Artykuły

Rzeszów. Teatr i taniec na Europejskim Stadionie Kultury

Festiwal w Rzeszowie imponuje liczbą zdarzeń, wśród nich są też propozycje teatralne. Podziemna Trasa Turystyczna będzie naturalną scenografią dla spektaklu pt. "St. Nicholas". Monodram Conora McPhersona wykona Szymon Kuśmider 23 czerwca. Kolejny spektakl festiwalowy to "Shafa" teatru Kubara, który odbędzie się w Teatrze Maska 24 czerwca. W programie ESK także performance taneczny

Festiwal w Rzeszowie imponuje liczbą zdarzeń, ale najważniejszy jest Koncert Główny w piątek 22 czerwca na Stadionie Miejskim. Tego nie usłyszycie na żadnej z płyt, to dzieje się na żywo, tylko w Rzeszowie. W kolektywy z zagranicznymi wykonawcami wejdą polskie zespoły: Golec uOrkiestra, Lao Che, Happysad i Organek. Gwiazdą będzie Fink. Początek o godz. 20.

Na Europejski Stadion Kultury warto zarezerwować całe cztery dni, od czwartku 21 czerwca do niedzieli 24 czerwca. ESK to 25 projektów artystycznych, 40 różnorodnych wydarzeń, 15 koncertów, cztery spektakle - z udziałem 200 artystów z 14 państw.

Nieprzewidywalne kolektywy i brytyjska gwiazda

Formuła Koncertu Głównego, który odbędzie się w piątek, od kilku lat jest niezmienna i polega na łączeniu polskich i zagranicznych wykonawców w pary, które wspólnie wykonują specjalnie na tę okazję zaaranżowane utwory.

W tym roku koncert kolektywów poprzedzi koncert Darii Zawiałow i występ Davida Chakhalyana, utalentowanego Ormianina, uczestnika armeńskiego X Factora, który zachwycił jury i publiczność niesamowitą interpretacją piosenki "Dziwny jest ten świat", wykonanej przez niego w wersji oryginalnej. To właśnie tym utworem rozpocznie się koncert kolektywów.

Potem w duetach wystąpią:

- Golec uOrkiestra i Zdob si Zdub (Mołdawia) - polski zespół grający energetyczną muzykę, w której łączy etniczne brzmienia z rock'n'rollem, bluesem, jazzem i współczesną muzyką popową,oraz mołdawska "petarda" grająca muzykę rockową, hiphopową, folk bałkański i ethnic dance.

- Lao Che i Trio Mandili (Gruzja) - polski crossoverowy zespół grający mieszankę rocka, elektroniki, funku, hip-hopu oraz trzy młode wokalistki z Gruzji, których piosenki śpiewane w wersji ludowej stały się hitem internetu.

- Happysad i Brunettes Shoot Blondes (Ukraina) - Polski zespół grający gitarowego, alternatywnego rocka z ciekawymi tekstami i charakterystycznym wokalem oraz zespół indierockowy z Kijowa, będący częścią nowej niezależnej ukraińskiej sceny muzycznej.

- Organek i Fink - niepokorny buntownik polskiej sceny rockowej oraz jeden z najciekawszych męskich głosów Wielkiej Brytanii ostatnich lat.

Fink będzie też gwiazdą finału Koncertu Głównego ESK 2018. FINK (Fin Greenall) to brytyjski wokalista, autor tekstów, gitarzysta oraz producent muzyczny, kompozytor i DJ. Nazwę Fink, która na początku była jego ksywą, przyjął z czasem zespół, z którym nagrywa oraz koncertuje. W skład trio oprócz Greenalla wchodzi basista Guy Whittaker i perkusista Tim Thornton.

Fink współpracował z takimi artystami jak Amy Winehouse (wyprodukował jej pierwsze demo), John Legend (współtworzył utwory "Set Me Free" oraz "Green Light"), grupa The Weeknd (współautor tekstu do utworu "Professional"), Close (współtworzył utwór "Wallflower").

Fink koncertuje na całym świecie. Na swoich występach tworzy niezwykłą atmosferę, o czym świadczy nagroda Independent Music Awards w kategorii najlepszy występ na żywo.

A to dopiero początek festiwalu

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury odbędą się również ciekawe projekty interdyscyplinarne.

- Jeden z nich to "Ucho - dźwiękowy wehikuł", niezwykły projekt dźwiękowy oparty na polsko-ukraińskich słuchowiskach 3D, w systemie dźwięku binauralnego, przystosowanego do słuchawek. Słuchowisko będzie można usłyszeć w specjalnie przygotowanej, komfortowej strefie relaksu słuchowego w Podziemnej Trasie Turystycznej od 21-24 czerwca.

- Podziemna Trasa Turystyczna będzie naturalną scenografią dla spektaklu pt. "St. Nicholas". Monodram Conora McPhersona wykona Szymon Kuśmider [na zdjęciu] 23 czerwca. Krytyk teatralny w kryzysie wieku średniego zakochuje się w aktorce. W pogoni za miłością niespodziewanie spotyka wampiry...

- Kolejny spektakl festiwalowy to "Shafa" teatru Kubara, który odbędzie się w Teatrze Maska 24 czerwca. Teatr Kubara założony został w czasie rewolucji na Ukrainie, zimą 2014 r., przez studentów. Spektakl "Shafa" to mistyczna podróż do samego serca Ukrainy, z elementami muzyki na żywo, łączący dawne pieśni i rytuały ludowe z nowoczesnym teatrem. "Shafa" zachwyca bogactwem obrazów, rytuałów, scen dramatycznych i muzycznych.

- Spektakl tańca "Ogrody przyjemności" w wykonaniu rzeszowskiego Teatr O.de.la zobaczymy 23 czerwca przy fontannie na Bulwarach. Będzie to kilka scen pokazujących ciało wolne, improwizujące, ale też ulegające konwenansom i formom. Autorką choreografii jest Marta Bury.

- Tego samego dnia zobaczymy performance taneczny pt. "Słowiańskie wianki od Kupałki". Taniec rozpocznie się na głównym rzeszowskim deptaku - ul. 3 Maja, potem tancerze przejdą na al. Pod Kasztanami, a finał nastąpi przy fontannie multimedialnej.

- Wreszcie przyjdzie czas na doroczne zawody taneczne "Battle of the East", które odbędą się 24 czerwca na parkingu przy hali na Podpromiu. Będzie to już piąta edycja zawodów, na które uczestnicy zapraszani są z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Muzyka ponad granicami

Koncerty to każdego roku najmocniejsza propozycja ESK.

21 czerwca w Klubie Festiwalowym zagrają zespoły: Vshood - grający współczesną muzykę basową wywodzącą się z takich stylów jak amen breaks, drum and bass, hip-hop, dubstep i trap, Joryj Kłoc - zespół pochodzący ze Lwowa, który eksperymentuje z tradycyjnymi ukraińskimi pieśniami, sprawdzając jednocześnie wytrzymałość takich instrumentów jak bęben huculski, lira korbowa, altówka i gitara, The Hardkiss - jeden z najpopularniejszych obecnie ukraińskich zespołów muzycznych, wykonujący muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu.

23 czerwca w Klubie Festiwalowym czas na Electro East, czyli koncert ukraińskiej muzyki elektronicznej. Wystąpią zespoły: YUKO i Band [O]. YUKO łączy instrumenty elektroniczne i autentyczne ukraińskie folkowe utwory swoich przodków. Band [O] to młody ukraiński zespół grający nowoczesny electropop w oparciu o miks elektroniki i instrumentów.

Uczestnicy festiwalu czekają na koncerty na rynku. 23 czerwca odbędzie się tam koncert zatytułowany "Wysocki. Wschody i zachody". Z twórczością Wysockiego zmierzą się artyści młodego pokolenia: Kacper Kuszewski, Natalia Sikora, Karolina Artymowicz, Arek Kłusowski, Buslav, Jan Traczyk, Marcel Sabat.

Tego samego dnia na tej samej scenie kolejny koncert - "Red Rexen Temple. The show".

Oprawa, kostiumy oraz towarzyszące muzykom działanie performatywne z wideoprojekcjami wyświetlanymi na żywo na wielowymiarowych ekranach ma oddać charakter "zjednoczonych królestw", idei poszukiwanej przez twórców.

Niedaleko, na scenie na parkingu przy BWA, odbędzie się inny koncert: Bartosz Nalepa & PITZ feat Mazzoll. Grupa PITZ tworzy mieszankę jazzu, yassu, elektroniki, ambientu, a przede wszystkim improwizacji. Koncertowi będzie towarzyszyć mapping w wykonaniu Bartosza Nalepy. Z zespołem wystąpi gościnnie Jerzy Mazzoll - polski klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy.

24 czerwca na rynku odbędzie się koncert Krzesimira Dębskiego i Kamila Radzimowskiego z zespołem. Zabrzmi muzyka bałkańska, żydowska, azerska, taneczna i żywa. Koncert uatrakcyjni występ ormiańskich tancerek.

24 czerwca kolejny koncert z festiwalowego cyklu - "Art Celebration vol. 6 - People of Art." odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej. W pierwszej części wystąpią raperzy Eskaubei i Eldo. Akompaniować będzie im AC Band złożony z kadry Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego pod wodzą Zbigniewa Jakubka. Będziemy również świadkami wykonania programu "Polska muzyka w Hollywood" na dwa fortepiany. Pierwszą część zakończy "Suita Beksińskiego" - improwizowany utwór inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego w wykonaniu AC Bandu. W drugiej części koncertu wystąpi zespół Moniki Borzym, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i DJ-a, promując płytę "Jestem Przestrzeń".

Festiwal także dla dzieci

23 i 24 czerwca Klub Festiwalowy zaprasza dzieci na warsztaty "Słowiańskie duchy dobrych życzeń", ich celem jest zapoznanie uczestników ze słowiańską kulturą magiczną. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty linorytu, czyli technika druku wypukłego oraz tworzenia słowiańskich lalek motanek. Będą też warsztaty plastyczne tworzenia bajkowych lalek prowadzone przez ukraińską artystkę Marię Snisarenko - malarkę, ilustratorkę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji