Artykuły

Prapremiera w "Pleciudze"

Rudolf Herfurtner (ur. w 1947) - niemiecki pisarz dla dzieci i młodzieży, dramaturg z bogatym dorobkiem - to twórca o wysokim prestiżu, bardzo ceniony na tamtejszym rynku teatralnym i literackim. Spotkanie z jego twórczością będzie więc okazją do porównań, jak literatura dla dzieci - powstająca w ojczyźnie braci Grimm - zaadaptowała się do współczesności. Będzie to również okazja, by o tym porozmawiać bezpośrednio z autorem, jako że Rudolf Herfurtner pojawi się w Szczecinie na dwóch spotkaniach autorskich pisze al. w Kurierze Szczecińskim.

W szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga" odbędzie się wkrótce (20 bm.) - w ramach projektu promującego współczesną dramaturgię niemiecką - polska prapremiera jego sztuki "Szpak Fryderyk" ("Spatz Fritz").

Herfurtner urodził się w Wasserburgu nad rzeką Inn. Gdy był dzieckiem - jak pisze Manfred Jahnke - zmarła mu matka, parę lat później ojciec, co spowodowało jego "gwałtowne zerwanie z dzieciństwem". Czy te dramatyczne doświadczenia miały wpływ na charakter i tematykę twórczości, której się potem poświęcił? Według biografów pisarza było tak w istocie, podkreślają też oni, że wpływ wywarł na chłopca także pastor, pod którego opieką wychowywał się mały Rudolf w internacie w Monachium. To on zafascynował go literaturą i sztuką.

Ale rozwinięcie tych fascynacji wiąże się z okresem studiów - na Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium - które ukończył w 1975 roku.

Niemal od razu, gdy do swojej pracy recenzenckiej (pisał m.in. dla "Die Zeit") dodał też samodzielne publikacje literackie, stał się Herfurtner autorem powszechnie dostrzeganym i nagradzanym. W 1981 r. otrzymał Nagrodę Wsparcia Miasta Monachium, 1985 rok to Nagroda im. Szczęśliwego Jasia za powieść dla młodzieży Das Ende der Pflaumenbaume? ("Koniec ze śliwami?"), rok 1990 - Nagroda Mola Książkowego za książkę Mensch Karnickel ("Człowiek Karnickel"), nominowaną również do prestiżowej Niemieckiej Nagrody Literatury Młodzieżowej. Wkrótce otrzymał też brązową Nagrodę im. Adolfa Grimmego oraz Międzynarodową Nagrodę Słuchowisk dla Dzieci. Po wyróżnieniu sztuki Der Nibeljunge (1994) otrzymał I Niemiecką Nagrodę Teatru dla Dzieci (1996) za Waldkinder ("Leśne dzieci"). Z kolei w 2001 nagrodzono go Martinem - wyróżnieniem dla... kryminałów dla dzieci i młodzieży - za powieść Milo... Nic dziwnego, że mieszkający i tworzący w Monachium autor otrzymał w 2002 Wielką Nagrodę Niemieckiej Akademii Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Spotkanie z twórczością obsypaną tyloma wyróżnieniami będzie więc ciekawe nie tylko jako doświadczenie innej, rzadko w Polsce wystawianej dramaturgii dla młodego widza, ale i jako intrygujący sygnał, okazja do porównań, jak literatura dla dzieci - powstająca w ojczyźnie braci Grimm - zaadaptowała się do współczesności.

Będzie to również okazja, by o tym porozmawiać bezpośrednio z autorem, jako że Rudolf Herfurtner pojawi się w Szczecinie na dwóch spotkaniach autorskich

- 19 maja o godz. 10.30 na germanistyce Uniwersytetu Szczecińskiego (ul. Rycerska 3) oraz o godz. 17 w Czytelni Niemieckiej Instytutu Goethego Książnicy Pomorskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji