Artykuły

Warszawa. Koszmary Godunowa i osiem podejrzanych kobiet

Wydarzeniem artystycznym maja będzie z pewnością premiera "Borysa Godunowa" w reż. Petera Steina w Teatrze Polskim. Jakie nowości przygotowały warszawskie teatry?

"BORYS GODUNOW"

Niejednoznaczna i krwawa, oparta na faktach historia Borysa Fiodorowicza Godunowa, cara Rosji w latach 1598 -1605, opisana przez Aleksandra Puszkina. W tytułowej roli Andrzej Seweryn. "Spektakl w reżyserii międzynarodowej sławy niemieckiego inscenizatora Petera Steina, twórcy słynnej monumentalnej >>Orestei<<, >>Fausta<< wystawionego na EXPO w Hannoverze w 2000 r. czy >>Rozbitego dzbana<< z Klausem Marią Brandauerem w Berliner Ensemble, będzie największą i najbardziej wymagającą produkcją artystyczną na polskich repertuarowych scenach dramatycznych w ostatnich 30 latach" -zapowiadają twórcy przedstawienia. Puszkin opisał w swoim dramacie walkę o wpływy, dojście do władzy i rozkwit kraju pod rządami Borysa Godunowa, który został wybranym cara Rosji po śmierci bezdzietnego Iwana Groźnego. Jego rządy nie były jednak szczęśliwe i spokojne. Lud i bojarzy zaczęli się buntować. Do tego gnębiony wyrzutami sumienia Borys nie może spać spokojnie - co noc śni mu się zakrwawione widmo zamordowanego przed laty 7-letniego syna Iwana Groźnego. Na domiar złego z Polski dochodzą wieści o pojawieniu się Samozwańca, który podając się za ocalonego carewicza, rusza na Moskwę.

"Pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia uzurpacji w każdej z możliwych odmian, brawurowe bitwy i frontowe potyczki, nielegalne przekroczenia granic w poszukiwaniu sojuszników i w obawie o własne życie, knowania różnych grup interesów, niemoralni najemnicy..." - to wszystko znajdziemy w dramacie Puszkina. Widząc narastającą wokół siebie nienawiść, Borys martwi się o losy swojego ukochanego syna, Fiodora. Czuje, że jego starania, by być dobrym władcą, poszły na marne: "Czyń dobrze - nikt nie powie ci >>dziękuję<<. Rabuj i trać - nie będzie ci z tym gorzej" - uważa. Zapowiada się niezwykły spektakl o tym, że tak naprawdę wszyscy pragną władzy.

Teatr Polski, premiera 24.05.

***

"ALMODOVARIA"

Świetnie śpiewająca aktorka Anna Sroka-Hryń w roli pełnej charyzmy kobiety, jakby żywcem wyjętej z filmów Almodovara. Drapieżnej i sentymentalnej zarazem, perwersyjnej i naiwnej, ale przez to prawdziwej w swoich namiętnościach i tęsknotach. Na scenie zobaczymy niezwykłą historię kobiety, która topi smutki w kolejnych kieliszkach wina, serwowanego w Cafe Luna. Monodram z piosenkami z tekstami Anny Burzyńskiej, na motywach filmów Almodovara. Aranżacje i kierownictwo muzyczne: Mateusz Dębski. - "Almodovaria" to historia o tęsknocie za miłością, o samotności i odrzuceniu, pożądaniu i namiętności. Historia, można by powiedzieć o tym samym i taka sama, jak zawsze -a jednak inna, bo bohaterką jest nietypowa kobieta - Agrado. Jej imię znaczy "rozkosz" - mówi reżyserka spektaklu, Anna Wieczur-Bluszcz.

Teatr Polonia, premiera 25.04.

***

"PAN EIN I PROBLEMY OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

Komedia Wiktora Szenderowicza, oparta na motywach dzieła Maxa Frischa "Biedermann i podpalacze". Pan Ein, bohater sztuki, antykwariusz i restaurator, żyje współcześnie w jednym z miast gdzieś w Europie. To dobry obywatel, który pamięta o płaceniu podatków i nie wtrąca się do polityki. Jego spokojny byt zakłócają jednak włodarze miasta, którzy ofiarowują mu - rzekomo dla jego dobra - opiekę przed szerzącymi się pożarami. W głównej roli Leon Charewicz.

Teatr Współczesny, premiera 13.04.

***

"KINO MORALNEGO NIEPOKOJU"

Spektakl inspirowany książką "Walden, czyli życie w lesie" H. D. Thoreau oraz kinem moralnego niepokoju, szczególnie filmami Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. "Zderzając XIX-wieczny manifest o życiu prostym i w zgodzie z naturą oraz kino pokolenia naszych rodziców, które reagowało bezpośrednio na wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce w latach 70. i 80., chcemy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy w dzisiejszym świecie moralność, rodzina, praca, wspólnota, przyroda są skompromitowanymi hasłami z innej epoki, czy też ulegają dynamicznej metamorfozie" - piszą twórcy spektaklu. Reżyseria: Michał Borczuch. W obsadzie m.in. Marek Kalita, Maja Ostaszewska i Jacek Poniedziałek.

Nowy Teatr, premiera 25.04.

***

"WOYZECK"

Spektakl Grzegorza Jaremki oparty na dramacie Georga Büchnera, XIX-wiecznego niemieckiego rewolucjonisty, pisarza i przyrodnika. Fabuła "Woyzecka" osnuta jest wokół prawdziwej historii młodego mordercy z Lipska. Büchner opisał swojego bohatera ze współczuciem, jako ofiarę okrutnego społeczeństwa. Na scenie m.in. Rafał Maćkowiak, Maria Maj i Tomasz Tyndyk.

TR Warszawa, premiera 10.05.

***

"HEDDA GABLER"

Utwór Ibsena, mistrza realistycznego dramatu psychologicznego - w interpretacji reżysera Kuby Kowalskiego jest dziełem poetyckim, niepozbawionym czarnego humoru i buntu przeciwko konwenansom. W roli Heddy - Wiktoria Gorodeckaja.

Teatr Narodowy, premiera 10.05.

***

"ŁOWCA"

Mroczny thriller w klimacie podobnym do twórczości Orwella, "Miasteczka Twin Peaks" Davida Lyncha i "Stalkera" Tarkowskiego. Trzeba przyznać -brzmi to intrygująco. Kraj pogrążony jest w kryzysie z powodu zarazy, którą rzekomo roznoszą lisy. Brakuje jedzenia. Ludzie są przerażeni. Na farmę Covey'ów władza wysyła łowcę lisów, żeby przeprowadził śledztwo. Reż. Wojciech Urbański.

Teatr Ateneum/Scena 61, premiera 11.05.

***

"8 KOBIET"

Pamiętacie słynny film Ozona z Catherine Deneuve i Isabelle Huppert, na podstawie sztuki Roberta Thomasa? Historię ośmiu kobiet podejrzanych o zabójstwo pana domu wyreżyseruje na scenie Och-Teatru Adam Sajnuk. Każda z nich miała motyw, by zabić i każda ma alibi. Spektakl łączy w sobie elementy powieści kryminalnej w stylu Agathy Christie, komedii, melodramatu i musicalu. W obsadzie m.in. Maria Seweryn i Emilia Krakowska.

Och-Teatr, premiera 30.05.

***

Na zdjęciu: Wiktoria Gorodeckaja podczas próby spektaklu "Hedda Gabler".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji