Artykuły

Toruń. Premiera "Dziadka do orzechów. Nowych historii"

W sobotę Teatr Horzycy zaprezentuje nowy spektakl. Zobaczymy widowisko "Dziadek do orzechów. Nowe historie" w reżyserii Darii Kopiec. - Spektakl w uniwersalnym rozumieniu jest traktatem o kryzysie w przekazie międzypokoleniowym, zaś drugim istotnym tematem jest empatia - mówi reżyserka.

Twórcy przedstawienia "Dziadek do orzechów. Nowe historie", zainspirowani motywami z książki E.T.A Hoffmanna, zabierają widzów w podróż do krainy, w której fikcja miesza się z rzeczywistością. Toruńskie przedstawienie jest spektaklem dla dorosłego widza.

Reżyseruje Daria Kopiec - tegoroczna zdobywczyni Lauru Konrada, nagrody przyznawanej podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". - Spektakl w uniwersalnym rozumieniu jest traktatem o kryzysie w przekazie międzypokoleniowym, zaś drugim istotnym tematem jest empatia - mówi reżyserka. - Toruński "Dziadek do orzechów. Nowe historie" zawiera elementy teatru dokumentalnego, łączy pasjonatów teatru z aktorami, czyli profesjonalnymi opowiadaczami.

W spektaklu obok profesjonalnych aktorek i aktorów wystąpią seniorki i seniorzy, którzy zgłosili się przed wakacjami do Teatru Horzycy. W przedstawieniu pojawią się m.in. Joanna Rozkosz, Paweł Kowalski, Anna Romanowicz-Kozanecka, Bartosz Woźny, Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Paweł Tchórzelski, Marcel Borowiec (gościnnie). - To niezwykła, energetyczna ekipa i zespół, który współpracuje z wielkim zaangażowaniem. Stworzyliśmy rodzaj teatralnej rodziny, w której jedni wspierają drugich. Szokiem jest dla mnie to, że często z prób nie wychodzę zmęczona, tylko naładowana energią. Ładunek energetyczny tkwiący w tym zespole działa jak power bank - mówi Kopiec.

W spektaklu fikcja miesza się z dokumentem - w trakcie prac nad sztuką seniorzy podzielili się historiami ze swojego życia, które włączyła do scenariusza Martyna Lechman. Niektóre z tych opowieści przez wiele lat były skrywane i wydobyto je na światło dzienne dopiero podczas pracy nad "Dziadkiem do orzechów".

Ważną rolę w spektaklu odgrywa choreografia, którą opracował Jacek Owczarek. Usłyszymy muzykę skomponowaną specjalnie dla toruńskiego spektaklu przez Natalię Czekałę. Koncepcję scenografii, której ważnym elementem jest lustro weneckie, stworzyła Matylda Kotlińska, zaś oryginalne kostiumy w pastelowych kolorach zaprojektowała Patrycja Fitzet.

Premiera odbędzie się w sobotę o godz. 19 w Teatrze Horzycy na pl. Teatralnym 1. Bilety: 35 zł, 25 zł (ulgowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji