Artykuły

Szczecin. Ania z Zielonego Wzgórza nie tylko dla nastolatków

Jedna z najbardziej znanych dziecięcych bohaterek XX wieku Ania Shirley znów na scenie. Sobota, godz. 17, premiera we Współczesnym.

Dzieje rudowłosej dziewczynki, gadatliwej, egzaltowanej, ale też z dużą wyobraźnią i zwariowanymi pomysłami zna chyba każdy, choć Marek Pasieczny, reżyser adaptacji słynnej powieści Lucy Maud Montgomery na dużej scenie Teatru Współczesnego, na konferencji prasowej przyznał, że po powieść sięgnął dopiero, kiedy stanął przed propozy-cjąjej reżyserii.

- Najpiękniejszy jest dla mnie ten fragment, kiedy Ania jedzie z dworca bryczką z Mateuszem. Jest w tej scenie wszystko: świat, jaki widzi i sposób, wjaki go widzi, jak o nim opowiada. Jest, czego pragnie, gdy mówi, że zaraz będzie w domu, a Mateusz wie, że jak ją zobaczy Maryla, to zapyta, co to ma znaczyć, gdzie jest chłopiec? - mówi Marek Pasieczny.

- O czym to będzie? - uśmiecha się reżyser na pytanie o główną ideę przedstawienia. - Na pewno o tym, ktojest najważniejszy dla Ani.

Reżyseruje z myślą o nastolatkach i starszych ("moje myślenie o teatrze nie dotyczy granic wiekowych, tylko wrażliwości" - mówi). Co ci ostatni przez postać Ani szerzej zobaczą, jak wiele w życiu dziecka od nich zależy?

Druga scena, która go poruszyła w powieści Montgomery, to moment,

kiedy Maryla mówi Ani o śmierci Mateusza. - Wydaje mi się, że po jego śmierci Ania staje się samodzielną dziewczyną. To powieść inicjacyjna - podkreśla.

W roli tytułowej bohaterki wystąpi rudowłosa Magdalena Wrani-Stachowska: - Dla mnie jest ciekawe, jaką Ania daje szansę szarawemu miasteczku, tym wszystkim ludziom, których życie odmienia - mówi.

Ania trafia do gospodarstwa starszego samotnego rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów (Magdalena Myszkiewicz i Grzegorz Młudzik). Zawiązuje silną dziewczęcą przyjaźń z Dianą Barry (Adrianna Janowska-Moniuszko) i jeszcze nie do końca uświadamianą miłość do Gilberta Blythe (Wojciech Sandach).

Na scenie konwencja realistyczna, historyczna, kostium. Scenografia - Ryszard Warcholiński, kostiumy - Anna Sekuła, muzyka "pasująca do kostiumów" - Robert Łuczak, ruch sceniczny - Arkadiusz Buszko, reżyseria światła - Krzysztof Sendke.

-> Premiera 5 maja o godz. 17 na dużej scenie Teatru Współczesnego. Kolejne przedstawienia 6,8-11, 22-24 maja. Bilety w tym sezonie już wyprzedane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji