Artykuły

Podlaskie. "Ony" z BTL-u wyrusza w trasę programu "Teatr Polska"

W siedmiu miejscowościach północno-wschodniej Polski, gdzie na co dzień nie ma instytucjonalnego teatru, Białostocki Teatr Lalek zagra w listopadzie spektakl "Ony" w ramach programu "Teatr Polska".

Program "Teatr Polska" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2009 roku, a finansowany ze środków resortu kultury.

Jak mówił we wtorek dyrektor Białostockiego Teatru Lalek (BTL) Jacek Malinowski, to już dziesiąta edycja programu, a białostocki teatr bierze w nim udział po raz trzeci. W jego ocenie, program jest wyjątkowy, gdyż ma formę objazdu i trafia do ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie teatru nie ma na co dzień.

BTL pokaże spektakl "Ony" w reżyserii Malinowskiego, który jest efektem koprodukcji z Wileńskim Teatrem Kameralnym. Malinowski mówił, że ten spektakl powstał w takiej formule, by podróżować i aby był pokazywany w Polsce i na Litwie. Dodał, że sam temat też jest ważny, "dotyka wrażliwych strun, jeśli chodzi o nasze społeczne problemy".

"Ony" - jak mówił dyrektor - dotyka życiorysu człowieka, którego poznajemy w młodości i towarzyszymy mu przez całe życie. Dodał, że bohater musi sobie poradzić z problemem rozbitej rodziny. - Przechodzi z rąk do rąk, można powiedzieć jak przedmiot, od opiekunów w rodzinie i w szkole, a potem postanawia tak najnormalniej w świecie uciec z tych instytucji, błąka się sam po świecie próbując znaleźć kwintesencję swojej osobowości, jak i znaleźć swoją drugą połówkę, z którą w finale zakłada rodzinę zupełnie inną, poukładaną - dodał Malinowski. Liczy, że spektakl daje nadzieję, że nawet jeśli pochodzisz z rodziny z problemami, to możesz być "silną, ciekawą osobowością.

- Myślę, że szczególnie w takich mniejszych ośrodkach warto o tym mówić, bo prawdopodobnie ludzi tam mieszkający mają mniej możliwości, żeby na te kłopoty zwrócić uwagę czy też znaleźć pomoc - powiedział Malinowski.

BTL pokaże spektakl w siedmiu miejscowościach w dwóch województwach, w Podlaskiem: w Grajewie, Solnikach, Sejnach, Gródku, Suwałkach, a w Warmińsko-Mazurskim: w Ełku i w Gołdapi. Objazd teatru, który potrwa od 13 do 20 listopada, będzie odbywał się głównie drogą krajową nr 65. Jak powiedziała Julita Stepaniuk z BTL, w tym roku teatr obchodzi swoje 65-lecie, to jedna z form upamiętnienia tego jubileuszu.

Pokazom spektakli będą towarzyszyć warsztaty "Teatr jako wehikuł". BTL na realizację całego przedsięwzięcia otrzymał dotację w wysokości 56,4 tys. zł.

Na konferencji poinformowano też o planowanych wyjazdach BTL na festiwale teatralne w kraju i za granicą. W Macedonii na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Fener" w Skopje, a także na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-dzieciom pokazany zostanie wielokrotnie nagradzany już spektakl "Lenka" w reżyserii Katy Csato. Natomiast do Torunia na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania pojedzie spektakl "Historia Księcia H." w reżyserii Malinowskiego oraz "Straszna Piątka" w reżyserii Marii Żynel.

W październiku w tournee pojedzie spektakl "Faza REM Phase", przygotowany przez Grupę Coincidentia i Figurentheater Wilde&Vogel w koprodukcji m.in. z BTL. Pokazany zostanie w Niemczech, na Słowacji, a w Polsce w Opolu, powróci także do BTL.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji