Artykuły

Kraków. Dorota Segda laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej

To wyróżnienie trafia do najwybitniejszych polskich aktorów, większość z nich spotkała się na antenie Radia Kraków z legendarną "Panią Gosią", jak mówili o Redaktor Romanie Bobrowskiej bliscy współpracownicy.

Wśród dotychczasowych laureatów są m.in Anna Polony, Anna Dymna, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela i Krzysztof Globisz. Nagrodą, której Patronką jest Romana Bobrowska, Radio Kraków honoruje najlepsze radiowe głosy, najznakomitsze interpretacje, najciekawsze i najbardziej twórcze poszukiwania w dziedzinie radiowego teatru.

Dorota Segda bez wątpienia należała do ulubionych aktorek Romany Bobrowskiej. "Mistrzyni wiersza", obdarzona piękną, jasną barwą głosu zrealizowała w studiach Radia Kraków kilkadziesiąt słuchowisk i audycji radiowych.

Zawsze bardzo bliska była jej polska poezja, ale w teatrze radiowym mieliśmy okazję słyszeć Laureatkę w bardzo różnych tekstach. Interpretowała teksty Stanisława Wyspiańskiego i Adama Mickiewicza, głośna jest jej lektura "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej. Współtworzyła, nagradzane na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, słuchowiska będące adaptacjami literatury współczesnej - poezji Tadeusza Nowaka, prozy Mariana Pankowskiego czy głośnej pisarki szwedzkiej Agnety Pleijel. Stworzyła także poruszającą kreację w, inspirowanym faktami, słuchowisku "Kto z Państwa popełnił ludobójstwo?", wg afrykańskich opowiadań Wojciecha Albińskiego.

Tegoroczna laureatka nagrody im. Romany Bobrowskiej doskonale czuje specyfikę radiowego teatru: w jej interpretacjach wiersza zachwyca doskonałość frazy, w formach dokumentalnych i prozie - wrażliwość, kultura osobista, rozległość inspiracji. Jest także znakomitą interpretatorką wierszy dla dzieci - od tekstów Marii Konopnickiej, przez baśnie Andersena, po klasykę XX wieku: utwory Tuwima i Brzechwy.

Dorota Segda - aktorka, profesor i rektor krakowskiej AST, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1988/ - zadebiutowała w Starym Teatrze w 1987 roku, jeszcze jako studentka krakowskiej PWST. Pierwszą zapamiętaną przez widzów rolą była uwodzicielska i niewinna Albertynka w "Operetce" Tadeusza Bradeckiego. Zaraz potem zaangażował ją Andrzej Wajda: była Ofelią w "Hamlecie IV" (1989) i Panną Młodą w "Weselu" (1991) zagranym blisko 150 razy. Najwyższe zawodowe uznanie przyniosły jej role u Jerzego Jarockiego, jej mistrza sztuki aktorskiej - np. Mańki w "Ślubie" Gombrowicza (1991), spektaklu, który stał się jedną z legend Starego Teatru. Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role w spektaklach tego reżysera: Salomeę w "Śnie srebrnym Salomei" (1993) i Małgorzatę w "Fauście" (1997). Krakowianka z urodzenia i wychowania, obecnie rektor krakowskiej AST (dawnej PWST), gdzie od lat uczy adeptów sztuki aktorskiej, głównie wiersza, którego jest niezrównaną interpretatorką.

**

Nagrody

2018 - Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej

2015 - Nagroda im. S. Wyspiańskiego

2011 - Nagroda m. Krakowa

2007 - Nagroda Rektora PWST Kraków

2001 - XXVI Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" - wyróżnienie za rolę Laodamii w przedstawieniu "tryptyk Wyspiański", reż. M. Fiedor

1998 - plebiscyt Kreacja'1997 - najlepsza kreacja żeńska - rola Małgorzaty w przedstawieniu "Faust cz. I." J. W. Goethego, reż. J. Jarocki

1998 - Złote Maski

1997 - Nagroda im. A. Zelwerowicza za rolę Małgorzaty w przedstawieniu "Faust cz. I." J. W. Goethego, reż. J. Jarocki

1994 - XIX Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" - nagroda aktorska za rolę Salomei w

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji