Artykuły

Szczecin. Zielone Wzgórze we Współczesnym

5 maja na dużej scenie Teatru Współczesnego premiera "Ani z Zielonego Wzgórza" w nowym tłumaczeniu Joanny Goreckiej-Kality i reżyserii Marka Pasiecznego

Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo - Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów

bilety: I miejsca - 30 i 35 zł / II miejsca - 26 i 30 zł

**

Lucy Maud Montgomery

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

Kto jest kim?

Tytułową rolę charyzmatycznej, ognistowłosej dziewczynki zagra Magdalena Wrani-Stachowska, w role jej opiekunów - Maryli i Mateusza - wcielą się Magdalena Myszkiewicz i Grzegorz Młudzik. W spektaklu zobaczymy także Adriannę Janowską-Moniuszko, która zagra Dianę, Krystynę Maksymowicz w roli Małgorzaty Linde, Wojciecha Sandacha jako Gilberta, a także Barbarę Lewandowską i Ewę Sobczak, które wcielą się w różne postaci kobiece (między innymi koleżanki ze szkoły), oraz Michała Lewandowskiego i Pawła Adamskiego w rolach męskich.

Spektakl reżyseruje Marek Pasieczny (znany szczecińskiej publiczności z realizacji "Pocałunku", "Małych zbrodni małżeńskich", "Królewicza i żebraka" czy też "Pinokia" - za tę ostatnią reżyser został w 1999 roku nagrodzony Bursztynowym Pierścieniem). Pasieczny współpracował z wieloma teatrami z Polski, m.in. z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem Montownia w Warszawie, łódzkim Teatrem Nowym czy też Teatrem Lalek "Pleciuga" w Szczecinie. Ma również doświadczenie pedagogiczne, prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci z krakowskiej szkoły podstawowej Montessori, prowadzi także wykłady z reżyserii dla nauczycieli, szkolenia z retoryki, emisji głosu czy też formy teatralnej.

Autorką przekładu i adaptacji "Ani" jest dr Joanna Gorecka-Kalita (która w Teatrze Współczesnym tłumaczyła także "Kaligulę" w realizacji Anny Augustynowicz), mediewistka wykładająca historię literatury na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Za przygotowanie scenografii odpowiada Ryszard Warcholiński, scenograf, a także kierownik techniczny Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, autor scenografii do przedstawień Teatru Współczesnego ("Pinokio" i "Książę i żebrak" w reżyserii Marka Pasiecznego), a także licznych przedstawień realizowanych w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza czy tamtejszym Teatrze Logos.

Kostiumy dla aktorów projektuje Anna Sekuła, kostiumografka i scenografka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Studium Scenografii ASP w Krakowie. Sekuła przez ponad dwadzieścia lat związana była z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała także z Teatrem Starym, Teatrem Ludowym i Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z teatrami w Gdańsku, Opolu, Rzeszowie i Toruniu. Szczecińskiej publiczności znana jest z projektów scenograficznych do przedstawień Tomasza Obary ("Chory z urojenia", "Tajemniczy ogród") czy Andrzeja Bubienia ("Mąż i żona").

Muzykę do spektaklu komponuje Robert Łuczak, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, który pracował już z Markiem Pasiecznym także przy okazji realizacji w szczecińskim Współczesnym ("Pocałunek", "Zwiastowanie", "Łucja i jej dzieci", "Małe zbrodnie małżeńskie", "Morze otwarte"). Łuczak współpracuje z wieloma teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce (m.in. z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem "Maska" w Rzeszowie, Teatrem Animacji w Poznaniu, Śląskim Teatrem Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach czy też Opolskim Teatrem Lalki i Aktora).

Jak i dla kogo?

Pierwsza i najsłynniejsza część serii książek Lucy Maud Montgomery - "Ania z Zielonego Wzgórza", ukazała się dokładnie 20 czerwca 1908 roku w Kanadzie, historia ma już zatem ponad sto lat! Szczecińska realizacja "Ani" skierowana ma być do dzieci w wieku dorastania (to znaczy około dziesięcioletnich i starszych), choć wszyscy wiemy przecież, jak wdzięczną materią jest historia rudowłosej dziewczynki z sierocińca w Nowej Szkocji - zapraszamy więc nie tylko tych najmłodszych, ale także zupełnie dużych i dorosłych (i wcale niekoniecznie płci żeńskiej!). Na scenie zobaczymy najważniejsze rozdziały z życia Ani - między innymi jej przybycie na Zielone Wzgórze, proces "oswajania" dziewczynki przez otaczającą ją społeczność, szkolne perypetie, a także pierwsze dojrzałe decyzje nieomal już dorosłej Ani.

Reżyser podczas próby tłumaczył, że chciałby w poetycki sposób pokazać piękną i uniwersalną prawdę płynącą z tej opowieści - o sile przyjaźni i miłości, która pozwala nie wątpić, że życie ma sens. Marek Pasieczny już podczas pierwszej próby podkreślił, jak wielką wartość mają słowa Mateusza. W odpowiedzi na pytanie Maryli (powątpiewającej w słuszność obecności Ani w ich życiu) o to, na co ta dziewczyna miałaby się im przydać, dobroduszny Mateusz odpowiada: "A może my byśmy się jej na coś zdali?"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji