Artykuły

Warszawa. 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia minie 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Nowym Forcie czytane będą wiersze Kolumbów, a Pożar w Burdelu zaprezentuje muzyczną "Niewarszawę".

W środę 1 sierpnia o Godzinie W zawyją syreny, a ludzie i samochody zatrzymają się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom powstania warszawskiego z 1944 r. W 74. rocznicę zrywu przeciwko niemieckiej okupacji, który trwał 63 dni i kosztował życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy, będziemy słuchać koncertów, śpiewać powstańcze piosenki, palić ognisko na Kopcu Powstania, czytać wiersze poetów pokolenia Kolumbów i wbiegać na ostatnie piętro PAST-y.

Oto wybrane wydarzenia:

WIERSZE KOLUMBÓW W NOWYM FORCIE

NIEDZIELA, 29 lipca, godz. 17, Nowy Fort, Fort Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51. Wstęp wolny.

Fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego oraz wiersze poetów pokolenia Kolumbów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przeczytają Anna Bojarska, Marek Urbański i Adam Woronowicz do akompaniamentu liry korbowej i fortepianu.

***

ŚPIEWANIE NA URSYNOWIE

NIEDZIELA, 29 lipca, godz. 20.30, plac przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101.

"Śpiewajmy razem dla Niepodległej" to wspólne śpiewanie mieszkańców Ursynowa pieśni powstańczych, legionowych i patriotycznych z udziałem ursynowskich chórów Ars Chori i Iuvenis oraz gościnnie chóru Ab Imo Pectore pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego. Koncert odbędzie się na placu przed kościołem pw. Wniebowstąpienia Pańskiego.

***

APEL POLEGŁYCH NA PL. KRASIŃSKICH

WTOREK, 31 lipca, godz. 19, pl. Krasińskich

We wtorek przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędzie się Apel Poległych, czyli uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy i żołnierek poległych w powstaniu. O godz. 20.30 rozpocznie się tu koncert pt. "Sierpniowa miłość".

***

"NIEWARSZAWA" POŻARU W BURDELU

Od WTORKU 31 lipca, Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7

Z okazji rocznicy powstania ekipa kabaretu Pożar w Burdelu zaserwuje nam "Niewarszawę" [na zdjęciu] - muzyczny seans spirytystyczny oparty na 13 piosenkach, które wykona jedna z gwiazd Pożaru, Lena Piękniewska - Bem. Wśród utworów znajdzie się oczywiście tytułowa "Niewarszawa", która od lat towarzyszy widzom Pożaru w Burdelu.

Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak, muzyka i aranże: Jacek Kita. Premiera: 31 lipca, godz. 20, kolejne spektakle: 1, 2 i 3 sierpnia, godz. 20. Bilety: 50 zł.

***

SPEKTAKL W BIAŁOŁĘCE

ŚRODA, 1 sierpnia, godz. 17.01, Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197. Wstęp wolny

Trupa Teatralna "Meandry" powstała trzy lata temu z inicjatywy uczniów Liceum im. Powstańców Warszawy. W tym roku młodzi aktorzy zapraszają na premierę spektaklu słowno-muzycznego pt. "Wolność kocham. Rozumiem" na terenie Urzędu Dzielnicy Białołęka podczas uroczystości rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

***

WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ NA PL. PIŁSUDSKIEGO

ŚRODA, 1 sierpnia, godz. 20, pl. Piłsudskiego. Wstęp wolny

Wieczorem, jak co roku, po raz 12. na pl. Piłsudskiego zaśpiewamy wspólnie powstańcze piosenki: "Warszawskie dzieci", "Pałacyk Michla", "Sanitariuszka Małgorzatka" i inne. Co roku w akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" bierze udział kilkanaście tysięcy osób. Przychodzą rodziny, grupy przyjaciół, starsi mieszkańcy stolicy oraz ludzie zainteresowani historią Warszawy. Na miejscu rozdawane są śpiewniki, a śpiewających wspierać będą orkiestra i chór pod kierownictwem Jana Stokłosy.

***

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE NA JAZDOWIE

ŚRODA, 1 sierpnia, godz. 20, Ladom, ul. Jazdów 7/14. Wstęp wolny

Jak co roku w rocznicę powstania warszawskiego zagra Warszawskie Combo Taneczne. Band pod dyrekcją Jana Młynarskiego gra utwory tradycyjne, warszawskie, nie tylko przedwojenne, trzymające się klasycznego podwórkowego instrumentarium.

***

CENTRUM INFORMACYJNE

Do NIEDZIELI, 5 sierpnia, codziennie w godz. 10-18, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

W Muzeum Powstania działa centrum informacyjne 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Każdego dnia będzie można spotkać tu powstańców, bohaterów i świadków wydarzeń z sierpnia i września 1944 r., porozmawiać lub posłuchać wspomnień. Pracownicy muzeum będą gromadzić pamiątki i zbierać informacje o uczestnikach powstania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji