Artykuły

Warszawa. Premiera musicalu infrastrukturalnego "Nocne metro" w Teatrze WARSawy

Nasz musical opowiada o budowie II nitki metra na Targówku. A precyzyjniej mówiąc - jego akcja dzieje się pod Bródnem, gdzie znajdowała się pierwsza osada prawarszawska - powiedział we wtorek PAP reżyser Michał Walczak. Premiera "Nocnego metra" w Teatrze WARSawy- w sobotę.

Walczak wyjaśnił, że przy realizacji "Nocnego metra" inspirowały go informacje w mediach o budowie II nitki metra i związane z tym niezwykłe wątki. - Po pierwsze, że buduje ją konsorcjum włosko-tureckie. Stąd mamy wśród trzech budowniczych Włocha, Turka i Polaka - mówił reżyser. Zwrócił uwagę, że budowniczowie, "co chwilę natrafiają też na jakieś prehistoryczne artefakty, jak np. ostatnio czaszka mamuta na Woli".

- Dlatego na budowę przybędzie atrakcyjna archeolożka - zapowiedział.

- Myślę, że takie zderzenie tego modernizowania się Warszawy, tej technologii kapitalistycznej, która rozpruwa te podziemia z natykaniem się na archaiczne elementy, baśniowe, legendarne jest dobrym tematem na musical - wyjaśnił reżyser.

- To mówi też coś o Warszawie, jako mieście, w którym nowoczesność się zderza z dążeniem do korzeni i próbą budowania tożsamości, pielęgnowania tradycji - dodał.

Walczak przyznał, że jego "Nocne metro" stanowi zabawną aluzję do słynnego "Metra" Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy.

- Taki industrial i romantyczny charakter stanowi inspirację dla muzyki, którą wspaniale wymyślił Wiktor Stokowski - ocenił reżyser. - Brzmienia wielokulturowe będą się mieszać z rykiem maszyn, no i z archaicznymi pokładami, które wnosi postać kobieca uruchamiając w mężczyznach ich ukryte archetypy - zapowiedział.

Walczak podkreślił, ze w spektaklu pojawi się m.in. dżin, romantyczny wątek związany z Mickiewiczem oraz podziemne i zaświatowe zjawiska.

- To fajna okazja do zabawy literackiej, a przy okazji opowieść o Warszawie z elementami edukacyjnymi - ocenił.

O akcji musicalu twórcy napisali: "włosko-tureckie konsorcjum budujące II nitkę metra przerywa budowę, gdy robotnicy znajdują tajemniczy szkielet pod Bródnem. Wysłana z Muzeum Archeologicznego doktorantka musi zdecydować, kiedy zostaną wznowione prace".

"W męskim świecie włoskich, tureckich i polskich robotników, którzy od tygodni nie widzieli powierzchni i kobiet rozegra się dramat, w którym maszyny staną naprzeciwko ludzi, robotnicy naprzeciw inteligencji, a modernizacja zderzy się z historią Bródna - najstarszej osady na terenie Warszawy" - czytamy w zapowiedzi.

"Polski robotniczy punk, italo disco i turkish dance zmieszają się w pełnym namiętności, metafizyki i podziemnej poezji musicalu infrastrukturalnym +Nocne metro+" - napisano w nocie o spektaklu.

Występują: Marta Parzychowska, Michał Bajor, Patryk Wereszczyński i Karol Włoch. Muzykę skomponował Wiktor Stokowski. Scenografię i kostiumy zaprojektowały Agata Stanula i Barbara Koczarowa. Ruch sceniczny opracowała Barbara Olech.

Premiera "Nocnego metra" zainauguruje działalność nurtu teatru muzycznego "Start-up musical" w ramach Społecznej Sceny Debiutów w Teatrze WARSawy. Ten nurt będzie koordynowany przez Michała Walczaka.

- Może będzie to okazja, żeby powstało środowisko, które stworzy rodzaj laboratorium polskiego musicalu, którego, myślę, bardzo brakuje. Bo jak spojrzymy na repertuar muzycznych i dramatycznych teatrów w Warszawie - to dominują przeklejone z Zachodu gotowce, które opowiadają o Nowym Jorku czy Londynie - powiedział reżyser "Nocnego metra".

W ramach Społecznej Sceny Debiutów zaplanowano w tym roku przygotowanie 11 premier. Za start-up teatru dramatycznego odpowiada Adam Sajnuk, a za koordynację projektów związanych ze stand-upem - Rafał Rutkowski.

- U nas od lat debiutanci mają szansę swoje pierwsze kroki postawić. Bardzo dużo ich się zgłasza w ciągu roku - to jest wręcz kilkadziesiąt osób - powiedział o idei uruchomienia Społecznej Sceny Debiutów dyrektor Teatru WARSawy Adam Sajnuk.

Poinformował, że przygotowali castingi dla absolwentów i studentów szkół aktorskich w Polsce. "U nas są trochę odwrócone proporcje, u nas najważniejsi są debiutanci. Będą też z nimi występować aktorzy czynni w zawodzie już od wielu lat, z dorobkiem. Ale to oni będą raczej drugim planem" - wyjaśnił Sajnuk.

Premiera "Nocnego metra" - 23 marca o godz. 19. Kolejny spektakl - 24 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji