Artykuły

Rzeszów. Rusza Scena Nowej Dramaturgii. Poszukiwani autorzy i reżyserzy

Teatr im. Wandy Siemaszkowej uruchamia Scenę Nowej Dramaturgii i ogłasza nabór chętnych. Pierwszy termin przesyłania zgłoszeń to 27 stycznia 2019.

W programie sesje warsztatowe, script doctoring, teatralny speed dating, czytania performatywne. Rzeszowski teatr ma także do zaproponowania letnią rezydencję dramatopisarską.

Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, krytyk teatralny i dziennikarz. Do współpracy zaproszeni są reżyserzy z co najmniej dwoma realizacjami teatralnymi na koncie oraz autorzy i autorki tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji. Szczegóły w regulaminie.

Celem SND jest rozwijanie projektów teatralnych i wspólna dyskusja nad tekstami. W sesjach dopracowywania projektów wezmą udział uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Organizatorzy szukają nowych jakości, powstających ze spotkania reżysera i dramaturga już na wczesnym etapie pracy nad projektem - a jednocześnie tworzenia nowych konfiguracji artystycznej współpracy.

Jeden z tekstów powstałych w ramach SND decyzją dyrektora artystycznego Jana Nowary zostanie wystawiony przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - przez pracującego nad nim podczas warsztatów reżysera. Wybrane projekty zaprezentowane będą też w formie słuchowisk, instalacji teatralnych czy czytań performatywnych.

Scena Nowej Dramaturgii to jednak przede wszystkim platforma spotkania i wymiany, możliwość interwencji twórczej, wsparcia i wspólnej pracy, a konkurs na inscenizację jest tylko "efektem ubocznym" tego spotkania.

Pierwsze spotkanie uczestników i uczestniczek SND odbędzie 27-28 lutego w Rzeszowie. Ogłoszenie listy zakwalifikowanych - w początkach lutego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji