Artykuły

Szczecin. Którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Lekarki i lekarze, pisarze i pisarki, artystki i artyści. Były wśród nich osoby bardzo znane, ale też takie, które cicho pracowały w zaciszu gabinetów. Jak co roku wspominamy ludzi związanych ze Szczecinem i województwem zachodniopomorskim, którzy zmarli w ciągu ostatnich 12 miesięcy (...)

Grażyna Wojtczak

Ukończyła łódzką "filmówkę". Na początku kariery związała się z Państwowym Teatrem Lalek w Wałbrzychu, a od 1970 roku pracowała w Szczecinie. Do Teatru Lalek "Pleciuga" zaangażował ją ówczesny dyrektor Krzysztof Niesiołowski. Podczas stanu wojennego czytała poezję Miłosza w stoczniowym radiowęźle. Wielokrotnie była obsadzana w tytułowych rolach, grała również w kilkunastu przedstawieniach telewizyjnych dla dzieci i dorosłych, na festiwalach krajowych i zagranicznych. Współpracowała z Teatrem "13 Muz", Operą na Zamku i Szczecińską Agencją Artystyczną. W 1999 roku przeszła na wcześniejszą emeryturę, ale z teatrem nadal utrzymywała bliskie kontakty. Aktywnie działała na rzecz dzieci specjalnej troski, współpracując ze szpitalami, fundacjami oraz domami dziecka. Zmarła w wieku 69 lat (...)

Maria Popławska

W 1956 roku ukończyła klasę śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Felicji Krysiewiczowej. Początkowo w Studiu Operowym, a po reorganizacji placówki w Teatrze Muzycznym Opery i Operetki. W 1963 roku przeniosła się na stałe do Szczecina. W stolicy Pomorza Zachodniego została zaangażowana jako solistka do Państwowej Operetki przy ul. Potulickiej. Oprócz występów w Teatrze Muzycznym uprawiała także kameralistykę wokalną. Od 1968 roku przez cztery sezony koncertowała poza Polską. Dzięki kontraktowi z Pagartem weszła w skład folklorystycznego zespołu francuskiego działającego w oparciu o wzorce słynnego Ballet Russe. Po powrocie do Polski w 1972 roku ponownie występowała w Teatrze Muzycznym w Szczecinie. Dawała także recitale w klubach, świetlicach przyzakładowych i w szkołach. Współpracowała z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego i z Filharmonią Szczecińską oraz filharmoniami w Bydgoszczy, Koszalinie, Krakowie i w Wałbrzychu. Zmarła w wieku 87 lat (...)

Joanna Kulmowa

Poetka, prozaiczka, reżyserka. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała jako reżyser w teatrach Łodzi, Poznania, Koszalina oraz w Teatrze Wybrzeże gdzie pełniła funkcję kierownika literackiego. Od 1961 roku do lat 90. XX w. mieszkała z mężem w Strumianach pod Stargardem Szczecińskim. W 1968 r. Kulmowie omal nie stracili domu, kiedy poetka sprzeciwiła się podpisaniu partyjnego wniosku o usunięcie ze Związku Literatów Polskich m.in. Pawła Jasienicy i Stefana Kisielewskiego. W 1988 roku swoje wiersze deklamowała strajkującym w szczecińskim porcie i w zajezdni Dąbie. W 1992 roku przy bramie wjazdowej do Zarządu Portów Szczecin i Świnoujście wzniesiono pomnik upamiętniający strajkujących, są tam umieszczone słowa poetki z wiersza "Chwała": "Chwała tym, którzy zło przetrzymują z nadzieją".

Była autorką utworów scenicznych, librett operowych, cyklu psalmów responsoryjnych, słuchowisk radiowych. Znaczącą część jej twórczości stanowią utwory adresowane do młodych odbiorców ("Zimowe słowiki", "Krześlaki z rozwianą grzywą", "Wio, Leokadio!", "Bajki skrzydlate"). Po wyprowadzce ze Strumian do Warszawy ofiarowała Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego obrazy, zabytkowe meble, książki, które pozwoliły stworzyć tzw. Salę Strumiańską - miejsce spotkań autorskich, promocji książek, wydarzeń kulturalnych. W 2010 r. uzyskała tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, tego samego roku Rada Miasta Szczecina nadała jej honorowe obywatelstwo Szczecina, otrzymała też Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. Została także odznaczona Medalem Korczakowskim, Złotym Medalem Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu i nagrodą Prezydenta RP. Zmarła w wieku 90 lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji