Artykuły

Poznań. Jadwiga Jankowska-Cieślak w Salonie Poezji

Gościem 42. odsłony Krakowskiego Salonu Poezji, 13 października o godz. 12, będzie aktorka teatralna i filmowa, Jadwiga Jankowska-Cieślak. W programie znajdzie się poezja Tadeusza Różewicza. Oprawę muzyczną przygotuje muzyk orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Jadwiga Jankowska-Cieślak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończyła w 1972 roku. Jeszcze w trakcie studiów wystąpiła w filmie Trzeba zabić tę miłość w reżyserii Janusza Morgensterna. Rola Magdy w kameralnym dramacie o dwojgu młodych ludzi stała się wydarzeniem i przyniosła aktorce pierwsze ważne wyróżnienie - nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. W 1973 roku zadebiutowała na scenie. Zagrała tytułową postać w Elektrze w reżyserii Kazimierza Dejmka, przedstawieniu Teatru Dramatycznego w Warszawie, gdzie występowała do 1983 roku. Na tamtejszej scenie zagrała w takich przedstawieniach jak: Ślub w reż. Jerzego Jarockiego, Noc listopadowa w reż. Macieja Prusa czy Ksiądz Marek w reż. Krzysztofa Zaleskiego. W latach 1985-1986 grała w warszawskim Teatrze Polskim. Następnie w latach 1987-1988 powróciła do Dramatycznego, a lata 1988-1990 spędziła w Teatrze Nowym. W latach 1994-2008 aktorka ponownie znalazła się w zespole Teatru Dramatycznego. Od 2008 roku jest aktorką warszawskiego Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza. gdzie wystąpiła między innymi w Trash Story albo sztuce (nie)pamięci i Kasta la vista (oba w reżyserii Eweliny Pietrowiak) oraz w Namiętnościach w reż. Izabelli Cywińskiej. Grała też gościnnie w przedstawieniu T.E.O.R.E.M.A.T. Piera Paolo Pasoliniego w inscenizacji Grzegorza Jarzyny na deskach TR Warszawa (2009). Aktorka ma na koncie również wiele znaczących ról filmowych w takich obrazach jak: Trzeba zabić tę miłość w reż. Janusza Morgensterna, Pani Bovary to ja w reż. Zbigniewa Kamińskiego, Stan wewnętrzny w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego, Zabij mnie glino w reż. Jacka Bromskiego, Pierścionek z orłem z koronie w reż. Andrzeja Wajdy, Słodko gorzki w reż. Władysława Pasikowskiego, PitBull w reż, Patryka Vegi, Rysa w reż. Michała Rosy czy Pitbull. Ostatni pies w reż. Władysława Pasikowskiego. Rola bezkompromisowej dziennikarki Évy Szalanczky w węgierskim filmie Inne spojrzenie w reż. Károly Makka przyniosła jej Złotą Palmę w Cannes. Jadwiga Jankowska-Cieślak jest laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - za sezon 2004/2005, za trzy role - Pauliny i Aurelii w Niedokończonym utworze na aktora oraz Matki w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie (oba przedstawienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie). 5 października 2009 roku z rąk sekretarza stanu w MKiDN Piotra Żuchowskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Salon Poezji odbędzie się również tego samego dnia o godz. 17.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje "Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji