Artykuły

Gdańsk. Baka przeczyta Jurewicza w NCKu

Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike". Aleksander Jurewicz to jeden z najbardziej znanych i cenionych gdańskich pisarzy. W poniedziałek, 28 stycznia, spotka się z czytelnikami w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Fragmenty najnowszej książki "Samotnia" przeczyta Mirosław Baka.

Aleksander Jurewicz urodził się w 1952 roku w Lidzie na Białorusi, w 1957 roku w ramach akcji repatriacyjnej przyjechał z rodzicami do Polski. Mieszkał niedaleko Połczyna-Zdroju, w 1971 roku trafił do Gdańska, gdzie studiował filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomików poetyckich, m.in. "Po drugiej stronie" (1977), "Nie strzelajcie do Beatlesów" (1983), "Dopóki jeszcze i inne wiersze" (1991), powieści: "W środku nocy" (1980), "Lida" (1990, 1994, 2004, 2015), "Pan Bóg nie słyszy głuchych" (1995), "Prawdziwa ballada o miłości" (2002) i "Dzień przed końcem świata" (2008) oraz zbiorów felietonów: "Życie i liryka" (1998) oraz "Popiół i wiatr" (2005). Jest m.in. laureatem Nagrody Czesława Miłosza, Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody bibliotekarzy "Pro libro legendo". Był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike".

"Są pisarze radośni i pisarze smutni, Aleksander Jurewicz należy do tych drugich, dla amatorów smutnej literatury jego najnowsza książka to prawdziwa gratka, podobnie jak dla amatorów literatury pięknej, składa się ona bowiem ze zdań i akapitów niezwykłej urody, Jurewicz to jeden z najlepszych dziś polskich stylistów starego typu, a zatem takich, dla których każde słowo ma niesłychaną moc pocieszającą przez sam fakt, że stoi na właściwym miejscu" (źródło: Instytut Książki) - tak pisał Adam Wiedemann o książce "Popiół i wiatr", która była w 2006 roku nominowana do Nagrody Literackiej "Nike".

Pisarz po latach wrócił do motywów zawartych w "Popiele i wietrze" oraz "Życiu i liryce" (1998).

- Mój stosunek do tych książek jest niezmienny. Co prawda nie lubię czytać i nie czytam swoich książek, ale fajnie pisało mi się te felietony. To był czas dla mnie strasznej dyscypliny i rygoru, ponieważ w środę do godziny trzynastej musiałem oddać tekst na wyliczonej liczbie stron a ja nie używam komputera i pisałem na oko - przypomina Jurewicz w rozmowie z Ewą Miłek z Oficyny Wydawniczej Tysiąclecia.

"Popiół i watr" oraz "Życie i liryka" w wersjach zmienionych i poprawionych przez autora znalazły się w tomie "Samotnia".

Poprawione w warunkach szpitalnych, w strasznie upalny ubiegłorocznym lipcu. Znękany chorobą, wśród pacjentów, zacząłem czytać siebie jeszcze raz na nowo, być cierpliwym i uważnym wobec samego siebie - mówi gdański pisarz.

Spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem odbędzie się w poniedziałek, 28 stycznia, o godz. 18.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury (Ratusz Staromiejski) przy ul. Korzennej 33/35. Wstęp wolny.

Fragmenty książki czytać będzie Mirosław Baka, aktor Teatru Wybrzeże.

Spotkanie poprowadzi Gabriela Pewińska.

Książka "Samotnia" wydana została przez Oficynę Wydawniczą Tysiąclecia przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Gdańska. Na okładce książki widnieje obraz Hugona Laseckiego - "Chłopiec z lokomotywką".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji