Artykuły

Warszawa. 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

Blisko 50 koncertów, ponad 240 utworów, 91 artystów, 18 zespołów składa się na program 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, który w czwartek rozpoczyna się w Warszawie.

Tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i jego Europa pt. "Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego" nawiązuje do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Muzyka polska jest bohaterem festiwalu. Będziemy ją poznawać od XIX wieku po nasze stulecie - mówił w czwartek podczas konferencji w NIFC Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny festiwalu. - W sposób oczywisty jest tu symbolem postać Ignacego Jana Paderewskiego i to zarówno w przestrzeni muzyki, jak i kultury i polityki. Publiczność festiwalowa usłyszy muzykę Paderewskiego w wielu znakomitych interpretacjach. Nazwisko i twórczość Paderewskiego nie tylko wpisują się w program Festiwalu, a wręcz nadają mu rys - podkreślił.

Festiwal - jak powiedział Leszczyński - stanowi szczególną okazję, aby przybliżyć utwory, które powstały w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, a dzięki twórczości takich kompozytorów jak Noskowski, Dobrzyński, Karłowicz, Różycki, Chopin i Paderewski nie straciliśmy poczucia tożsamości narodowej ani wagi muzyki polskiej w kulturze europejskiej.

Omawiając program festiwalu Leszczyński zwrócił uwagę na wykonania takich utworów, jak m.in. Zygmunta Noskowskiego "Z życia narodu". Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur (op. 28 nr 7 Chopina);, Kwintet smyczkowy F-dur op. 20 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z tematem Mazurka Dąbrowskiego. Mazurek stanowi też - jak dodał Leszczyński - temat przewodni Uwertury do opery "Der Pole und sein Kind" niemieckiego kompozytora Alberta Lortzinga, który chciał nią uczcić Polaków opłakujących upadek powstania listopadowego.

W koncercie inauguracyjnym - 9 sierpnia - publiczność usłyszy kompozycję Krzysztofa Pendereckiego napisaną w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jest to Polonez na wielką orkiestrę symfoniczną, który kompozytor stworzył na zamówienie naszego festiwalu - powiedział PAP Leszczyński. - Ja traktuję to też jako uświetnienie 85-lecie kompozytora - zaznaczył.

Według dyr. festiwalu drugim jubilatem jest Claude Debussy. - Obecność jego twórczości na festiwalu jest do pewnego stopnia egzemplifikacją jednej z naszych głównych idei, czyli ukazywania wpływów na muzykę Chopina innych twórców europejskich i odkrywania stylu Chopina w muzyce innych kompozytorów. Trudno na przykład wyobrazić sobie wspaniałe Preludia Debussy'ego bez pierwowzoru chopinowskiego - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Podczas 23 dni festiwalu Chopin i jego Europa zaprezentowana będzie polska i zagraniczna kameralistyka oraz muzyka symfoniczna w znakomitych interpretacjach na instrumentach współczesnych i historycznych. Odbędą się premiery, np. 13 sierpnia prawykonanie utworu Agaty Zubiel "Fireworks" w wykonaniu European Union Youth Orchestra, którą poprowadzi Gianandrea Noseda. Kompozycja powstała na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Jako wyjątkowe wydarzenie festiwalu zapowiadana jest "Halka" Stanisława Moniuszki. 24 sierpnia o godz. 20 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego czteroaktowa opera do libretta Włodzimierza Wolskiego zostanie po raz pierwszy wykonana na instrumentach historycznych, w autorskiej włoskiej wersji językowej. Orkiestrę Europa Galante poprowadzi Fabio Biondi.

Pierwsze wykonanie w Warszawie będzie też miała Symfonia C-dur "Roma" Georgesa Bizeta, którą ten znany twórca oper pisał ok. 11 lat, dokonując wielu poprawek i nigdy nie doprowadzając do wersji ostatecznej. Całość dzieła zabrzmiała po raz pierwszy już po śmierci kompozytora, w 1875 r. Inspiracją do skomponowania Symfonii "Roma" był pobyt kompozytora w Italii, na stypendium "Grand Prix de Rome". I tak powstał utwór symfoniczny, którego poszczególne części miały nawiązywać do różnych miast włoskich. W rezultacie powstała rzecz niezwykle interesująca, w której można usłyszeć nawiązania do Wagnera czy fragmenty o wyrazistej, "operowej" dramaturgii - opisują projekt organizatorzy festiwalu.

Wśród solistów tegorocznej edycji festiwalu są m.in.: Garrick Ohlsson, Dang Thai Son, Alexei Lubimov, Yulianna Avdeeva, Seong-Jin Cho, Kevin Kenner, Charles Richard-Hamelin, Nelson Goerner, Vadym Kholodenko, Tobias Koch, Gidon Kremer, Fabio Biondi i Haruma Sato.

Na scenie pojawią się takie zespoły jak m.in.: Bergen Philharmonic Orchestra, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej i Amadeus Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Agnieszki Duczmal.

Koncerty odbywać się będą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.

- 41 koncertów festiwalu Chopin i jego Europa będzie transmitowanych przez Program 2 Polskiego Radia i kilkanaście zostało zgłoszonych do Europejskiej Unii Nadawców - zapowiedziała uczestnicząca w konferencji dyr. Małgorzata Małaszko.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie www.chopin.nifc.pl

Organizatorem festiwalu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, współorganizatorami - MKiDN i Polskie Radio Program 2.

14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. "Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego" trwać będzie do 31 sierpnia 2018 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji