Artykuły

Warszawa. Imigranci i Kluska w kosmosie

Rozpoczął się nowy sezon w stołecznych teatrach. Na scenie zobaczymy m.in. "Gniew" w reż. Małgorzaty Wdowik w Powszechnym, musical "Śpiewak jazzbandu" w Żydowskim czy "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

Masłowska na Marszałkowskiej, seks w Polonii, musical Smoczyńskiej, duszpasterz hipsterów prezydentem miasta - sprawdzamy, co na nowy sezon przygotowały warszawskie teatry.

Przejrzeliśmy listę teatralnych premier zapowiadanych na najbliższy sezon w warszawskich teatrach. Wpisujcie w kalendarze, na co zawczasu rezerwować bilety, bo na niektóre przedstawienia będzie trudno się dostać.

Dramatyczny i Studio: Iran i powrót Glińskiej

Nowy sezon dwoma mocnymi uderzeniami rozpoczyna Teatr Dramatyczny. 14 września na premierę "Irańskiej konferencji" zaprosi Iwan Wyrypajew [na zdjęciu]. Kanwą opowieści jest odbywające się w Kopenhadze międzynarodowe spotkanie poświęcone sytuacji w Iranie. Naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele władz, duchowni oraz irańska poetka, która po 20 latach spędzonych w areszcie domowym opuściła ojczyznę, spotykają się, żeby rozmawiać o tym, czy ludzie wychowani w odmiennych tradycjach religijnych i społecznych mogą się porozumieć.

Po kilkuletniej przerwie do gry wraca Agnieszka Glińska, była dyrektorka artystyczna Teatru Studio. 28 września zaprezentuje w Dramatycznym "Widok z mostu" Arthura Millera z muzyką Jana Młynarskiego. To sztuka o imigrantach.

W Teatrze Studio sezon rozpocznie się w weekend od instalacji Daniela Burena, jednego z najciekawszych francuskich artystów (wernisaż odbędzie się 9 września o godz. 19). Studio zapowiedziało jak na razie dwie duże premiery. 15 lutego Natalia Korczakowska pokaże "Metafizykę dwugłowego cielęcia", a 9 czerwca "Romea i Julię" wystawi Michał Zadara. Poza tym trzech młodych i szerzej nieznanych reżyserów zrealizuje spektakle inspirowane pracą Daniela Burena, a Wojciech Zrałek-Kossakowski w listopadzie zaprezentuje warszawskiej publiczności "Operę dla głuchych".

Nowy: sceny na 200-lecie Polski

W Nowym Teatrze kurator Tomasz Plata zaprosił młodych reżyserów do podjęcia tematu przyszłości Polski. W projekcie "2118", czyli 200. rocznicy odzyskania przez Polski niepodległości, najważniejsza jest odpowiedź na pytanie: "Jak wyobrażasz sobie teatr za 100 lat?". 20 września odpowie na nie Wojciech Ziemilski, znany ze spektaklu "Jeden gest" i działań w Komunie Warszawa. Do końca sezonu spektakle zaprezentują jeszcze Anna Nowak, której wystawa otworzyła się właśnie w Zamku Ujazdowskim, oraz Romuald Krężel, wschodząca gwiazda teatru niemieckiego.

Anna Smolar reżyseruje w Nowym spektakl dla młodzieży. Premiera "Thrillera" już 24 października. Michał Borczuch wiosną zacznie pracę nad "Walden, czyli życie w lesie" Henry'ego Davida Thoreau, Jędrzej Piaskowski wystawi "Ewangelię Jezusa", a tancerz Paweł Sakowicz - "Masakrę" o polskiej ekspedycji na Madagaskar z 1937 r., która miała zbadać możliwości skolonizowania wyspy.

TR Warszawa: Jarzyna reżyseruje Masłowską

Już 8 września pierwsza premiera w TR Warszawa. "Dawid jedzie do Izraela" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego to koprodukcja z Muzeum Polin.

Na scenę przy Marszałkowskiej wraca też Kornel Mundruczo, który 13 grudnia pokaże tam "Cząstki kobiety". Spektakl to historia kobiety, która w obliczu straty musi zakwestionować całe swoje dotychczasowe życie. Tragedia sprawia, że traci nie tylko tego, kogo najbardziej kochała, ale i siebie. Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na tragedię jako na wyzwanie? Czy mamy odwagę, aby popełniać błędy i przyznawać się do nich? Odpowiedzi na te pytania kryją się we fragmentach rodzinnej historii.

8 marca Grzegorz Jarzyna pokaże w TR "Innych ludzi" na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej, a 14 kwietnia w ramach projektu Młody TR będzie można zobaczyć "Woyzecka" w reżyserii Grzegorza Jaremki.

Komuna Warszawa: musical Smoczyńskiej

W Komunie Warszawa hit tej jesieni: Agnieszka Smoczyńska wyreżyseruje musical na podstawie scenariusza Roberta Bolesty, z piosenkami Zuzanny Wrońskiej, z udziałem Andrzeja Konopki, Piotra Trojana i Małgorzaty Gorol. Spektakl opowiada historię bulterierki o imieniu Kluska, która spędza szczęśliwe dzieciństwo w domu bezdzietnej pary. Z czasem sprawia im coraz więcej kłopotów. Właścicielom brakuje cierpliwości, czasu i siły. Samotność kieruje Kluskę w stronę Boga. Wyrzucona z domu, leci w kosmos, by głosić obcym Słowo Boże. Premiera 26 października.

Inny musical wyreżyseruje tu 30 grudnia Cezary Tomaszewski. "Ostatnie kuszenie św. Bernadetty" jako punkt wyjścia wykorzystuje cud pośmiertny. Gdy 30 lat po śmierci świętej otworzono jej grób, okazało się, że ciało nie uległo rozkładowi, a Bernadetta wyglądała dużo piękniej niż za życia.

Powszechny: gniew i nowe technologie

Teatr Powszechny zaczyna sezon spektaklem Małgorzaty Wdowik "Gniew". Razem z aktorami i czwórką nastolatków reżyserka zastanowi się, jak wyrażany jest gniew, a także nad tym, co łączy mężczyzn z różnych pokoleń. Pierwsze pokazy już 21 września.

6 października premiera spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego "Nietota" na podstawie powieści Tadeusza Micińskiego. Przedstawienie będzie wykorzystywało wirtualną rzeczywistość i nowe technologie generowane w czasie rzeczywistym (tzw. VR).

Miesiąc później dyrektor teatru Paweł Łysak wystawi opowieść o ojcach z Europy Wschodniej i z Afryki. Premiera "Jak ocalić świat?" 9 listopada. Z kolei 24 listopada swoją nową sztukę zaprezentuje Maja Kleczewska. W "Bachantkach" twórcy wychodzą od feminizmu politycznego i kierują uwagę na drzemiącą w kobietach siłę tłumioną przez patriarchat.

Narodowy, Polski i Żydowski: Szekspir, Jurandot i pisarze

Paweł Miśkiewicz reżyseruje w Teatrze Narodowym "Burzę" Williama Szekspira. Premiera 1 grudnia. W tym samym miejscu Michał Zadara zaprezentuje w styczniu "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa, a Lena Frankiewicz - "Jak być kochaną" na podstawie książki Kazimierza Brandysa.

Teatr Żydowski zapowiada premierę "Rejwachu" na podstawie książki Mikołaja Grynberga. Spektakl wyreżyseruje mieszkający na stałe w Nowym Jorku Andrzej Krakowski. Z kolei Olga Lipińska wyreżyseruje tu sztukę o Jurandocie, a Wojciech Kościelniak - musical "Śpiewak jazzbandu".

Na scenie Teatru Polskiego Maciej Wojtyszko wystawi "Deprawatora", sztukę o spotkaniu trzech wielkich pisarzy: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta i Witolda Gombrowicza. Premiera 28 września. 4 listopada cały zespół Polskiego zaprezentuje spektakl "Szli, krzycząc: Polska" Janusza Majcherka, czyli montaż dokumentalno-poetycki oparty na pismach najważniejszych pisarzy, publicystów i polityków minionego stulecia.

Polonia i Och-Teatr: seks i filmowe hity

Krystyna Janda reżyseruje w Teatrze Polonia spektakl o inicjacjach

seksualnych. Premiera "Mojego pierwszego razu" z udziałem Agnieszki Krukówny, Natalii Berardinelli, Mirosława Haniszewskiego i Antoniego Pawlickiego już 6 września. Piotr Cieplak wyreżyseruje w Polonii "Krzesła" Eugene'a Ionesco. W rolach Starej i Starego Ewa Szykulska i Leon Charewicz. Premiera 25 października.

29 listopada Iwan Wyrypajew zaprezentuje na scenie Och-Teatru spektakl "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie". W obsadzie: Magdalena Boczarska, Dariusz Chojnacki i Marcin Dorociński. W 2019 r. teatr zapowiada trzy "filmowe" premiery: "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w reżyserii Piotra Ratajczaka, "Almodovarię" z piosenkami z filmów Pedra Almodóvara w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz oraz "8 kobiet" w reżyserii Adama Sajnuka na podstawie filmu Francois Ozona.

Teatr WARSawy: ksiądz prezydentem i hołd dla kobiet

W Teatrze WARSawy wspólna premiera z Pożarem w Burdelu - "Duszpasterz hipsterów i zryte banie. Koncertokazanie". Po namowach aktywistów, parafian i celebrytów ksiądz Marek decyduje się wystartować w wyborach prezydenta Warszawy jako kandydat lewicy konserwatywnej. Po inauguracji kampanii w Teatrze WARSawy wraz z kato-metalowym zespołem Zryte Banie ksiądz Marek rusza w miasto z koncertokazaniami, które porywają feministki, środowiska LGBT, CHWDP, TVN i ONR.

Również we wrześniu Teatr PAPAHEMA i Rafał Rutkowski zapraszają na stand-up comedy z udziałem lalek. Bohaterowie widowiska opowiedzą o ekscytacjach i zgryzotach osób, które w nadziei na lepsze jutro przyjeżdżają z całej Polski do Warszawy.

Kolejną premierą sezonu będzie jeszcze jedna koprodukcja z Pożarem w Burdelu - "Żelazne waginy 2. Cześć i chwała bohaterkom". Po nagraniu pierwszej płyty "500 zeta" i występach na "czarnym proteście" Żelazne Waginy kończą pracę nad kolejnym retropunkowym albumem-hołdem dla kobiet, które walczyły o niepodległość Polski.

Scena Prezentacje

I na koniec najmłodszy teatr w stolicy, czyli Scena Prezentacje. 11 września zaczyna się tu seminarium filmowe Pawła Mościckiego "Co nas czeka?". Według wszystkich znaków na niebie i ziemi ludzkość doświadczy w najbliższych dekadach zmian tak radykalnych i tak potencjalnie katastroficznych, że nawet kwestia jej przetrwania wydaje się tracić swą oczywistość. Mościcki spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co takiego się zbliża.

Z kolei 26 października Stach Ruksza i Jakub Gawkowski otworzą wystawę "Skip the linę. Populizm i obietnice współczesności" z udziałem takich artystów jak Anna Baumgart, Katarzyna Górna, Jarosław Kozłowski, KwieKulik, Grupa Nagrobki, Aleka Polis, Joanna Rajkowska i Maria Toboła. Również w październiku seminarium Joanny Bednarek "Przyszłość jest potworna: fantastyka, antropocen i koniec natury"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji