejrzą spektakl baletowy "Giselle" w wykonaniu artystów z Royal Lviv Ballet, a dla melomanów nie zabraknie emocji podczas widowiska muzycznego "Rewia Forever", podczas którego zaprezentowane zostaną największe przeboje musicalowe i muzyki rozrywkowej.

Do Elbląga przyjadą też artyści teatralni z najwyższej półki. Widzowie obejrzą sztukę "Kłamstwo" z udziałem m.in. Joanny Liszowskiej i Wojciecha Malajkata oraz spektakl "Imię" w wykonaniu znanych i lubianych Małgorzaty Foremniak i Szymona Bobrowskiego. Nie zawiodą także ostatnie trzy dni wiosny. Na deskach u Sewruka będzie można posłuchać monodramu "Belfer" w wykonaniu Wojciecha Pszoniaka oraz zobaczyć spektakl "Kwartet" z udziałem m.in. Jana Peszka i Tomasza Karolaka. Widzowie obejrzą też "Sceny miłosne dla dorosłych" w wykonaniu aktorów rodzimej sceny. Będzie to tzw. zielony spektakl, czyli pożegnalne przedstawienie przed zejściem tytułu z afisza. I tutaj emocji także nie zabraknie, bo tradycją zielonych spektakli jest przygotowywanie nieco zmienionych wersji przedstawienia, które zazwyczaj obfitują w moc żartów i gagów.

Elbląskie Święto Teatru zbiegło się także z obchodami 57 Międzynarodowego Dnia Teatru. - Teatr towarzyszył człowiekowi zawsze - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Od zarania dziejów jest odzwierciedleniem życia codziennego każdego z nas i tego, które toczy się obok. Pokazuje nam radości, troski, przywary, pomaga wyciągać refleksje z niedociągnięć. Teatr to dla nas punkt odniesienia. Możliwość bycia tu, na widowni, przed artystami, możliwość bycia z nadzieją i refleksją, to swego rodzaju edukacja zarówno historyczna, jak i wewnętrzna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji