Artykuły

Ci szaleni Oberiuci

Dziś w Teatrze Rozrywki odbędzie się prapremiera polska spektaklu "Tango Oberiu. 1928". Reżyserem i twórcą scenariusza jest Łukasz Czuj - dyrektor Centrum Dramaturgii Polskiej w Krakowie.

W podtytule określił ten spektakl jako "rewię pure nonsense z ponurym zakończeniem". Przedstawienie oparte jest na tekstach rosyjskich pisarzy z lat 20. skupionych w powstałej w 1927 roku w Leningradzie (dziś St. Petersburgu) grupie "Obieriu". Nazwa ta pochodzi od skrótu rosyjskich słów "Objedinienije Riealnogo Iskusstwa" czyli "Stowarzyszenie Sztuki Realnej". Oberiuci byli duchowymi braćmi zachodnioeuropejskich dadaistów, surrealistów, zbliżali się do angielskiej tradycji poezji absurdu i czystego nonsensu. Uchylali się od akceptowania tego, co sztywne, schematyczne, pozornie prawdziwe.

Do Oberiutów należeli: pisarze - Danil Charms, Aleksander Wiedieński, Mikołaj Olejnikow, Mikołaj Zabołocki, plastycy - Paweł Fiłonow, Kazimierz Malewicz, a także filmowcy i muzycy. Do końca przeciwstawiali się socrealizmowi. Sztuka stała się dla nich rozpaczliwą próbą obrony godności. Prawie wszyscy zginęli w łagrach, a ich twórczość pozostała nie znana szerszym kręgom odbiorców.

Czuj, tworząc bohaterów swego spektaklu, oparł się na prawdziwych Oberiutach, powołał też do scenicznego życia postaci fikcyjne. Akcja "Tanga Oberiu. 1928" przedstawia ostatni wieczór grupy, a spektakl skonstruowany jest z ciągu niepokojących zdarzeń i makabrycznych opowieści, których tkankę literacką stanowią utwory Oberiutów. Premierowy spektakl rozpocznie się o godz. 19.00. Występują w nim: Róża Miczko, Anna Ratajczyk, Alona Szostak, Mirosław Książek, Artur Święs, Robert Talarczyk, Krzysztof Wierzchowski i zespół muzyczny Teatru Rozrywki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji