Artykuły

Warszawa. Wydano nowe periodyki chopinologiczne

"Studia Chopinowskie" i "The Chopin Review" to nowe periodyki wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, których celem jest wspieranie i koordynacja badań oraz upowszechnianie wiedzy o polskim kompozytorze i jego muzyce w kontekście światowej kultury.

Publikowane online pod adresami: http://chopinreview.com oraz http://studiachopinowskie.pl dostępne są w wersji elektronicznej nieodpłatnie, a ponadto w tradycyjnej formie papierowej adresowanej do bibliotek i archiwów.

Czasopisma nawiązują do tradycji pism chopinowskich - "Rocznika Chopinowskiego" i "Chopin Studies" - wydawanych w drugiej połowie XX wieku. "Siedemnaście lat po zaprzestaniu publikacji chopinologicznych czasopism przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina upłynęło na intensywnej pracy międzynarodowego środowiska naukowców zgłębiających dzieło Chopina w jego kulturowym kontekście. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od momentu swego powstania podjął się roli inspiratora i koordynatora tych badań, w których efekcie powstało kilkaset opracowań. Czas ten pokazał olbrzymi potencjał współczesnej chopinologii, m.in. w promowaniu polskiego dziedzictwa muzycznego na arenie międzynarodowej, stąd decyzja o uruchomieniu przez NIFC chopinowskich periodyków i uwolnieniu dostępu do nich" - mówi dr Artur Szklener, dyrektor NIFC.

Oba czasopisma - polskie "Studia Chopinowskie" i angielskie "The Chopin Review" - adresowane są do muzykologów, muzyków i melomanów pragnących pogłębić swą wiedzę na tematy związane ze spuścizną polskiego kompozytora. Zawierają artykuły, relacje z wydarzeń, dyskusje i recenzje publikacji oraz płyt i filmów o szczególnym znaczeniu dla podejmowanej tematyki. Ich treść jest synchronizowana, lecz nie identyczna, co wynika z dostępności poszczególnych opracowań w danym języku i koncepcji tematycznej kolejnych numerów.

Tematem pierwszego numeru "The Chopin Review" są konkursy pianistyczne w ujęciu historycznym, socjologicznym i psychologicznym. Pierwsze "Studia Chopinowskie" eksplorują dziewiętnastowieczne źródła muzyczne (w tym chopinowskie), procesy ich opracowywania i wydawania zarówno w postaci tradycyjnej, jak i elektronicznej.

W skład komitetu redakcyjnego obu tytułów wchodzą reprezentanci międzynarodowego środowiska chopinologicznego: prof. Zofia Chechlińska (Instytut Sztuki PAN), prof. Maciej Gołąb (Uniwersytet Wrocławski), prof. Jeffrey Kallberg (University of Pennsylvania), prof. Wojciech Nowik (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), prof. Irena Poniatowska (Uniwersytet Warszawski), prof. John Rink (University of Cambridge), dr Kamila Stępień-Kutera (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), dr Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina) oraz prof. Mieczysław Tomaszewski (Akademia Muzyczna w Krakowie). Oba tytuły spełniają normy naukowych czasopism punktowanych i zamiarem wydawcy jest sformalizowanie takiego statusu.

Wydawca: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Data wydania pierwszych tomów: 8 maja 2018

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji