Artykuły

Śląskie. O funkcji światła podczas Festiwalu Ars Cameralis

Instalacja, zajęcia z twórcami scenografii i kostiumów do polskiego filmu, który zdobył Oscara, konferencja i warsztaty zakończone koncertem, który potrwa od późnego wieczoru do... jasnego świtu. Bo to właśnie światło będzie przedmiotem wszystkich tych wydarzeń w ramach kontynuowanego w tym roku projektu "Więcej światła!" na Ars Cameralis.

Światło to życie, ale i śmierć. Jego niedobór powoduje zanik. Jego nadmiar - wymieranie. Polska, usytuowana w klimacie umiarkowanym, zwykle cierpi z powodu braku słońca. Kiedy wychodzi ono zza szarych chmur, w całym kraju jest jakoś pogodniej. Na pewno więc nasz pozytywny nastrój wynika z jego łagodnej obecności. I na pewno światło, lub też jego brak, wpływa na artystów. Projekt "Więcej światła!" jest właśnie próbą rozwinięcia tej tezy.

Performance i instalacja

Na jego inaugurację instalacja "Sygnał" Sebastiana Freytaga, artysty sztuk wizualnych, i muzyka Rossa Downesa. Ich praca została stworzona z myślą o dwóch postindustrialnych przestrzeniach - imponującej rozmiarami, ale niszczejącej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu i Muzeum Śląskim w Katowicach, które jest przykładem udanej rewitalizacji. Dlatego też pierwsza odsłona będzie miała miejsce jednego wieczoru (8 listopada, godz. 18) w przestrzeni bytomskiego obiektu jako performance, którego zapis wraz z instalacją następnego dnia (9 listopada, godz. 18) przeniesiony zostanie do Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim.

- W obydwu miejscach Freytag wykorzysta drogowe znaki świetlne, różnie ułożone, które podda artystycznej kreacji, wpisując ich działanie w rytm muzyki elektro przygotowanej przez Downesa. Będą reagowały na dźwięk. I korespondowały w ten sposób z obydwoma obiektami - mówi Agnieszka Turek-Niewiadomska, kuratorka cyklu. Ostrzegawcze lampy błyskowe, które są obecne na ulicach i placach budowy, artysta wykorzysta po to, by zwrócić uwagę na miejsce, które powoli traci swą historyczną i estetyczną wartość. W Muzeum Śląskim zaś pulsujące światło lamp posłuży artyście, by uchwycić metamorfozę obiektu, odnieść się do jego przeszłości oraz nowej formy istnienia. Na oglądanie instalacji wstęp wolny. Do Bytomia obowiązują zapisy: info@cameralis.art.pl, w Katowicach będzie do 23 listopada.

Warsztaty i konferencja

Kolejna odsłona projektu tydzień później (15 listopada, godz. 10) w Pracowni Scenografii katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Warsztaty poprowadzą: scenograf Marcel Sławiński i kostiumolożka Katarzyna Sobańska, duet razem pracujący w sztuce, dla filmu, telewizji i teatru (pracowali m.in. przy oscarowej "Idzie" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a teraz przy jego kolejnym kinowym przeboju, czyli "Zimnej wojnie"). Zajęcia pozwolą uczestnikom poznać tajniki pracy scenografa z uwzględnieniem roli i funkcji, jaką pełni w niej światło. Pod okiem prowadzących każdy będzie mógł wykonać makietę na zadany temat lub do konkretnej sztuki teatralnej. Wstęp wolny, zapisy: info@cameralis.art.pl.

"Fenomen światła i jego obecność w sztuce i przestrzeni publicznej". Tak z kolei brzmi tytuł konferencji, podczas której o funkcji światła w sztuce i przestrzeni publicznej, jego symbolice, znaczeniu i mistyce opowiedzą dzień po warsztatach (16 listopada, godz. 12, sala kinowa ASP) zaproszeni goście. Oprócz wspomnianego już duetu Sławiński i Sobańska udział wezmą w niej także: Michał Jędrzejowski zawodowo związany z fotografią, scenografka i architektka Barbara Stec oraz Mischa Kuball, artysta konceptualny, wykorzystujący światło jako środek do badania przestrzeni architektonicznych i jako głos w różnych debatach. - Artysta ten, znany na całym świecie, zrealizował już kilka wystaw w Katowicach. Jest bardzo zaangażowany społecznie i politycznie - dodaje Agnieszka Turek-Niewiadomska. Wstęp na konferencję jest wolny.

Muzyka, światło i sen

Jeśli chodzi o warsztaty - ci, którzy pragną zgłębiać tematykę światła w otaczającej przestrzeni, naturze lub też w wytworach kultury, mogą zapisać się na jeszcze jedne warsztaty - "Play / light" prowadzone przez Jana Dybała (juniora), zakończone całonocnym koncertem. Ale po kolei. Jan Dybał jest VJ-em (to taki DJ, tyle że od świateł właśnie), projektantem multimedialnym, absolwentem tutejszej ASP. W swoich działaniach generuje obraz i dźwięk, sięgając zarówno po technologie cyfrowe, jak i analogowe. W dorobku ma prace audiowizualne, scenografie i oświetlenie sceniczne.

Ideą jego zajęć będzie wykorzystanie urządzeń świetlnych do aranżacji całej przestrzeni, w której odbywa się wydarzenie, a nie tylko estrady czy też sceny. Ponadto warsztaty będą doskonałą okazją do eksperymentów z wodą, dymem, folią czy lustrami. Zajęcia, przeznaczone dla dorosłych, odbędą się między 19 a 21 listopada. Start o godz. 10 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej. Wstęp wolny, zapisy: info@cameralis.art.pl.

- Efekt warsztatów, czyli aranżacja świetlna, zostanie wykorzystany podczas całonocnego koncertu. Jego publiczność za pomocą dźwięków i światła właśnie będzie usypiana i budzona. Jest to taki rodzaj eksperymentu, który proponujemy odbiorcom w tych jesiennych dniach, pozbawionych często słońca - dodaje kuratorka. Koncert zaplanowany został na 21 listopada - od godz. 23 do godz. 7 rano, także w Domu Oświatowym (wstęp wolny, zapisy: info@cameralis.art.pl). Ten oryginalny seans odbędzie się z udziałem Evy Geist, Pruskiego, Piotra Ceglarka, Piotr Wojtczaka (A A R P S) i Adriana Kolarczyka (aheloy!).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji