Artykuły

Wędrówki Alicji

"Alicja w krainie czarów" Lewisa Carrolla w reż. Aleksieja Leliawskiego w Teatrze Lalka w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w tygodniku Idziemy.

Słynna dziewiętnastowieczna powieść dla dzieci Lewisa Carrolla "Alicja w krainie czarów" doczekała się mnóstwa adaptacji teatralnych i filmowych, stając się kanonicznym dziełem europejskiej kultury popularnej. W XX w. od klasycznego filmu Disneya do coraz liczniejszych wersji tego utworu nadal oglądamy coraz bardziej wyrafinowane i rozbuchane ekranowe i sceniczne wizje plastyczne i muzyczne. W tym kontekście premiera "Alicji w krainie czarów" w Teatrze Lalka w Warszawie" jawi się jako niezwykle prosta, uboga, wręcz ascetyczna.

Aleksiej Leliawski, reżyser z białoruskiego Mińska, nie chciał konkurować z Disneyem, Timem Burtonem ani z grami komputerowymi. Zrealizował zwarte widowisko, w którym dorastająca Alicja, przekraczając cudowne drzwi, wkracza w krainę czarów i wyobraźni. W świecie tym spotyka coraz dziwniejsze postacie ludzkie i zwierzęce: uczoną Mysz, Kota, Karty do Gry czy podróżującego w czasie Szalonego Kapelusznika. W przedstawieniu te umowne postacie ukazane zostały jako niewielkie lalki, symbolizujące baśniowy i mityczny charakter spektaklu. Tego rodzaju aktorsko-lalkowa zabawa sceniczna pomyślana została jako impuls dla dziecięcych widzów w spotęgowaniu ich ciekawości i wyobraźni w podążaniu za Alicją i innymi bohaterami przedstawienia. Czy tak będzie - zobaczymy po kolejnych spektaklach. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji z klasycznego wydania powieści z 1865 r. oraz prac Olgi Siemiaszko z polskich edycji sprzed kilkudziesięciu lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji