Artykuły

Kraj. "Głosy" w IPNie i kościołach

Jutro w Warszawie, w czwartek w Gdańsku, pojutrze w Sopocie, a w grudniu w Poznaniu, będzie można zobaczyć wstrząsający spektakl "Głosy", oparty na dziele niezłomnego poety, prozaika, filozofa, historyka, publicysty Bohdana Urbankowskiego. Jest to dokument zapisany wierszem. Teksty opisują piekło niemieckich obozów koncentracyjnych, które przyprawiają o dreszcze, a czasem i o łzy.

"Głosy" oparte są na wspomnieniach więźniów obozów koncentracyjnych Buchenwald i Auschwitz. Niemal każdy wiersz to inna postać - głos w przestrzeni - mówiący własnym, często bardzo indywidualnym językiem, opisujący wydarzenia, legendy obozowe, codzienność tak bardzo subiektywnie, że nieraz to samo wydarzenie nabiera zupełnie innego wymiaru. Są tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy, co dodało im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

Bohdan Urbankowski pisał "Głosy" niemal przez całe życie. - Ojca po powstaniu wywieziono do Oświęcimia, potem był w Buchenwaldzie, skąd przysłał jedyną kartkę. Zamordowano go w Leitmeritz. Matka nie wierzyła w jego śmierć i też szukała śladów. Zapraszała do domu ludzi, którzy byli w obozach. Inne dzieci słuchały bajek, aja tych opowieści. Próbowałem wymazywać je z pamięci, ale kiedy byłem w Buchenwaldzie, a potem wróciliśmy do Weimaru, te opowieści wróciły, wybuchły, zdruzgotały pamięć - mówił "Codziennej" Bohdan Urbankowski, wyjaśniając, dlaczego napisał "Głosy".

Sam spektakl jest projektem autorskim Maryli Ścibor-Marchockiej (koncepcja, reżyseria, produkcja, scenografia), prezes Stowarzyszenia Nowina-Ostoja. Przygotował go Teatr Rapsodyczny z Warszawy. Swych głosów charytatywnie udzielili m.in.: Michał Żebrowski, Jerzy Zelnik, śp. Janusz Zakrzeński, Rafał Jan Porzeziński, Maria Pakulnis, Piotr Machalica, Agnieszka Kuczyńska, Rafał Królikowski, Wiesław Komasa, Barbara Bursztynowicz, Anna Majcher. Spektakl towarzyszy promocji najnowszego wydania książki.

"Głosów" będzie można posłuchać w Warszawie (28 listopada o godz. 18 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25), Gdańsku (29 listopada o godz. 19 w kościele oo. Franciszkanów pw. św. Trójcy przy ul. Świętej Trójcy 4) i Sopocie (30 listopada o godz. 19 w kościele pw. Zesłania Ducha Św. Przy ul. Kujawskiej 50/52).

Ponadto spektakl zostanie wystawiony 7 grudnia w Poznaniu i w styczniu w Krakowie. Zapraszamy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji