Artykuły

Rzeszów. Nowa odsłona Sceny Nowej Dramaturgii

W Teatrze im. Siemaszkowej ruszył nowy program Sceny Nowej Dramaturgii. 20 reżyserów i dramaturgów zaczęło pracę pod okiem kuratorów: Martyny Łyko i Witolda Mrozka.

Inauguracyjny zjazd nowo przyjętych uczestników 27 i 28 lutego obejmował Teatralny Speed Dating, jednodniową wspólną pracę i pierwsze spotkanie artystów z publicznością Rzeszowskich Spotkań Teatralnych i dziennikarzami - w formie pięciominutowych performatywnych prezentacji.

Kuratorzy programu - reżyserka Martyna Łyko i krytyk teatralny Witold Mrozek - spośród 60 zgłoszeń wyselekcjonowali 20 uczestników. Są wśród nich reżyserki, dramatopisarze, reporterki, pisarze czy poetki z Polski, Czech i Rosji.

Tematy projektów są bardzo zróżnicowane: od aborcji i sytuacji osób z wirusem HIV w Polsce po mit wilkołactwa czy relacje rodzinne ukazane z niecodziennej perspektywy. Różnią się również planowane przez artystów formy wypowiedzi - od tworzenia wystawiania klasycznych sztuk teatralnych po instalacyjne performanse z czynnym udziałem widzów.

Uczestnicy pracowali w następujących parach dramaturg-reżyser, które dobrane zostały na miejscu:

Agata Wlazło - Marta Streker

Katarzyna Matwiejczuk - Kamila Siwińska

Olga Żukowicz - Julia Mark

Paweł Świerczek - Sebastian Krysiak

Marta Syrwid - Barbora Chovancová

Artur Dudziński - Andrei Zagorodnikov

Miłka Malzahn - Matusz Przyłęcki

Michał Łukowicz - Benjamin Bukowski

Alicja Kobielarz - Jan Hussakowski

Przemysław Jaszczak - Krzysztof Puławski

W ramach wydarzeń towarzyszących, z historią i specyfiką budynku rzeszowskiego teatru zapoznał uczestników programu emerytowany kierownik techniczny Jerzy Lubas, zaś alternatywne i artystyczne oblicze miasta pokazał rzeszowski raper i animator kultury Bartek "Eskaubei" Skubisz.

Kolejne spotkanie SND odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia w Instytucie Teatralnym w Warszawie, który jest partnerem Sceny. Nad scenami z przygotowywanych przez siebie projektów artyści będą pracować z kuratorami oraz reżyserką i dramaturżką Weroniką Szczawińską.

Elementem Sceny Nowej Dramaturgii jest także letnia rezydencja dramatopisarska, którą w tym roku przyznano poetce i dramaturżce Aldonie Kopkiewicz.

Kuratorzy SND dążą do tego, by jak najwięcej z projektów powstających w ramach programu przyjęło rozwiniętą formę: czy to jako instalacje, czy słuchowiska bądź czytania performatywne. Wybrany wspólnie z dyrekcją Teatru im. Siemaszkowej może również zostać pełnowymiarową realizacją sceniczną.

Więcej informacji wkrótce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji