Artykuły

Szczecin. Nowy sezon w Pleciudze

Dla dzieci historia Aurelki, która raz chciała zostać królewną. Dla dorosłych kolejne "Piosenki z dreszczykiem" twórców "Disco macabre".

Prapremiera "Maleńkiego Królestwa królewny Aurelki" powstaje w koprodukcji z Teatrem Baj w Warszawie, reżyserka Ewa Piotrowska jest dyrektorem tej sceny.

Scenariusz napisała Roksana Jędrzejewska-Wróbel, na podstawie swojej książki pod tym samym tytułem, która w 2009 r. wygrała Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą organizowany przez Empik.

- Słyszałem od rodziców, że dzieci naprawdę kochają tę książkę - uśmiecha się Zbigniew Niecikowski, dyrektor Teatru Lalek Pleciuga.

Historię dziewczynki, która dostaje pocztą królestwo, 22 września pomoże opowiedzieć m.in. mobilna scenografia i wyświetlany na niej mapping.

Wznowienia

W październiku w ramach akcji "Teatr Polska" Pleciuga gra w Wielkopolsce przedstawienie "Kim jestem" Ireneusza Maciejewskiego. - Większość zespołu (w obsadzie 10 aktorów - red.) jest osiem dni poza macierzystą sceną, ale teatr w Szczecinie nie będzie stał wtedy pusty - uspakaja dyrektor. - 2 października wznowimy "Bajkę o szczęściu" Izabeli Degórskiej, którą zaaranżujemy w przestrzeni sali kameralnej. Od prapremiery w 2002 r. urosło nam nowe pokolenie widzów.

Drugi powrót tytułu w tym roku to przedstawienie "Bałwan i inni" Dariusza Kamińskiego (prapremiera odbyła się w 2007 r.), które Pleciuga grać będzie okolicznościowo w grudniu (mikołajki, gwiazdka).

Druga Księżniczka

Pracując w 2009 r. nad "Calineczką" z reżyserem Valdisem Pavlovskisem, Paul Szenhof, nieżyjący już wybitny scenograf łotewski, chciał jeszcze wystawić "Księżniczkę na ziarnku grochu".

Pleciuga wraca do wymarzonego przez niego tytułu, do namalowanych przez niego pozostawionych projektów, do jego tradycyjnego teatru, w którym lalki są małymi dziełami sztuki. Premiera - w połowie lutego.

Dla dorosłych

- "Disco macabre" spotkało się z różnymi opiniami, ale teatr lalek dla dorosłych powinien proponować spektakle, o których się chce dyskutować - uważa dyrektor. Stąd w marcu na scenie dla dorosłych "Piosenki z dreszczykiem", które przygotuje trójca realizatorów "Disco" Piotr Rowicki (scenariusz), Arkadiusz Buszko (reżyseria, choreografia) i Tomasz Lewandowski (muzyka, aranżacja).

Karmelek

A na Dzień Dziecka najmłodsi pokochają wiejskiego kundelka, bohatera "Karmelka" Marty Guśniowskiej, który bardzo chce być potrzebny na podwórku. Tekst nagrodzony w ubiegłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu reżyseruje Janusz Ryl-Krystianowski, który przez wiele lat był dyrektorem tamtejszego Teatru Animacji. - Kolejna wspaniała postać polskiego teatru lalek, nasz zespół oprócz młodego pokolenia, powinien spotykać się z twórcami bardzo doświadczonymi, którzy mają jeszcze bardzo wiele do przekazania - mówi Zbigniew Niecikowski.

Wokół tej premiery planowany będzie program Teatralnego Tygodnia Dziecka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji