Artykuły

Remus - baśń także dla dorosłych

"Przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego w reż. Krzysztofa Babickiego w Teatrze Miejskim w Gdyni. Pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Najnowsza premiera w Teatrze Miejskim w Gdyni "Przygody Remusa" zrealizowana na podstawie słynnej epopei kaszubskiej "Żëcé i przigdë Remsa" Aleksandra Majkowskiego to raczej baśń dla dorosłych.

Spektakl w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Babickiego opowiada o losach Remusa, wędrownego sprzedawcy, który aby uratować zaklętą Królewiankę i zapadły zamek musi pokonać smoka.

Jednocześnie nasz bohater krzewi ducha wolności wśród Kaszubów, stacza bój z przeciwnościami losu i własnymi lękami. Nie bardzo jednak wierząc, że odsłoni zapadły zamek.

- Kiedy mój trzewik postawię na jego stopniach, znikną głuche bory, a wyrosną chaty szczęśliwych ludzi, którzy jak ich królowa czekają wybawienia. I wstanie lud, o którym dzieje przestały pisać. I świat dziwić się będzie, że znowu żyje. Wierz w swoją siłę - śpiewa zaklęta Królewianka (Olga Barbara Długońska).

Zakazane książki

Akcja jest dynamiczna, bogata w nieoczekiwane zdarzenia, tu realność splata się z magią, a rzecz dzieje się pod koniec XIX wieku, w czasach zaborów. Nasz Remus Kaszuba, chłopak z Pustkowia nieustannie toczy walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem, który przybiera różne postacie na przykład Czernika (gra go rewelacyjnie Dariusz Szymaniak).

Wędrując po Kaszubach sprzedaje zakazane książki (m.in. polskie modlitewniki). W tej wędrówce towarzyszy mu grajek Trąba (Rafał Kowal).

A my za sprawą Remusa trafiamy do świata pełnego niezwykłych zjawisk i dziwów.

Pan Jeziora i inni

Remus pokonuje demony by zmierzyć się z Czernikiem, w którym rozpoznaje Smętka, diabła mącącego na Kaszubach. Oprócz Smętka Remusa dręczą demony, które ma w głowie. Są to: Strach, Niewarto i Trud.

W przedstawieniu gra prawie cały zespół. W Remusa wcielił się Grzegorz Wolf. Są udane epizody. Bawi Trąba (Rafał Kowal) i Trębina (Małgorzata Talarczyk), aktor kapitalny jest też w scenie gdy Trąba pije wódkę z Panem Jeziora (Eugeniuszem Krzysztofem Kujawskim). Zakochaną w Remusie Martę gra Agata Moszumańska, równie udana jest rola Agnieszki Bały, jako Klementyny, córka Pana Jeziora.

Absolutnie zachwyciła mnie w maleńkim epizodzie dziewczęca Dorota Lulka, jako Julka. Zapamiętamy też Piotra Michalskiego jako Żyda Gabę i Żandarma.

Muzyka Marka Kuczyńskiego buduje nastrój, a piosenki śpiewane są przez aktorów na żywo. Widzów zauroczy wspaniały ruch sceniczny za który odpowiedzialny jest Zbigniew Szymczyk dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Jednak "Przygody Remusa", mimo urzekającej scenografii Roberta Turło, nieziemskiej choreografii, pięknych kostiumów Hanny Szymczak nie są przedstawieniem dla najmłodszych. To spektakl, który raczej podobać się będzie dorosłym i trochę starszym dzieciom (od lat 13). Między innymi dlatego, że Aleksander Majkowski przedstawia zderzenie kaszubszczyzny z żywiołem pruskim. Dzieci raczej nie wiedzą np. kim był król pruski, który zabrał koronę zaklętej Królewiance. I dlaczego Dziedzic nie powinien sprzedawać swojej ojcowizny...

- Smętk cię spętał, spętał zły! Miałeś ziemię, nie masz jej! Zamiast gniazda ojców strzec wolisz, zdrajco, nocą zbiec - śpiewa Remus. Przedstawienie nie jest jednak skierowane wyłącznie do ludności kaszubskiej i widzów identyfikujących się z kulturą Kaszub. Urzeka bowiem teatralną urodą barwnymi obrazami, ruchem jak w prawdziwym teatrze pantomimy, grą aktorów, ale także przypomina nam, że na co dzień mamy do czynienia ze złem, które często jest w nas, podobnie jak zło na zewnątrz i powinniśmy je zwalczać.

Wędrowny spektakl

Po gdyńskiej premierze prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt dziękując aktorom i realizatorom wręczył Krzysztofowi Babickiemu pamiątkowy medal z okazji 50-lecia Zrzeszenia oraz figurkę Remusa. Spektakl grany będzie też na innych scenach w regionie. Powieść Majkowskiego spolszczył Lech Bądkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji