Artykuły

Gdańsk. Dorota Kolak z nagrodą Splendor Gedanensis

Na uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże, która odbyła się 4 kwietnia, poznaliśmy laureatów najstarszej i najbardziej prestiżowej z nagród miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2018 trafiły do przedstawicieli różnych dziedzin kultury. Wybrano też Mecenasa Kultury Gdańska. Galę uświetnił wspaniały koncert Leszka Możdżera.

W gronie nominowanych do Splendora za miniony rok znaleźli się: Jacek Freidrich (nominowany za wydaną w 2018 roku książkę "Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku"), Magdalena Grzebałkowska (nominowana za wydaną w 2018 roku książkę "Komeda. Osobiste życie jazzu"), Magdalena Kalisz i Piotr Szopowski (nominowanych za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki), Dorota Kolak (na zdjęciu - nominowana za kreację Hekabe w "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty), Barbara Świąder-Puchowska (nominowana za książkę "Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku") oraz Jacek Zdybel (nominowany za realizację odtworzenia fresku "Polskie Niebo" w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej nagrody Literackiej "Wiatr od morza").

Od 2018 roku trójka laureatów otrzymuje trzy równorzędne nagrody o wartości 20 tys. zł, dyplom i pamiątkową statuetkę wykonaną przez Jana Skrzypka.

W tym roku Splendory Gedanensis otrzymali:

Dorota Kolak

- Bardzo się cieszę, że dołączyłam do grona dwustu kilku osób, które mają zaszczyt to miasto reprezentować i kształtować jego wizerunek. Muszę przyznać, że ja, "krakuska", od dawna jestem gdańszczanką. Cieszę się, że Gdańsk to od zawsze miasto wolności i kultury. Pamiętajcie państwo, że inni nam tego zazdroszczą - powiedziała bardzo wzruszona Dorota Kolak.

To ceniona i lubiana aktorka teatralna i filmowa, wykładowca Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdyni i Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Od wielu lat pracuje w Teatrze Wybrzeże. Odznaczona m.in. w 2008 roku Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski

- Jesteśmy w Gdańsku od trzech i pół roku. W ubiegłym roku otrzymałam Nagrodę Pomorskie Sztormy w kategorii "Odkrycie Roku". Teraz jest Splendor Gedanensis. Nie wiem, czy są jeszcze jakieś inne nagrody... Jestem szczęśliwa, że mogę mieszkać w Gdańsku i realizować tu swoje marzenia i plany. Gdańskie Targi Książki to tytaniczna praca wielu osób, nie tylko tych, które przy nich pracują, ale też osób, które nas wpierają. Bardzo wam dziękuję - mówiła łamiącym się głosem Magdalena Kalisz.

- Gdy postanowiliśmy się przeprowadzić z Magdą do Gdańska z Warszawy, to wszyscy nas klepali po plecach i mówili: o fajnie, jedziecie do Gdańska, ale co tam będziecie robić? Tu jest wszystko, a tam wieje i jest zimno. W zeszłym tygodniu, gdy opuszczali nasze Gdańskie Targi Książki mówili: ale fajnie jest w tym Gdańsku, macie tu wszystko. I słońce jest, i nawet tak nie wieje - dodał Paweł Szopowski.

Magdalena Kalisz to absolwentka prawa i amerykanistyki. Podróżniczka, zwiedziła pięć kontynentów i ponad 40 krajów. Wraz z Pawłem Szopowskim wspólnie prowadzą księgarnię, kawiarnię, galerię i sklep z dizajnem Sztuka Wyboru. Animatorzy i współorganizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych realizowanych na terenie Wrzeszcza. Pierwszą edycję Gdańskich Targów Książki odwiedziło w zeszłym roku ponad 13 tys. osób, do dyspozycji których znalazła się oferta wydawnicza niemal 70 wystawców oraz kilkudziesięciu wydarzeń kulturalnych.

Jacek Zdybel

- Dziękuję, nie spodziewałem się tej nagrody. Łatwiej mi mówić o pigmentach, zaprawach, rusztowania i wszystkim innym niż o tym "co?", "jak?" i "dlaczego?". Jest mi niezmiernie miło znaleźć się w tym gronie - przyznał Jacek Zdybel.

Laureat jest malarzem, grafikiem, rysownikiem i pedagogiem. W latach 2007-2012 był prodziekanem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie jest profesorem. Od 2009 roku pod egidą Instytutu Kultury Miejskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wraz z Rafałem Roskowińskim prowadził Gdańską Szkołę Muralu. Prace Zdybla są obecne w przestrzeni Gdańska, m.in. elewacja w technice sgraffito kamienic przy ul. Szerokiej 83.

Podczas gali poznaliśmy również Mecenasa Kultury za rok 2018. Mianem tym pochwalić się może Browar Amber, założony dokładnie 25 lat temu przez Andrzeja Przybyło, który od wielu lat wspiera Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Do tytułu Mecenasa Kultury zgłoszono sześć firm: Ziaja Ltd Zakład produkcji Leków sp z o.o., Browar Amber sp. z o.o., Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o., Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Sopocka Odessa Ewa i Arkadiusz Hronowscy oraz firma PPU Izobus Sp. z o.o.

W skład komisji nagrody w tym roku weszli: Andrzej Stelmasiewicz - przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańsk, Małgorzata Skorupa - przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Cezary Obracht- Prondzyński - przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Anna Czekanowicz-Drążewska - przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Stanisław Rosiek - przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Hubert Bilewicz - przedstawiciel środowisk opiniotwórczych i twórców kultury, Mikołaj Chrzan - przedstawiciel mediów, Barbara Frydrych - dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury, Ewa Adamska - kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury, Małgorzata Omilanowska - laureat Nagrody za rok 2017, Stefan Wesołowski - laureat Nagrody za rok 2017, Mariusz Waras - laureat Nagrody za rok 2017 i Justyna Piórkowska - laureat Tytułu za rok 2017.

W 2018 roku Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis otrzymali Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja. Mariusz Waras otrzymał nagrodę za "stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną". Profesor Małgorzata Omilanowska została laureatką za "nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę. Płyta "Rite of the End" zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi - Stefanowi Wesołowskiemu.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób - niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji