Artykuły

Gdańsk. Zbliż się do kultury żydowskiej

Premiery płytowe, koncerty, wernisaże, warsztaty - wszystko to czekać będzie na uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej Zbliżenia. 12 września rozpocznie się jedno z najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie Gdańska.

Nowa Synagoga, Galeria Wnętrz City Meble, Biblioteka Manhattan i Galeria Otwarta staną się na kilka wrześniowych dni przestrzeniami, w których rozgrywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Każde inne, wszystkie interesujące.

Kino muzycznie

Całość rozpocznie się w środę, 12 września, projekcją filmu dokumentalnego "Nie płacz, kiedy odjadę" w reżyserii S. Grünberga. Film przedstawia historię Wandy Sieradzkiej, młodej kobiety ocalałej z Holokaustu, która po wojnie zamieszkała w Polsce i stała się popularną osobowością telewizyjną i poetką. Pokazowi towarzyszyć będzie spotkanie z Zygmuntem Sieradzkim, synem bohaterki.

O 19.30 Maja Miro i Maria Ka zagrają koncert, na którym premierę będzie miała ich płyta "Muzyka do zaginionego filmu Jidysz". - Płyta inspirowana jest żydowską legendą o nieuchronności ludzkiego losu, mistycznym przeznaczeniu i konieczności wypełnienia przysiąg składanych w obliczu niebios - mówią o albumie artystki znane z ubarwiania niemych filmów swoją muzyką. Nie inaczej będzie tym razem. Najnowsze wydawnictwo powstało jako uzupełnienie obrazu opartego na jednej z żydowskich legend.

Oba wydarzenia odbywać się będą w Galerii Wnętrz City Meble.

Sztuka w Nowej Synagodze

W czwartek festiwal przeniesie się do Nowej Synagogi, gdzie odbędą się wernisaże dwóch wystaw. Obie zapowiadają się naprawdę ciekawie. O 17 otworzy się "Dwa pokolenia: Irena - Anna", czyli wernisaż prac Ireny i Anny Molgi. Projekt spróbuje odpowiedzieć na pytania o międzypokoleniowe różnice malarskie, artystyczne i, w końcu, egzystencjalne. Wspólna wystawa zaprezentuje zarówno różnice, jak i punkty styczne w twórczości malarek.

O 17.30 swoją wystawę pokaże Jakub Skrzypczak. W przestrzeni Nowej Synagogi stworzy mieszkanie. - Gdy człowiek umiera, zostaje mu, ponoć, przydzielony na tamtym świecie dom pozornie taki sam, jaki miał on na ziemi. Dzieje się tak prawie ze wszystkimi nowo przybyłymi do wieczności i dlatego sądzą oni, że nie umarli. Aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania, postanowiłem już za życia zaprojektować sobie zaświaty - mówi o projekcie twórca.

Dzień zakończy się koncertem muzyki kameralnej, w ramach którego zaprezentowane zostaną wszystkie tria żydowskiego kompozytora Mieczysława Wajnberga, polskiego pianisty i kompozytora, który po wybuchu wojny był zmuszony uciekać z kraju. - Koncert w Nowej Synagodze będzie unikatową okazją do wysłuchania kompletu triów po raz pierwszy w historii wydarzeń kulturalnych na terenie Polski - mówią organizatorzy festiwalu.

Teatr i muzyka

Próba czytana dramatu "Beit Cafe - Prolog" w reżyserii Marka Branda otworzy festiwalowy piątek. Tekst zgłoszony do konkursu "Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna" odczytany zostanie w Galerii Wnętrz City Meble. To okazja do jeszcze przedpremierowego usłyszenia najnowszej sztuki Branda. W premierze biorą udział trójmiejscy aktorzy: Magdalena Bochan-Jachimek, Ewelina Damps, Laura Haras, Izabela Terek-Jopkiewicz, Marek Brand, Wojciech Kasprzyk i Piotr Lewicki.

O 21 autorski koncert Mai Miro Wiśniewskiej z towarzyszeniem gości: Mateusza Lipińskiego i Daniela Sobiesiaka. Całość będzie inspirowana tradycyjną muzyką żydowską. - Zainspirowani fazami księżyca, zapraszamy na delikatny i poetycki koncert na dobrą noc, osnuty wokół tradycyjnych tematów muzyki klezmerskiej. W tradycji żydowskiej zjawisko faz księżycowych - jego pomniejszania się, a następnie powiększania - uznaje się za symbol wygnania, a następnie wyzwolenia i odrodzenia - mówią artyści.

Taniec, kuchnia, historia

Sobota będzie dniem warsztatów i spotkań. O 11 w Otwartej Galerii Smaku odbędzie się warsztat z malowania na drewnie. Technikę zwaną pirografią przybliży chętnym Angelika Nowak. O 12 w Galerii Wnętrz City Meble warsztaty z tańca izraelskiego poprowadzą Beata Krzywda i Natalia Hakenberg.

W Bibliotece Manhattan Katarzyna Jerzak przedstawi wykład zatytułowany "50 lat emigracyjnej twórczości Henryka Grynberga", o 18.30 Monika Brand poprowadzi spotkanie z Meirem Shalevem. Spotkanie z pisarzem z hebrajskiego przetłumaczy Magdalena Sommer.

Dzień zakończy się muzycznie. W Nowej Synagodze odbędą się dwa koncerty: "Rytm 19/68" skoncentrowany wokół poezji marca '68 w wykonaniu Marii Ka z zespołem oraz "Benkenisz. Tęsknota" Karoliny Skrzyńskiej z zespołem.

Wrażeń nie zabraknie także ostatniego dna festiwalu. Kolejny raz pojawi się szansa na wzięcie udziału w warsztatach, a Hanna Kossowska przybliży koszerną kuchnię żydowską. W Nowej Synagodze warsztaty z tańca izraelskiego, języka hebrajskiego i ikonografii żydowskiej.

O 15 Magdalena Buda opowie o genezie wydarzeń marcowych w 1968 r., a o 16.15 zaprezentowany zostanie film dokumentalny "Zwyczajny marzec". Całość zakończy koncert studentów Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku "Academia Musica Judaica - odsłona 2".

- Współpraca między Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku a Fundacją Kultury Zbliżenia zrodziła się w 2017 roku w ramach realizacji V edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA z inicjatywy Dyrektora Artystycznego festiwalu Marka Branda. Poszukiwał on nowoczesnej konwencji polegającej na wykorzystaniu potencjału młodych artystów Wybrzeża. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodych instrumentalistów oraz wysokiemu poziomowi kompozycji i wykonawców można mieć nadzieję, że idea Academia Musica Judaica będzie się rozwijała i wpisze się na stałe do programu Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA - mówią o koncercie jego organizatorzy.

Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia odbędzie się w dniach 12-16 września. Wstęp na imprezę jest wolny, na niektóre z wydarzeń obowiązują wcześniejsze zapisy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji