Artykuły

Gdańsk. Nowi dyrektorzy Opery Bałtyckiej

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego od 1 lipca obowiązki dyrektora Opery Bałtyckiej przejmie Romuald Wicza-Pokojski, zaś stanowisko dyrektora muzycznego obejmie znany już gdańskiej widowni José Maria Florencio.

Warcisław Kunc na stanowisku dyrektora Opery Bałtyckiej był od września 2016 roku. Na stanowisku miał być do 2020 roku, a jego kadencja zakładała cztery sezony artystyczne działania instytucji.

Trudna kadencja Warcisława Kunca w Operze Bałtyckiej

Jednak już dwa miesiące po objęciu stanowiska pracownicy Opery domagali się odwołania dyrektora ze stanowiska. Skierowali list do Marszałka Województwa z prośbą o odwołanie nowo powołanego dyrektora: "Działając w trosce o dobre naszej instytucji, czujemy się w obowiązku poinformować Pana, jako organizatora Opery Bałtyckiej, o obecnej dramatycznej sytuacji pracowników oraz sposobie, w jaki jest ona zarządzana przez nowego dyrektora, pana Warcisława Kunca. Aby zrealizować swoje konkursowe wizje i obietnice, pan dyrektor Kunc usiłuje wprowadzić nowy system oszczędnościowy polegający na obniżeniu większości pracownikom wynagrodzeń oraz redukcji zatrudnienia, na co nie możemy się zgodzić".

Spór dyrektora z pracownikami eskalował i skutkował odwoływanymi i opóźnianymi spektaklami. Kwestią sporną była wysokość wynagrodzenia które wynosi 2 tys. zł brutto. Po kilkumiesięcznych sporach, w marcu 2017 roku, udało się podpisać porozumienie między dyrekcją a pracownikami. Jak zaznaczał wtedy dyrektor Warcisław Kunc, miało ono "gwarantować pracownikom stabilną sytuację finansową".

To jednak nie uspokoiło sytuacji w Operze, która dostaje największe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego, w wysokości 15 milionów 400 tysięcy złotych. W październiku 2017 roku dyrektor Kunc ogłosił planowane zwolnienia, co wywołało niezgodę związków zawodowych i kolejne protesty pracowników, które uderzały w widzów opery.

W lutym 2018 roku Mieczysław Struk przychylił się do wniosku Warcisława Kunca, dyrektora Opery Bałtyckiej, o wcześniejsze zakończenie kadencji, który na stanowisku jest do końca sezonu, czyli do końca czerwca.

Marszałek Struk ogłosił nowych dyrektorów Opery Bałtyckiej

Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego od 1 lipca obowiązki dyrektora instytucji przejmie Romuald Wicza-Pokojski, zaś stanowisko dyrektora muzycznego obejmie znany już gdańskiej widowni José Maria Florencio. O decyzji zarządu pracowników opery poinformował w środę marszałek Mieczysław Struk. Na spotkaniu z zespołem Opery obecni byli też obaj nowi dyrektorzy.

- Chcielibyśmy, aby obaj panowie zapewnili stabilną pracę Opery Bałtyckiej, dokonali stosownych uzgodnień repertuarowych, i zapewnili rozwój opery w dłuższej perspektywie. Ponadto, Zarząd Województwa podjął decyzję o zwiększeniu dotacji dla Opery Bałtyckiej umożliwiającej zwiększenie wynagrodzeń dla pracowników - mówił podczas konferencji Mieczysław Struk.

Zmiany personalne na najwyższych stanowiskach oraz decyzje o podwyżkach dla pracowników to niejedyne zmiany podjęte przez Zarząd Województwa. Zdecydowano się również przeznaczyć większe środki pieniężne na rozwój Opery. W tym roku kwota wynosi 300 tys., w roku przyszłym będzie to 3 mln 200 tys. Przyszłoroczna dotacja dedykowana jest modernizacji budynku Opery Bałtyckiej. Podczas spotkania z dziennikarzami marszałek wyraził nadzieję, że współpraca z nową dyrekcją będzie odbywać się w zgodzie zarówno na poziomie repertuarowym, jak i pracowniczym.

- Najważniejszym zadaniem dla nas w tej chwili jest przygotowanie i praca z operą w sposób taki, abyśmy mogli niedługo powiedzieć, że rozmawiamy o jednym z najlepszych teatrów operowych w Europie. Bardzo ważne jest, aby uruchomić cały potencjał, który tkwi w zespole Opery Bałtyckiej - mówi Romuald Wicza-Pokojski.

Kim jest Romuald Wicza-Pokojski i Jose Maria Florencio?

Romuald Wicza-Pokojski ma 44 lata. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych. W latach 1994-1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały. W latach 2006-2009 był wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2011 pełni funkcję dyrektora w Teatrze Miniatura w Gdańsku. Wkrótce ma zostać wyłoniony nowy dyrektor Teatru Miniatura, a do tego czasu Wicza-Pokojski pełnić będzie obie funkcje - dyrektora teatru i opery.

José Maria Florencio (ur. w 1962 r.), z pochodzenia Brazylijczyk, jest dyrygentem, altowiolistą i kompozytorem. Od roku 1985 roku mieszka w Polsce. Był między innymi dyrygentem Teatru Wielkiego w Łodzi, dyrektorem muzycznym Opery Wrocławskiej, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora Muzycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej oraz stałego dyrygenta w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji