Artykuły

Śląskie. Na teatralnych afiszach

W Teatrze Żelaznym w Katowicach-Piotrowicach premiera komedii "Biwakowe lowe". W Tarnogórskim Centrum Kultury gościnny spektakl z Teatru Powszechnego w Łodzi - "Arcydzieło na śmietniku". W Teatrze Rozrywki okazja, by zobaczyć monodram powstały we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym METIS w Katowicach "Nieodkryty świat".

Leśna przygoda

Piątek, godz. 18, Katowice

W Teatrze Żelaznym w Katowicach-Piotrowicach premiera komedii "Biwakowe lowe" na podstawie tekstu Marty Marzęckiej-Wiśniewskiej i w reżyserii Piotra Wiśniewskiego. Jej bohaterki, Mariola i Janina, to skrajnie różne siostry, które postanawiają zrobić coś szalonego. Dojrzałe, przyzwyczajone do mniejszych lub większych wygód wyprawiają się na biwak. Siostrzana eskapada to kipiące humorem dialogi o życiu, poszukiwaniu spełnienia, małych przyjemnościach, o tym, co nas łączy i dzieli. Jak żyć szczęśliwie, robić to, co się kocha i nie tkwić w toksycznym związku? Czy trzykrotna rozwódka, kelnerka po czterdziestce udzielająca rad starszej, racjonalnej siostrze trafi w sedno? Czy spotkany przypadkowo w lesie niejaki Wiktor, badający kobiety "kompetencjometrem" postawi właściwą diagnozę? Wiadomo tylko, że leśna przygoda kompletnie zmieni życie bohaterów. Bilety: od 45 zł.

Dwa światy

Sobota, godz. 18, Tarnowskie Góry

W Tarnogórskim Centrum Kultury gościnny spektakl z Teatru Powszechnego w Łodzi - "Arcydzieło na śmietniku". Mieszkająca na północy Kalifornii Maude Gutman kupiła na wyprzedaży garażowej obraz, który być może jest dziełem Jacksona Pollocka. Zaprasza więc wybitnego znawcę sztuki, by dokonał ekspertyzy i wydał opinię, czy naprawdę autorem obrazu jest amerykański artysta. Czy bezrobotna barmanka jest posiadaczką obrazu wartego miliony dolarów? Czy spotkał ją cud, który odmieni jej los? Spotkanie tej dwójki to zderzenie odległych światów. Różni ich wszystko: od statusu społecznego, poprzez wykształcenie, aż po stosunek do rzeczywistości. Jednak okazuje się, że spotkanie w sprawie obrazu staje się przede wszystkim spotkaniem dwóch samotnych ludzi pokiereszowanych przez los. Oparta na prawdziwych wydarzeniach sztuka Stephena Sachsa to pełna zabawnych sytuacji oraz słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić, co jest dziś prawdą. Na scenie: Milena Lisiecka i Jakub Kotyński. Bilety: 44-55 zł.

Obcy świat

Czwartek 21 marca, godz. 17, Chorzów

W Teatrze Rozrywki okazja, by zobaczyć monodram powstały we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym METIS w Katowicach w ramach Kampanii Społecznej "AUTYZM. CODZIENNOŚĆ. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj". Przedstawienie "Nieodkryty świat" w przystępny sposób pokazuje, jak ułatwić albo przynajmniej nie utrudniać codzienności ludziom ze spektrum autyzmu. Bo ludzie z autyzmem żyją obok nas. Spotykamy ich na ulicy, w parku, czasem w autobusie. Rzadko poruszają się bez opiekuna. Ale nie wiemy, jak reagować, bo zachowują się inaczej niż my. Trochę się ich obawiamy. Dlaczego? Bo mało wiemy o autyzmie - przypadłości, z którą żyje jeden procent populacji ludzkiej. Niewiele też wiemy o świecie, w którym egzystują autystycy. Nie da się tego świata odwiedzić, pobyć w nim chwilę, rozbić namiot na tydzień i wrócić. To nieodkryty świat, w którym unika się kontaktu z innymi ludźmi i z otoczeniem. To kraina wycofania. Ale autyzm można zaakceptować. Trzeba go najpierw spróbować zrozumieć i temu właśnie ma służyć wspomniana kampania. Na scenie Izabella Malik w dwóch wyjątkowych kreacjach: wesołego podróżnika-przewodnika po nieznanym świecie autyzmu i zamkniętego w nim dziecka, które komunikuje się z tym, co na zewnątrz w odmienny sposób. Właśnie z powodu swojego autyzmu. Sprzedaż biletów prowadzi ROM-E METIS, tel. 32 209 53 12 lub 14.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji