Artykuły

Gdańsk. Monoteatr w Teatrze w Oknie

Monoteatr - letni cykl pokazów monodramów w Teatrze w Oknie - został zainicjowany w 2016 roku. Do życia powołała go Dorota Sentkowska-Sakowicz we współpracy z Wiesławem Gerasem. Właśnie trwa trzecia edycja tego wyjątkowego wydarzenia.

Monoteatr stał się okazją do pokazania w Gdańsku spektakli, w których udział bierze jeden tylko aktor. Ambicją twórców imprezy jest przełamanie stereotypów na temat tej formy teatralnej, o której często myśli się jako nużącej, nieciekawej. Nic bardziej mylnego!

- Monodram jest sztuką intymną, ma w sobie zawsze element bliskiego kontaktu pomiędzy aktorem a widzem i pozostawia przestrzeń do żywej interakcji i refleksji. Jest też formą wyjątkowo niezależną, egalitarną, powstającą najczęściej z inicjatywy prywatnej, bez instytucjonalnego wsparcia - opowiada Dorota Sentkowska-Sakowicz, koordynatorka Teatru w Oknie, w którym odbywa się ten letni festiwal.

Idea powstała w 2016 roku. Choć monodramy gościły w TwO od początku jego działalności, to dopiero wtedy dostały spójną, jednolitą formę. A gdy mówimy o monodramie, nie sposób nie wspomnieć postaci Wiesława Gerasa, którego nazywa się "ojcem chrzestnym monodramu". Pomysłodawca i dyrektor najstarszego festiwalu monodramów na świecie, czyli znanych w całej Europie Wrostja, widział w swoim życiu kilka tysięcy monodramów i od ponad 50 lat przykłada rękę do narodzin wielu tego typu festiwali. To właśnie jego Sentkowska-Sakowicz zaprosiła do współpracy przy utworzeniu Monoteatru.

Tegoroczna, trzecia odsłona wydarzenia, poświęcona jest jednak innej, wyjątkowej postaci, Stanisławowi Miedziewskiemu. - Postać Stanisława Miedziewskiego sama w sobie jest niebywale inspirująca, nie ma bowiem drugiego reżysera który stworzyłby tak wiele arcydzieł w poetyce teatru jednego aktora, pracując najczęściej z aktorami-amatorami.

Ten ekscentryk, detalista i niezwykle wymagający edukator przez lata obrósł legendą, stroniąc od fleszy i wystąpień i poświęcając się bez reszty pracy z młodymi talentami - tłumaczy swoją decyzję koordynatorka teatru.

W 2016 roku twórca obchodził 50-lecie pracy artystycznej, w 2017 - jubileusz 40-lecia pracy jako reżyser. To właśnie te dwie rocznice stały się inspiracją do stworzenia przeglądu "Mikrokosmos Miedziewskiego" w ramach cyklu Monoteatr.

- Poprzez projekt chcemy inspirować i aktywizować twórczo uczestników. Prezentacje spektakli jednego aktora wieńczą spotkania z ich twórcami oraz debaty z udziałem ekspertów. W tym roku zdecydowaliśmy się poszerzyć formułę o warsztat mistrzowski i prezentację filmu o Stanisławie Miedziewskim - dodaje Sentkowska-Sakowicz.

Festiwal potrwa do 26 sierpnia. Do tego czasu w Gdańsku zaprezentowanych zostanie jeszcze sporo spektakli jednego aktora. Najbliższy pokaz już 11 sierpnia. "Iwan Karamazow zwraca bilet (v2)" w wykonaniu Michała Studzińskiego i w reżyserii Stanisława Miedziewskiego to opowieść sceniczna zrealizowana na motywach z "Braci Karamazow" i "Biesów" Fiodora Dostojewskiego.

A na koniec, 26 sierpnia, pokaz filmu "Stanisław Miedziewski - portret wielokrotny" oraz dyskusja z udziałem Jolanty Krawczykiewicz, Tomasza Miłkowskiego, Wiesława Gerasa, Stanisława Miedziewskiego oraz Krzysztofa Gordona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji