Artykuły

Katowice. Muzeum Śląskie świętuje 90-lecie

Dokładnie 90 lat temu, 23 stycznia 1929 roku, Sejm Śląski powołał do istnienia Muzeum Śląskie w Katowicach. Jubileusz zainaugurowany zostanie 31 stycznia wielkim koncertem w NOSPR. W programie arie z dzieł operowych, do których projekty są w posiadaniu Centrum Scenografii Polskiej, oddziału muzeum.

Dokładnie 90 lat temu, 23 stycznia 1929 roku, Sejm Śląski powołał do istnienia Muzeum Śląskie w Katowicach. - To wyjątkowa, nietypowa na skalę ogólnopolską sytuacja, ponieważ jesteśmy jedynym w kraju muzeum, które świętuje 90-lecie kolekcji i jego idei - mówi dyrektorka Alicja Knast. W związku z tak ważnym jubileuszem muzeum zaplanowało szereg ciekawych wydarzeń. Nie tylko wystaw. I we współpracy z innymi instytucjami kultury z regionu.

- Cieszymy się, że jesteśmy w takim właśnie miejscu. Jakim? Ano takim, że jesteśmy najważniejszym w Polsce muzeum regionalnym - mówi Alicja Knast, dyrektorka Muzeum Śląskiego. I jednym z najbardziej rozpoznawalnych - znajduje się na ósmym miejscu pod względem popularności wszystkich w kraju instytucji tego rodzaju. I jego atrakcyjność wciąż rośnie - w minionym roku jego mury odwiedziło prawie 243 tys. osób, czyli o 31 tys. więcej niż w roku poprzednim pomimo trwającej w grudniu konferencji COP 24, która spowodowała drastyczny spadek frekwencji zwiedzających Muzeum Śląskie w grudniu.

Wspólne świętowanie

W tym roku zwiedzających może, a nawet powinno być jeszcze więcej, ponieważ Muzeum Śląskie będzie świętowało 90-lecie powstania. W związku z tym zaplanowanych zostało sporo ciekawych, interdyscyplinarnych wydarzeń, nie tylko związanych z działalnością wystawienniczą. - Rok jubileuszowy zrealizujemy inaczej niż zwykle - zapowiada dyrektorka. Co to w praktyce oznacza? - Nasza instytucja nie funkcjonuje w próżni kultowej. Współpracujemy z innymi ośrodkami kulturalnymi, tworzymy razem ten system. Dlatego też w tak ważnym dla nas toku nawiązaliśmy współpracę z Teatrem Śląskim i Rozrywki, Operą Śląską i Filharmonią Śląską, Biblioteką Śląską oraz NOSPR-em. W tych instytucjach, jak i w naszej, będą odbywały się wydarzenia jubileuszowe. Zależy nam, by świętować wspólnie, by zwracać uwagę na tę sieć powiązań i współpracy - dodaje Alicja Knast.

Jubileusz 90-lecia Muzeum Śląskiego zainaugurowany zostanie 31 stycznia (godz. 19.30) wielkim koncertem w NOSPR w wykonaniu katowickich symfoników, których poprowadzi Bassem Akiki, zastępca dyrektora ds. artystycznych Opery Śląskiej. W programie arie z dzieł operowych, do których projekty są w posiadaniu Centrum Scenografii Polskiej, oddziału muzeum. Wydarzeniu towarzyszyć będzie filmowa scenografia Marcela Sławińskiego i Katarzyny Sobańskiej - autorów scenografii m.in. nominowanej do Oscara "Zimnej wojny" i Oscarowej "Idy" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. - Nasza propozycja jest reinterpretacją projektów scenografii Andrzeja Kreutz-Majewskiego. Mieliśmy materiał wyjściowy, który w pewnym sensie został ożywiony po to, by pokazać publiczności, jak ona wyglądała w przestrzeni - tłumaczy scenograf Marcel Sławiński.

Z kolei 16 lutego w Operze Śląskiej odbędzie się wystawienie "Cyganerii" w scenografii Wiesława Langego, na podstawie inscenizacji z 1980 r. Projekty tego scenografa, dziś zapomnianego, znajdują się w naszych zbiorach. A kiedyś jego prace były porównywane do prac Tadeusza Kantora czy Józefa Szajny. Był wybitnym przedstawicielem surrealizmu i hiperrealizmu. Jesienią zaś pokażemy "Kordiana" według projektów Langego w Teatrze Śląskim, z którym był związany przez kilka dekad - dodaje Sylwia Ryś, kierowniczka Centrum Scenografii Polskiej, oddziału Muzeum Śląskiego.

Industrialny festiwal

Z okazji urodzin muzeum postanowiło zainaugurować w tym roku także unikalny, odbywający się w cyklu dwuletnim festiwal podejmujący tematykę dziedzictwa industrialnego naszego regionu - Biennale Industrii. Pierwsza edycja już od 26 do 29 września. - Śląsk jak żadne inne miejsce jest predestynowane do rozmowy o rozwoju przemysłu, jego przeobrażeniach i ich konsekwencjach. Jak więc rozmawiać? Chcemy podjąć ten problem poprzez wielotematyczność imprez w ramach tego wydarzenia i osób o różnych doświadczeniach zaproszonych do ich kreowania. Nasze zaproszenie przyjęli m.in. znakomity muzyk John Zorn, który wraz z innymi przygotuje muzyczny maraton, chińska artystka Pan Daijing czy polska grupa Karbido. Będzie wystawa zdolnego ilustratora Bartka Kociemby i instalacja w galerii jednego dzieła autorstwa japońskiej artystki Chiharu Shioty. Będą też projekty site-specific, konferencja naukowa i prezentacje scenograficzne - opowiada kuratorka festiwalu Magdalena Czerny-Kehl.

O historii i hip-hopie

Nie zabraknie oczywiście w Muzeum Śląskim wydarzeń nawiązujących do przeszłości - wszak świętujemy w tym roku stulecie I powstania śląskiego, a w kolejnych latach - II i III. Będą więc w katowickim muzeum wystawy, wykłady i projekty wydawnicze, które pozwolą spojrzeć na wydarzenia z lat 1919-1922 z szerszej perspektywy.

- 2 maja zaprosimy państwa na wernisaż wystawy "Niezapomniane. Kobiety w czasie powstań śląskich i plebiscytu na Górnym Śląsku" na temat kobiet, które brały udział w powstaniach - informuje Dawid Keller, kierownik działu historii. Na drugą wystawę związaną z tym tematem trzeba będzie się wybrać do Warszawy. - W lipcu w Łazienkach Królewskich stanie plenerowa wystawa o Wojciechu Korfantym - polityku i strategu, ale i ojcu, więźniu, dziennikarzu - dodaje Keller i zapowiada, że temat powstań śląskich a także podziału Górnego Śląska po I wojnie światowej będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Budżet Muzeum Śląskiego zostanie wyrównany do stałej kwoty 26 mln zł

Co jeszcze? Tylko w najbliższym kwartale czeka na nas wystawa "Bliskie, lecz z dalekiego świata" o domestykacji, czyli udomowieniu zwierząt - otwarcie w kwietniu. Od 9 lutego w Galerii jednego dzieła zagości praca "Jestem" Teresy Murak, iluminatorki polskiej sztuki efemerycznej i performerki. Stworzy ją wspólnie z górnikami. A w Noc Muzeów otwarta zostanie wystawa o górnośląskim hip-hopie. - Jesteśmy na jej finiszu. Bardzo się cieszymy, że ją wam pokażemy. To nie będzie wystawa tylko o hip-hopie, ale o kulturze, która o nas mówi i jest emanacją zmian zachodzących na Górnym Śląsku. Odejdziemy od słowa "subkultura" - dodaje Alicja Knast. Oczywiście odbędzie się też w tym jubileuszowym roku mnóstwo innych wydarzeń - wystaw, akcji, warsztatów itp. Świętowanie zaś zakończy się w styczniu 2020 roku koncertem w Teatrze Rozrywki.

Jeśli zaś chodzi o najważniejsze, czyli pieniądze, to - jak zapowiada dyrektor Knast - marszałek województwa śląskiego poinformował, że budżet Muzeum Śląskiego zostanie wyrównany do stałej kwoty 26 mln zł.

I jeszcze jedna ważna rzecz - dziś, w dokładnie 90. rocznicę powstania, można zwiedzać Muzeum Śląskie za symboliczną złotówkę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji