Artykuły

Szczecin. Nagrody Artystyczne przyznane

Prof. Dariusz Dyczewski otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za działania twórcze w 2017 roku. Lesław Siemaszko został Mecenasem Kultury za rok 2017. Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości otrzymała poetka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser Joanna Kulmowa.

W tym tygodniu wręczone zostały Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin dla uznanych twórców i mecenasów kultury.

Prof. Dariusz Dyczewski, rektor Akademii Sztuki oraz założyciel Chóru Dziecięcego Don-Diri-Don, otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin za istotne osiągnięcia artystyczne w 2017 roku.

- Znalazłem się w piątce wybitnych twórców Szczecina -mówi prof. Dyczewski. -Z wszystkich 80 nagród krajowych i międzynarodowych, tę nagrodę cenię szczególnie, bo otrzymałem ją od mojego miasta.

Dariusz Dyczewski w latach 90. założył Chór Dziecięcy Politechniki Szczecińskiej Don-Diri-Don i Chór Chłopięco-Męski TVP-Szczecin Pueri Cantores. Uczestniczył w festiwalach, konkursach i kongresach muzycznych w Europie, a także w USA, Kanadzie, na Wyspach Bahama, w Chinach, Brazylii, Wenezueli, w Indiach, Malezji, Singapurze, Hong-Kongu, w Australii, Japonii, emiratach Arabskich, zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Chór koncertował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmoniach: Szczecińskiej, Berlińskiej, Pekińskiej.

Nagrodę Artystyczną za całokształt twórczości otrzymała poetka, autorka utworów scenicznych oraz książek dla dzieci i młodzieży, reżyser Joanna Kulmowa. Jako reżyser teatralny zadebiutowała w Teatrze Ziemi Łódzkiej, a następnie pracowała w teatrach Poznania i Koszalina. W Teatrze Wybrzeże objęła funkcję kierownika literackiego. Wraz z m.in. Stefanem Sutkowskim na początku lat 60. współtworzyła Scenę Kameralną Filharmonii Narodowej, z którą współpracowała przez kilkanaście lat.

Pod koniec lat 70. podjęła współpracę ze środowiskami opozycyjnymi, publikowała wiersze drugoobiegowym "Zapisie" i "Pulsie". Po wprowadzeniu stanu wojennego zamieszczała swoje utwory w czasopismach podziemnych, wydała też dwie pozycje poetyckie, popularne w drugim obiegu. Wspólnie z mężem organizowała i uczestniczyła w wydarzeniach, mieszczących się w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Małżonkowie założyli chór i teatr dziecięcy przy parafii w Poczerninie.

- Joanna Kulmowa jest szczecinianką z wyboru. Przyjechała do Szczecina w 1961 roku i została tu na lata - mówi prof. Urszula Chęcińska, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, która odebrała nagrodę w imieniu laureatki. - Cała jej twórczość jest związana ze Szczecinem i naszym regionem.

Mecenasem Kultury Szczecina został Lesław Siemaszko. Jego firma "Siemaszko" prowadzi działalność na rynku deweloperskim od 1994 roku. Firma wybudowała ponad trzy tysiące mieszkań i ponad sto domów jednorodzinnych na nowych osiedlach. Jako mecenas kultury wspierał m.in. przedsięwzięcia realizowane przez filharmonię i Operę na Zamku.

- Szczecin jest pięknym miastem i zasługuje na wielkie wydarzenia gospodarcze i kulturalne - mówi Lesław Siemaszko. -Filharmonia jest miejscem, w którym odbywają się duże wydarzenia artystyczne. Tutaj brzmi muzyka takich kompozytorów jak Chopin czy Wieniawski. Życzę szczecinianom, żeby mogli uczestniczyć takich wydarzeniach.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w filharmonii. Galę uświetnił muzycznie Gino Vannelli, a poprowadził ją Marek Niedźwiecki, znany dziennikarz muzyczny.

- Nagrody stymulują nas do tego, żeby być jeszcze lepszym i jeszcze ciekawszym - mówi Marek Niedźwiecki. - Zawsze jest miło, kiedy ktoś docenia i zauważa naszą pracę - podkreślił.

Na zakończenie imprezy Gino Vannelli rozgrzał szczecińską publiczność prezentując przekrój swojej twórczości.

Gino Vannelli to Kanadyjczyk włoskiego pochodzenia. Pomimo, iż sławę zdobył jako wokalista pop-jazzowy, soulowy i rockowy to początkowo chciał być perkusistą jazzowym. Na przełomie lat 60. i 70. młody Gino jeszcze jako licealista zasłuchiwał się w mistrzach jazzowych bębnów Gene Krupie i Buddy Richu. Jednak w 1973 Vannelli zadebiutował swoją pierwszą płytą "Crazy life" już jako wokalista. Rok później sam Steve Wonder zaprosił go do wspólnych występów w ówcześnie bardzo popularnym tv show w USA "Soul station". I tak jego światowa kariera nabrała rumieńców. Napisał i nagrał wiele hitów w latach 70tych ale szczególną popularność i uznanie zdobyły 2 piosenki "I just wanna stop" i "Living Inside Myself" za które otrzymał nominację do nagrody Grammy.

NAGRODA ARTYSTYCZNA MIASTA SZCZECIN

Nagroda Artystyczna przyznawana jest twórcom i artystom związanym ze

Szczecinem. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, które miało miejsce w 2017 roku oraz za całokształt

działalności artystycznej kandydata. Nagroda ma formę pieniężną, a jej wysokość w każdej kategorii wynosi 40 000 zł.

MECENAS KULTURY

Tytuł Mecenasa Kultury może być przyznany jednej osobie fizycznej lub osobie

prawnej bądź jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, wyróżniającej się działalnością na rzecz

realizowanych na terenie Szczecina przedsięwzięć kulturalnych lub działalnością podejmowaną na terenie Szczecina w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Tytuł ma charakter honorowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji