Artykuły

Warszawa. Gardzienice w BUW

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają na koncert "Muzyka antycznej Grecji z oracjami Włodzimierza Staniewskiego", który odbędzie się 4 lipca o godz. 21.30 w holu katalogowym BUW.

Koncert Muzyki Antycznej "Gardzienic" to efekt mozolnej pracy i precyzyjnego warsztatu. Przypomina zbieranie odłamków pięknej, antycznej wazy, która spadła na marmurową posadzkę, a jej skorupy rozpadły się na wszystkie strony.. Zbierając je z powrotem w całość artyści Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" pod kierunkiem Włodzimierza Staniewskiego budują nowe, współczesne brzmienia, które pozwalają starożytnym łupinom dogłębnie poruszać uszy i serca wszystkich słuchaczy.

W programie koncertu między innymi:

Tripoda manteion hos heiles (gr. Tak oto zdobyłeś wieszczy trójnóg)

Met emoi (gr. Ani mnie)

Hoson zes (gr. Dopóki żyjesz)

Katolophyromai (gr. Opłakuję)

I Pean delficki

Euoi Bakchai (gr. Euoi Bachantki)

Udramatyzowana muzyka ze spektakli Ifigenia w A, Oratorium Pytyjskie.

Koncert wzbogacą Oracje Włodzimierza Staniewskiego na temat muzyki antycznej i oikologii teatru.

---

Organizatorzy:

Ośrodek Praktyk Teatralnych GARDZIENICE, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

Wsparcie finansowe:

Firma MARRO Sp. z o.o., Uniwersytet Warszawski

Wstęp wolny za okazaniem wejściówki.

Zapraszamy!

---

Bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane przed wejściem dla Czytelników w pasażu BUW w dniach:

29 czerwca 2018 r. w godz.17.00-19.00

3 lipca 2018 r. w godz.11.00-13.00

4 lipca 2018 r. w godz.19.00-21.00

---

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"

Grupa teatralna powstała w roku 1977 z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego. Nazwa pochodzi od podlubelskiej wsi, gdzie teatr ma swoją siedzibę. Zespół zyskał międzynarodowy rozgłos, przez krytykę jest klasyfikowany jako eksperymentalny teatr antropologiczny. W związku z regularną aktywnością dydaktyczną, prowadzoną zarówno w kraju, jak i za granicą (organizowanie zajęć i warsztatów gry aktorskiej dla młodzieży), w 1997 roku powstała Akademia Praktyk Teatralnych. Najnowszy kierunek w działalności Ośrodka wyznacza spektakl Wesele. Wyspiański-Malczewski-Konieczny i związana z nim praca nad tropami antycznymi w polskiej kulturze.

---

Włodzimierz Staniewski

(ur. 1950) - reżyser teatralny, założyciel i dyrektor Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Autor koncepcji ekologii lub oikologii teatru, postulującej wyjście teatru z zamkniętej formuły scenicznej do przestrzeni naturalnych, bliskich przyrodzie. W swoich teatralnych poszukiwaniach czerpał z tekstów średniowiecznych i romantycznych (Spektakl wieczorny 1977, Gusła 1981, Carmina Burana 1990), ludowych i prawosławnych (Żywot protopopa Awwakuma 1982) oraz antycznych (Metamorfozy 1997, Ifigenia w A 2007, Ifigenia w T 2010, Oratorium Pytyjskie 2013), a w najnowszym spektaklu - polskich, przefiltrowanych przez wątki antyczne (Wesele. Wyspiański-Malczewski-Konieczny 2017).

"Muzyka, tak jak ją słyszę i jak ją aplikuję, jest w teatrze współtwórczynią kreatywnego aktu. Czyli nie jest ani aranżacją, ani ilustracją, ani dodatkiem, ani czymś, co dopisuje się później dla podniesienia poziomu emocjonalnego w zdarzeniu scenicznym. Jest początkiem. Początkiem wszelkiego procesu tworzenia. (...) Muzyka nie jest, broń Boże, żadnym tłem. Jest kośćcem, kręgosłupem wszystkiego, jest też fenomenem, wokół którego wszystko się w pracy teatralnej osnuwa i oplata."

Włodzimierz Staniewski w rozmowie z Janem Lechem, "Ruch Muzyczny" 2/2016

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji